محقق داماد:

فقه كار نروژ را تاييد مى كند نه كار ما را

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 37949
 | 
تاریخ انتشار: 13 بهمن 1401 - 11:20
در کشوری زندگی می‌کنیم که جایی به نام پارلمان دارد و در آن دارند تصویب می‌کنند هر کسی نظری خلاف حاکمیت دهد 10 تا 15 سال زندان دارد. من فکر نمی‌کنم در کره شمالی هم چنین‌چیزی باشد.
فقه كار نروژ را تاييد مى كند نه كار ما را

هم ميهن: سید‌مصطفی محقق‌داماد، فیلسوف و مجتهد شیعه در حاشیه نشست شاخه اقتصادی فرهنگستان علوم گفت: «یک اتهامی در مورد فقه در کشور وجود دارد که می‌گویند این کشور را فقه ویران کرده است. می‌خواهم بگویم کشور به‌دلیل عمل نکردن به حلال و حرام در اقتصاد به اینجا رسیده است. ما از نظر فقهی چهار نوع ثروت داریم:

نوع اول، ثروت‌های شخصی است که شامل خانه و ماشین من و شما می‌شود. دوم، مشترکات مثل کوچه و خیابان است که مدیریت آن با حاکم است. قسم سوم، ثروت‌های دولتی مثل دانشگاه تهران و بودجه‌ای است که درون خزانه‌داری کل است. یک‌چیز دیگر هم داریم که ثروت‌های ملی مثل دریاها، جنگل‌ها و معادن هستند. نقش سیستم در اینجا چیست؟ اشتباهی که رخ داده این است که ثروت‌های ملی مثل وقف می‌ماند و عینش همیشه باید باقی باشد و از منافعش باید مصرف شود. کاری که در نروژ می‌شود را فقه ما تائید می‌کند. یعنی حق ندارند عین نفت را سر سفره مردم بیاورند.

آن رئیس‌جمهور قبلی که می‌گفت پول نفت را سر سفره مردم می‌آورم اشتباه می‌کرد. نباید سر سفره مردم آورد. منافع نفت باید تقسیم شود. اصل سرمایه باید برای همیشه بماند و برای نسل‌های آینده باقی بماند. مگر جنگل و دریا را می‌توان فروخت؟ اما هیچ‌کس به این توجه ندارد و مجلسی داریم که یک نفر در آن وجود ندارد که به این چیزها توجه کند.»

او در ادامه با اشاره با حاشیه جدید مجلس یازدهم گفت: «ما به زبان محلی اگر انتقاد کنیم این است، حرفی که من پیش از این هم زده‌ام و باز هم تکرار می‌کنم ولو بیایند ما را به 10 تا 15 سال زندان محکوم کنند که خلاف حاکمیت حرف زده‌ای. خیلی عجیب است در زمانی هستیم، در کشوری زندگی می‌کنیم که جایی به نام پارلمان دارد و در آن دارند تصویب می‌کنند هر کسی نظری خلاف حاکمیت دهد 10 تا 15 سال زندان دارد. من فکر نمی‌کنم در کره شمالی هم چنین‌چیزی باشد. البته شاید هم در کره شمالی باشد اما بالاخره من حرفم را زده‌ام.»

بیشتربخوانید:

نامه آیت‌الله محقق داماد به قضات کشور

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.