یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

احزاب اصلاح‌طلب می‌توانند در تشکیل دولت سایه موفق عمل کنند

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 32623
 | 
تاریخ انتشار: 14 آذر 1400 - 10:29
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: احزاب اصلاح‌طلب تا کنون در دولت‌های مختلف حضور داشته‌اند و علاوه بر علم مدیریت، تجربه مدیریت را نیز دارند و در زمینه تشکیل دولت سایه می‌توانند موفق عمل کنند.
احزاب اصلاح‌طلب می‌توانند در تشکیل دولت سایه موفق عمل کنند

حمید صابریان در خصوص اهمیت تشکیل دولت سایه اظهار کرد: در بسیاری از کشورها دولت سایه وجود دارد و احزاب و فعالان سیاسی به صورت تخصصی بر مسائل کشور تمرکز می‌کنند و راهکارهای لازم را برای حل مشکلات ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه در کشور ما تشکیل دولت سایه به دو شرط می‌تواند باعث حل مشکلات شود، ادامه داد: شرط اول این است که پیشنهاداتی که توسط دولت سایه مطرح می‌شود، مورد توجه قوای سه‌گانه قرار گیرد و نباید به دولت سایه به عنوان تشکلی که قصد مچ‌گیری دارد نگاه کرد، بلکه باید به عنوان تشکلی که قصد دست‌گیری دارد، به آن نگاه شود.

معاون سیاسی مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی اضافه کرد: شرط دوم این است که در انتخابات‌ها شرایطی مهیا شود تا احزاب و افرادی که در دولت سایه حضور داشتند و مسائل را بررسی کردند و برای مشکلات راهکار دارند، بتوانند این راهکارهای خود را به رای مردم بگذارند و در صورت استقبال مردم بتوانند قدرت را در دست گیرند و برنامه‌هایی را که در دوران حضور در دولت سایه تدوین کرده‌اند، عملیاتی کنند.

صابریان با تاکید بر اینکه دولت سایه باید کمک به کشور و مردم را به عنوان هدف خود قرار دهد، بیان کرد: اگر دولت سایه چنین هدفی را برای خود تعیین کند و راهکارهایی عملیاتی برای حل مشکلات ارائه دهد، به تدریج دولت مستقر نیز به دولت سایه اعتماد خواهد کرد و راهکارهای پیشنهادی آن را به کار خواهد بست.

وی افزود: اگر دولت سایه و دولت مستقر هر دو هدف خود را خدمت به کشور و مردم قرار دهند، بعید به نظر می‌رسد که در تعاملات بین این دو مشکل جدی بروز پیدا کند. اگر دولت مستقر همراهی نکند، دولت سایه موفق نخواهد شد؛ چراکه ارائه راهکار برای حل مشکلات نیازمند داشتن اطلاعات لازم است که این اطلاعات در اختیار دولت مستقر است و اگر این اطلاعات را در اختیار دولت سایه قرار ندهد و در انعکاس اطلاعات صداقت نداشته باشد، دولت سایه هم نخواهد توانست راهکارهای درستی برای حل مشکلات ارائه دهد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: تمام مجموعه حاکمیت باید هدف خود را خدمت به مردم قرار دهند. وظیفه تمامی قوا و نهادها حفظ مردم است. اگر مبنا را تامین منافع مردم قرار دهیم و تمام جهت‌گیری‌های خود را در این راستا متمرکز کنیم، در حوزه سیاست داخلی و خارجی شاهد تغییرات عمده خواهیم بود.

صابریان با تاکید بر لزوم داشتن تعامل با دنیا، عنوان کرد: باید توجه داشت حتی ارتقاء سطح تولیدات داخلی نیز به وسیله تعامل داشتن با دنیا میسر خواهد بود. ما هر چه قدر در تولیدات داخلی موفق باشیم، اگر نتوانیم این تولیدات را به سایر کشورها صادر کنیم، به منفعتی دست نخواهیم یافت. همچنین اگر ما نتوانیم‌ مواد اولیه مرغوب وارد کشور کنیم، تولیدات داخلی ما شکوفا نخواهد شد. بنابراین اگر تمام نهادهای حاکمیتی و دولت سایه تنها هدف خود را خدمت به مردم قرار دهند، باید به این مسائل توجه کنند.

وی با اشاره به دولت سایه‌ای که توسط سعید جلیلی در دوران دولت روحانی تشکیل شده بود، گفت: دولت سایه یک الزاماتی دارد و هر کسی نمی‌تواند در تشکیل آن موفق باشد. افرادی می‌توانند دولت سایه تشکیل دهند که سابقه مدیریت کشور را داشته باشند و به ظرافت‌های مدیریتی آگاه باشند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: برای انجام مدیریت، به داشتن علم مدیریت و توانایی پیاده‌سازی این علم نیاز است. علم با تحصیل در رشته مدیریت به دست می‌آید، اما توانایی در پیاده‌سازی این علم، به وسیله بهره‌گیری از تجربیات قبلی میسر است. در خصوص دولت سایه آقای جلیلی باید توجه داشت که چه کسانی با وی همراه بودند؟ آیا از تجربه مدیریتی لازم برخوردار بودند؟ کارگزاران پتانسیل تشکیل دولت سایه را دارند. احزاب اصلاح‌طلب تا کنون در دولت‌های مختلف حضور داشته‌اند و علاوه بر علم مدیریت، تجربه مدیریت را نیز دارند و در زمینه تشکیل دولت سایه می‌توانند موفق عمل کنند./ ایسنا

بیشتربخوانید:

اصلاح‌طلبان توانایی تشکیل دولت سایه را دارند؟

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.