.

نسل نو؛ فصل نو

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 36633
 | 
تاریخ انتشار: 22 آبان 1401 - 16:18
نسل نو، رفتاری نو، برداشتی نو و خواسته هایی نوین دارد که شاید با مطالبات ما فاصله داشته باشد. تعریف زندگی در نسل ما با نسل جدید تفاوت معنا داری پیدا کرده است.
نسل نو؛ فصل نو

هداپرس، امید شریفی  فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت- چندین سال پیش مواردی را در حزب بیان کردم با این عنوان «نسل نو، فصل نو».

خلاصه آن مطالب این بود که برای پر کردن شکاف بین نسلی که هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود، باید تدبیری نو اندیشید. نسخه های قدیمی و ناکارآمد نمی‌تواند پاسخگوی نیاز نسل جدید باشد. حتی این فاصله به حدی رو به افزایش است که ما حتی اصطلاحاتی که در گفتگوی محاوره ای جوانان بیان می‌شود را نمی‌دانیم!!

نسل نو، رفتاری نو، برداشتی نو و خواسته هایی نوین دارد که شاید با مطالبات ما فاصله داشته باشد. تعریف زندگی در نسل ما با نسل جدید تفاوت معنا داری پیدا کرده است.

لذا شایسته است در جهت رفع این مشکلات اقداماتی صورت گیرد. ولی متاسفانه این مهم به دلایل عدیده مغفول ماند و عمدتاً ذیل خواسته پر رنگ قدرت نشینی له شد!! آنزمان تصور دوستان این بود که اگر در قدرت باشیم می‌توانیم مدینه فاضله ای بسازیم که تمام این نیازها را پاسخ می‌دهد!!

ولی در عمل همانطور که قابل پیش‌بینی بود بخشی از اصلاح طلبان مسحور قدرت شدند و بخشی دیگر نیز آنچنان از قدرت خلع شدند که دیگر توانی برای اثرگذاری نداشتند.

در نتیجه نسل جوان و مطالبه گر و همیشه پا به کار، مقهور صندلی نشینان شدند و آرزوهای خود را دست نیافتنی دیده و امیدها به نومیدی گرایید.

امروز هم چاره کار همان است؛ یعنی باید کاستی ها را پذیرفت و در صدد جبران برآمد. باید خواسته های بحق نسل نو را محترم دانست و در جهت محقق شدن آنها گام برداشت.

باید گفتگو را آموخت و دانست که نگاه از بالا به پایین به این نسل و عامه مردم امری قبیح است‌. ‌باید به مردم به معنای واقعی احترام گذاشت و باور کرد که مردم ولی نعمتند ولاغیر. باید قوانین را متناسب با نیاز امروز جامعه تدوین کرد و قبول کرد که قانون وحی منزل و لایتغیر نیست.

باید پذیرفت که نمی‌توان ترتیبی اتخاذ کرد که اقلیتی برای اکثریت تصمیم بگیرند. باید شرایطی فراهم شود تا مردم به راحتی نمایندگان خود را برگزینند و بپذیرند که در انتخاب خود آزادند.

باید بتوان فرهنگ تعامل را جانشین تقابل کرد و بتوان بستری برای معیشتی متعالی و در شان این مردم مهیا ساخت.

باید تلاش کرد تا تعلق خاطر متقابل را بین مردم و میهن عزیزمان پررنگ‌تر از همیشه ساخت. پذیرش تغییر، اصلاح و ایجاد تحول در قوانین و نوع نگاه به جامعه نشان دهنده سطح توانمندی است و برای این نسل نو باید بتوان فصلی نو ساخت.

بیشتربخوانید:

حس به حاشیه رانده شدن می‌تواند منشاء اعتراضات باشد

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.