.

امیرکبیر ایران و حاکمان

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 37894
 | 
تاریخ انتشار: 11 بهمن 1401 - 14:02
متاسفانه و با کمال شرمساری باید بگویم که کمتر ایرانی از محل دفن امیر کبیر اطلاع دارد حکومت فعلی نیز هیچ تمایلی به شناساندن او به مردم ندارد تمرکز بیشتر حکومت فعلا در شناساندن افراد نزدیک به اندیشه خود است که چالش جدی را در طول 42 سال برای ایران رقم زده.
امیرکبیر ایران و حاکمان

هداپرس، حمیدقدیانی فعال سیاسی اصلاح طلب- امير كبير صدر اعظم ايران در زمان ناصر الدين شاه كه با دسيسه هاى يك سرى وطن فروش در حمام فين كاشان به قتل رسيد و در شهر كربلا به خاك سپرده شد. اینکه چرا در کربلا به خاک سپرده شد محل تامل است ولی یک مسئله مشخص است که امیرکبیر خواهان زیادی داشت توده مردم او را دوست داشتند یکی از دلایل کشتن او همین امر بود شاید اگر او در ایران دفن می شد میعادگاه مظلومان می شد.

متاسفانه و با کمال شرمساری باید بگویم که کمتر ایرانی از محل دفن امیر کبیر اطلاع دارد حکومت فعلی نیز هیچ تمایلی به شناساندن او به مردم ندارد تمرکز بیشتر حکومت فعلا در شناساندن افراد نزدیک به اندیشه خود است که چالش جدی را در طول 42 سال برای ایران رقم زده. امیرکبیر که یک از اسطوره های تاریخ دنیا محسوب می شود. بنظرمیرسد در نگاه حاکمان وقت جایگاهی ندارد.

حتی تعدادی از کاروانهای رفته وبرگشته از عراق هم نمی دانند در کربلا غیر از سالار شهیدان که مایه افتخار مسلمین است امیرکبیر ایران نیز در همانجا آرمیده امروزه با سفرهاى متعدد مردم به عراق و كربلا جاى بسى تاسف است كساني كه از عراق بر ميگردند نميدانند كه امير كبير هم در آنجا جایگاه ابدی دارد.

در آینده ای نه چندان دورهمين عراقيها به ما خواهند خنديد كه چطور مردى را كه بسيارى از داشته هاى امروزمان را مديون او هستيم فراموش كرده ايم ما در مقابل چه چیزی برای گفتن داریم.

ما کوروش را هم فراموش کردیم تمام سخنرانی هایی سخنرانان شبکه ها از اعراب می گویند تمام تاریخ ما مملو از شهادت و تولد امامان بزرگوار است که حتما وقطعا آنها را به روی چشم می گذاریم ولی کورش کبیر ما که دنیا به آن افتخار می کند امیر کبیر ما که آوازه جهانی دارد برای ایرانی های ما نا شناخته وگاها تحقیر شده مانده اند.

170و چند ﺳﺎﻝ پیش نخستین ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ واکسیناسیون ﺑﻪ ﻓﺮﻣﺎﻥ امیر کبیر ﺁﻏﺎﺯ ﺷﺪ، ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﺑﻌﺪ ﺑﻪ امیرکبیرخبر ﺩﺍﺩﻧﺪ ﻋﻠﻤﺎﯼ دینی ﺩﺭ ﺷﻬﺮ شایعه ﮐﺮﺩﻩ اند ﮐﻪ ﻭﺍﮐﺴﻦ ﺯﺩﻥ ﺑﺎﻋﺚ ﻭﺭﻭﺩ ﺟﻦ ﺑﻪ ﺧﻮﻥ ﻣﯽﺷﻮﺩ همین کاری که امضاء کنندگان از ورود واکسن کرونا به کشور جلوگیری کرد ند و مسئول کشته شدن صد هزار نفر بوسیله ویروس کرونا در ایران شدند شاید خواستند ادای امیر کبیر را در بیاورند ولی غافل از آن بودند که امیرکبیر برای مردن هر ایرانی خود را مسول میدانست سیاست خود را بر مبنای حفظ مردم ایران تنظیم کرده بود نه مانند حاکمان برای دشمنی با امریکا مردم ایران را قربانی کنند.

امیرکبیر ﻓﺮﻣﺎﻥ ﺩﺍﺩ ﻫﺮ ﮐﺴﯽ ﻭﺍﮐﺴﻦ ﺁﺑﻠﻪ ﻧﺰﻧﺪ، باید ﭘﻨﺞ ﺗﻮﻣﺎﻥ جریمه ﺑﭙﺮﺩﺍﺯﺩ ، ﺍﻣﺎ ﻧﻔﻮﺫ ﺳﺨﻦ ﻣﻼﻫﺎﯼ ﻧﺎ ﺁﮔﺎﻩ آن زمان ﺑﺮ ﻣﺮﺩﻡ بیشتر ﺑﻮﺩ، حتی ﭘﻮﻟﺪﺍﺭﻫﺎ ﭘﻨﺞ ﺗﻮﻣﺎﻥ ﺭﺍ ﭘﺮﺩﺍﺧﺘﻨﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺁﺑﻠﻪﮐﻮﺑﯽ ﺳﺮﺑﺎﺯ ﺯﺩﻧﺪ. دیگران نیز ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ پنهان می شدند تا واکسن به آنها نزنند.

ﭘﺲ ﺍﺯ ﻣﺪﺗﯽ ﭼﻨﺪ ﻧﻔﺮ ﺭﺍ ﺁﻭﺭﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﻓﺮﺯﻧﺪﺍﻧﺸﺎﻥ ﺍﺯ ﺁﺑﻠﻪ ﻣﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ ، امیرکبیر ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ گریستن ﮐﺮﺩ. میرزا ﺁﻗﺎﺧﺎﻥ ﺁﻫﺴﺘﻪ ﺑﻪ امیرکبیر ﮔﻔﺖ : ﻭﻟﯽ اینان ﺧﻮﺩ ﺩﺭ ﺍﺛﺮ ﻧﺎﺩﺍﻧﯽ ﻣﺮﺩه ﺍﻧﺪ. امیرکبیر ﮔﻔﺖ : ﻣﺴﺌﻮﻝ نادانیشان نیز ﻣﺎ هستیم.

ﺍﮔﺮ ﻣﺎ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮐﺎﻓﯽ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﺳﺎﺧﺘﻪ بودیم، جاهلان ﺑﺴﺎﻃﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻤﻊ کرده ﺑﻮﺩﻧﺪ .این تنها روزی نبود که امیرکبیر گریست، ایشان 1188 روز نخست وزیری خود را هر شب از جهل و خرافات مردم ایران می گریست. آری امیرکبیر و میجی امپراتور ژاپن برنامه اصلاحات خود را همزمان آغاز کردند

برنامه اصلاحات امیرکبیر بسیار مفصل تر از میجی بود. مردم ژاپن با میجی همراهی کردند، مطالعه کردند، کار کردند، منافع مردم را برمنافع خود برتری دادند، تا امروز ژاپن سومین کشور دنیا از نظر اقتصادی و بهترین کشور دنیا در تمام پارامترهای زندگی باشد.

اگر وارد ژاپن شوید از نظم-نظافت-اخلاق شهروندی متعجب خواهید شد شاید باور نکنید چقدر مردم ژاپن مسئولیت پذیرند و ارامش دارند باتوجه به اینکه اولین کشوری است که انفجار بمب اتم را تجربه کرده لکن مردم ایران با جهل و خرافات امیر را 1188 روز گریاند ند اکنون بعداز گذشت سالها اغلب مردم ایران حتی نمی دانند که آرامگاه امیرکبیر روبروی صحن امام حسین (ع) در کربلاست جهل مردم ما به خاطر حاکمان ماست که می خواهند همچنین بمانیم در حالیکه سالانه 30 میلیون نفر از مردم ژاپن به آرامگاه میجی در توکیو می روند و از اصلاحات او سپاسگزاری می کنند ولی ما…

به قول مولوی پس رخت عزا بر خود کنید ای خفتگان زان که بد مرگی است این خواب گران

بیشتربخوانید:

تحلیل و ریشه یابی اعتراضات

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.