طی گزارشی:

همتی؛ منتقد تنها

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 33084
 | 
تاریخ انتشار: 10 بهمن 1400 - 11:07
عبدالناصر همتی در حال و هوای انتخابات مانده و رقابت با رئیسی را تمام نمی‌کند اما اصلاح‌طلبان هنوز هم حاضر به حمایت از او نبوده و معتقدند که برای انتخابات بعدی سرمایه‌گذاری می‌کند.
همتی؛ منتقد تنها

انتخابات 1400 چند ماهی می‌شود که تمام شده اما انگار برای عبدالناصر همتی، رئیس پیشین بانک مرکزی این طور نیست. آن اوایل که اصلاح‌طلبان در نتیجه نداشتن نیرو سراغ او رفته بودند، خودش هم باور نمی‌شد که ظرفیت رئیس جمهور شدن داشته باشد و دیدیم که نشد. جو انتخابات اما در او اما اثر زیادی گذاشته است. به نحوی که قصد رها کردن رقابت‌های انتخاباتی را ندارد.

همین است که شاهدیم این روزها مدام سرگرم انتقاد از دولت است و هر روز به نحوی خود را به سرخط خبرها می‌رساند. این تلاش او اما از نگاه رسانه‌ها دور نمانده است و جالب آنکه رسانه‌های اصلاح‌طلب دنبال پشت پرده و چرایی این رویکرد همتی هستند.

مثلا «شرق» از نیت او برای تبدیل شدن به اپوزیسیون گفته و نوشته بود: «او می‌خواهد خود را به نوعی اپوزیسیون دولت رئیسی نشان دهد یا شاید تمایل داشته باشد محور دولت در سایه خودش باشد. انتقادهای او از رئیسی در شرایطی ابراز می‌شود که او در تمام ماه‌های بعد از انتخابات که اصلاح‌طلبان در مواجهه با دولت سیزدهم سکوت را در پیش گرفته بودند.» این روزنامه اصلاح‌طلب در ادامه نیز آورده بود: «مشخص نیست که اولا انتقادهای او چقدر استمرار خواهد داشت و ثانیا اگر قرار باشد او راهبری جریان منتقد دولت را در اختیار داشته باشد، اصلاح‌طلبان تا چه میزان با او همراه خواهند شد. شاید همتی از همین حالا چشم به انتخابات 1404 دوخته و این احتمال را می‌دهد که در صورت ورود تقابلی با رئیسی بتواند شانس خود را دوباره در انتخابات امتحان کند».

«قرن نو» هم در واکنش به رویکرد اخیر همتی نوشته: «عبدالناصر همتی این روزها «دولتِ سایه تک‌نفره» را تشکیل داده و تلاش دارد با تسلطی که بر آمارهای اقتصادی دارد، عملکرد اقتصادی دولت رئیسی را از همین نقطه به چالش بکشد.» در این گزارش همچنین آمده است: «نقدهای اخیر او به اظهارات رئیس‌جمهور و دولتمردان نشان می‌دهد همتی بنایش را بر این گذاشته که شعارها و وعده‌ها و عملکردهای اقتصادی دولت رئیسی را در چهار سال پیش‌رو زیر ذره‌بین ببرد؛ خاصه که این روزها نقدها به تیم اقتصادی دولت و چندپاره بودن این تیم بالا گرفته است. شاید این مسیر او را در حالت آماده‌باش برای کاندیداتوری در انتخابات 1404 نگه دارد؛ آماده‌باشی تک‌نفره.»

روزنامه اعتماد نیز به نقل از «قرن نو» همین موضوع را مورد توجه قرار داده است. اینکه همتی دنبال مطرح کردن خود است و می‌خواهد رقابت‌های انتخاباتی را کش دهد یا برای 1404 در آماده‌باش باشد، کشف عجیبی نیست که روزنامه‌های اصلاح‌طلب کرده باشند اما توجه رسانه‌های این جریان به رفتار همتی و اشاره‌شان به سکوت اصلاح‌طلبان و تمرکز بر بازیابی خود نکته معناداری است. این معنا نیز چیزی نیست جز اینکه همتی هنوز هم جایگاهی بین اصلاح طلبان ندارد و گزینه آنها به حساب نمی‌آید حتی در این شرایط که شکست خورده و حاشیه‎‌نشین شده‌اند./ فردا

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.