.

در پرتو نورافکن های درخشان فضای مجازی می توان فساد را از میان برداشت

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 33715
 | 
تاریخ انتشار: 10 اردیبهشت 1401 - 10:11
بدیهی است فضای مجازی هم بی نقص نخواهد بود. اما نمی توان بخاطر عوارض منفی جزیی کل دستاورد باشکوه بشر را با نگاه تنگ نظرانه زیر سوال و تخطئه نموده و مردم خودرا از مزایایش بی بهره کرد.
در پرتو نورافکن های درخشان فضای مجازی می توان فساد را از میان برداشت

هداپرس، فرهنگ اسکندری– در جهان امروز روش زندگی چاردیواری، اختیاری به بایگانی تاریخ سپرده شده و دنیا جای خود را به شیوه زندگی در شرایط آپارتمانی داده است.

با ظهور سازمان های بین المللی بمنظور هم افزایی و همپوشانی در راستای بهبود و بهینه سازی زندگی بشریت را شاهد هستیم.

سازمان هایی مانند سازمان جهانی بهداشت سازمان تجارت جهانی و فدراسیون‌های جهانی ورزش و غیره را می توان نام برد.چنین نیازی در بشر موجبات شکل گیری شرایط گالوبالیزیشن ( جهانی شدن) را فرآهم نموده‌است.

به موازات شکل گیری سازمان ها و نهادهای مدنی بین المللی مقوله بروز رسانی اطلاعات هم بصورت انفجار اطلاعات در جهان رخ داده است.

امروز می توان فضای مجازی که توسط گوشی های اندروید و اینترنت در زندگی میلیاردها انسان در جهان جا باز کرده و حضور فعالی دارد محصول چنین شرایطی دانست و آنرا باید به فال نیک گرفت.

زیرا امروز ثابت شده فضای مجازی با توانایی های فنی و ارتباطی ویژه اش در راستای تسهیل در امور زندگی بشر نقش شایسته ای را ایفا می نماید.

بگونه‌ای که دنیای کنونی را انفجار و گردش آزاد اطلاعات نامیدند.بدیهی است هر پدیده مثبتی مانند: داروها امکان عوارض جانبی منفی را نیز در پی خواهند داشت که معمولا با داروهای دیگر عوارض جانبی را مدیریت خواهند کرد.

بدیهی است فضای مجازی هم بی نقص نخواهد بود. اما نمی توان بخاطر عوارض منفی جزیی کل دستاورد باشکوه بشر را با نگاه تنگ نظرانه زیر سوال و تخطئه نموده و مردم خودرا از مزایایش بی بهره کرد.

هکرها را می توان بعنوان یکی از پدیده های منفی فضای مجازی نام برد. کلاهبرداری و دستبرد اموال شهروند بعبارتی همان کاربران رامورد تجاوز قرار داده و به بواسطه اختلال امنیتی زیر ساخت های کشور ها بدلیل جنگ الکترونیک آسیب جدی وارد نماید.

یا با اشاعه اخبار دروغ، جعلی( فیک) و شایعات، فضای شفاف زندگی حقیقی را آلوده کرده در نتیجه اعتبار و سرمایه اجتماعی مردم یا بعبارتی همان کاربران را در معرض خطر قرار دهند.

آیا این منطقی است که بخاطر عوارض اش با بهانه گیری دوباره همانند ویدئو و ماهواره با چنین پدیده های نوین و علمی که موجبات رفاه و زندگی بهتر بشریت را فرآهم  همچنین یکی از مکانیسم های مهم بازار یابی در بخشهای تولید و خدمات است را با طرح و تصویب قوانینی به ظاهر موجه به چالش بکشیم که در نهایت به سرنوشت بی نتیجه ماهواره دچار شوند.

تاکی قصد داریم در دنیای بهم پیوسته کنونی و بسیار عرفی در جهت مسیر مخالف رودخانه شنا کنیم این نوع رفتار همانند: اینکه در داخل قطار که بسرعت درحال پیش رفتن بسوی تحول و توسعه است اما ما درداخل قطار به خلاف مسیر حرکت کنیم و شعار مخالفت را سر دهیم.

درحالیکه قطار راه خود را درمیان کوه و دشت باز کرده و بی مهابا به مسیرش ادامه می دهد. منتقدان طرح صیانت از کاربران مجلس عقیده دارند برخی از نمایندگان با ارایه این طرح قصد دارند با مسدود کردن فضای مجازی بعبارتی انسداد گردش آزاد اطلاعات اجازه ندهند روی تاریکخانه‌های فساد مالی مافیا نورافکن های درخشان بتابد تا مبادا منافع شان در خطر بیافتد.

امروزه مقوله گردش آزاد اطلاعات, از محورهای دستیابی به تحقق شاخصهای توسعه ملی بشمار می رود.

زیرا در پرتو توسعه سیاسی می توان به حکمرانی خوب و دموکراتیک همراه با ساختار های پیش برنده برنامه های توسعه دست یافت.

 بیشتر بخوانید:

قصه پر غصه مذاکرات وین

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.