سيد محمد خاتمي:

قدرت متعلق به مردم است

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 34700
 | 
تاریخ انتشار: 22 مرداد 1401 - 09:06
پيام سيد‌محمد خاتمي در دهمين كنگره حزب انجمن اسلامي مهندسان ايران قرائت شد.
قدرت متعلق به مردم است

رييس دولت اصلاحات در اين پيام يادآور شده است: «بسم‌الله الرحمن الرحيم؛ حق حاكميت انسان بر سرنوشت خود، (از آن جهت كه انسان است) حقي است طبيعي و به نظر خداباوران ژرفانگر و خردمند، حقي است الهي، (چنانكه در اصل ۵۶ قانون اساسي آمده است) و طرفه اينكه آدمي به تجربه تاريخي و مسير پرهزينه‌اش براي دستيابي به سامان مناسب‌تر براي زندگي جمعي، به آن رسيده است. انسان در جمع زندگي مي‌كند و جمع بر مدار قدرت سامان يافته پديد مي‌آيد و پايدار مي‌شود مهم اين است كه قدرت، متعلق به مردم باشد و قدرت متمركز و سامان يافته ناشي از قدرت منتشر يعني مردم و نماينده آن و تحت نظارت آن باشد.

يكي از عمده‌ترين عامل‌هاي نگونساري و فلاكت‌هاي بشري در تاريخ اين بوده است كه قدرت متمركز از مدار خود خارج شده است و به جاي اينكه ناشي از اراده و رضايت مردمان و نماينده آنان باشد، خود را ارباب مردم دانسته و مردم را فرمانبردار مطلق خود و خود را فرمانده مطلق دانسته است و منطق ويرانگر به الحق لمن غلب بر منطق فاعرف الحق تعرف أهله، غلبه يافته است. در هنگامه پرشور و شعورآفرين عاشورايي، توجه به فلسفه عاشورا و بينش و منش حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌السلام كه مظهر خداباوري، مردم خواهي، اخلاق محوري و ايثار بوده است اهميت فراوان دارد.

امام شهيد، با فرياد بلندي كه چون توفان در رواق تاريخ پيچيد، خطاب به مردمي كه براي كشتن او آمده بودند، فرمود: «اگر دين نداريد و از روز بازپسين بيمي به خود راه نمي‌دهيد، در دنياي‌تان آزاده باشيد. او، آزادي و آزادگي را منوط به دينداري نكرد، بلكه دينداري را پاسدار و تقويت‌كننده آزادگي كه جوهر آدمي است، دانست. اين پيام بلند و آموزه درخشان عاشورايي براي ملت سرفراز ايران كه آفريننده انقلاب بزرگي بوده كه جنبه سلبي آن عبارت است از نفي استبداد، نفي استعمار و نفي عقب‌ماندگي و عقب‌افتادگي و جنبه ايجابي آن در استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي مردم‌مدار و عدالت‌محور خودنمايي مي‌كند، از اهميت مضاعف برخوردار است.

عدالت آنگاه تحقق مي‌يابد كه حق هر صاحب حقي به او داده شود و كدام حق بالاتر از حق حاكميت انسان بر سرنوشت خود كه اگر بود فساد از ميان برمي‌خيزد و فقر و محروميت و تبعيض محو مي‌شود و پيشرفت همه‌جانبه‌ رو مي‌نمايد و مقاومت و مقابله در برابر كژتابي‌ها، بدرفتاري‌ها و توطئه‌هايي كه از بيرون و درون بهروزي مردم و اعتلاي ميهن را هدف قرار مي‌دهد، پديد مي‌آيد و پايدار مي‌شود. بكوشيم تا جمهوري اسلامي را چنين بدانيم و چنين بخواهيم و براي استقرار آن و درمان انحراف‌هايي كه احيانا پديد آمده و مي‌آيد و اصلاح امور در جهت خواست تاريخي اين ملت بزرگ و نوميد و ناكام كردن آنان كه عترت، برخورداري و سربلندي ملت ما را نمي‌خواهند تلاش و مجاهدت فكري و عملي كنيم. با اداي احترام به انجمن اسلامي مهندسان ايران و همه نهادهاي مدني خيرخواه، كامرواني اين انجمن محترم را در نشست سراسري خود در جهت تامين خير و منافع ملت و كشور و شناخت و شناسايي «جمهوري اسلامي» آن‌گونه كه بايد باشد از خداوند منان خواستارم. سيد محمد خاتمى؛ مرداد ماه ۱۴۰۱»

بیشتربخوانید:

برگزاری دهمین کنگره سراسری انجمن اسلامی مهندسان ایران

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.