.

موضع گیری ایدئولوژیک یا همه چیز یا هیچ چیز در مذاکرات وین

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 32667
 | 
تاریخ انتشار: 21 آذر 1400 - 11:13
امروز کشور ما در تتیجه بحران کار آمدی در مدیریت چه در ستاد و چه در حوزه صف که اخیرا هم درجه گرفته و به مدیریت فامیلی آغشته شده به شرایط سخت و دشواری به لحاظ اقتصادی و بویژه ابر چالشهای مانند تورم وحشتناک و معیشت مردم دچار شده است.
موضع گیری ایدئولوژیک یا همه چیز یا هیچ چیز در مذاکرات وین

هداپرس، فرهنگ اسکندری*– وقتی به تاریخ سپهر سیاست در کشور با نگاه نقادی بنگریم، ظهور و حضور نوعی رفتار رادیکالیسم را به روشنی می توان دریافت که آسیب های جدی به فرآیند پیشرفت و اصلاحات سازنده به منظور دستیابی به شاخصهای توسعه ملی را ببار آورده‌ است.

نگاهی که در کوران انقلاب57 بعنوان یک جنبش سیاسی معاصر کلید خورده و سپس متاسفانه در حکمرانی جمهوری اسلامی نیز تداوم یافت.

تئوری توهم گرا و ایدئولوژیک یا “همه چیز .. یا هیچ چیز” این موضع گیری را می توان از بدترین نوع فعالیتهای سیاسی درتاریخ معاصر طبقه بندی نمود. نگاه صفر و صد به مسایل بدون در نظرگرفتن شرایط موجود در قالب شعارهای شوونیستی و عوام گرایانه که هیچگونه مهندسی و نقشه راهی هم در آن یافت نمی شود.فقدان یک تاکتیک سازنده بدون در نظر گرفتن یک فرآیند گام بگام مرحله ای بشدت در آن موج می زند.

متاسفانه امروزه اپوزیسیون افراطی و برانداز و قبل آن مجاهدین خلق نیز در این مواضع ایده آلیستی و شووینیستی ید طولایی داشته پیروی می کنند. مجاهدین در ادامه به ماکیاولیسم بعبارتی توجیه وسیله نادرست در مبارزه توسط هدف رسیده و دست آخر از استخبارات صدام حسین دشمن قسم خورده سرزمین ایران که فرزندان آن در پاسداری از آن چه جانفشانی هاکه نکردند سردر آورده و امروز متاسفانه به دامن ترامپیست ها در آمریکا نیز غلطیده اند.

باید به این نکته توجه کرد که عموما جریانهایی افراطی اصطلاحا رادیکالیسم از مواضع مشترکی برخوردار می باشند. امروز کشور ما در تتیجه بحران کار آمدی در مدیریت چه در ستاد و چه در حوزه صف که اخیرا هم درجه گرفته و به مدیریت فامیلی آغشته شده به شرایط سخت و دشواری به لحاظ اقتصادی و بویژه ابر چالشهای مانند تورم وحشتناک و معیشت مردم. دچار شده است که با رفتار ترامپیست ها در آمریکا و تحمیل تحریم‌های ظالمانه به ملت ایران شرایط دشوار را دوچندان نموده‌است.

لذا انتظار می رفت بعد از به زیر کشیدن رییس جمهور عوام گرا و مردم فریب ناسیونالیست افراطی ترامپ که تمام ارزش های دموکراتیک آمریکا پشت پا زده بود. با ظهور و پیروزی جریان اوبامایست در انتخابات رییس جمهوری آمریکا(جو بایدن) که اعتقاد دارد که باید به توافق برجام بر گشت و تمام تحریم های غیر ثانویه معروف به برجامی را لغو نمود.

با اتخاذ مواضع عملگرایانه مخصوص حوزه دستگاه دیپلماسی چنین فرصت را دریافت و آن را ارتقاء بخشیم نه اینکه با موضع “یا همه چیز یا هیچ چیز” در مذاکرات وین به سوزاندن این فرصت روی آوریم.

موضع گیری یا همه تحریم‌های ظالمانه را باید لغو شود و یا هیچ چبز. … همان شعار رادیکالیسم یا همه چیز یا هیچ چیز است.در حالیکه می شود با درک شرایط به راه میانه ای بصورت برد برد روی آورد و گام بگام در راستای برداشتن تحربم های موثر چون صادرات نفت وکشتی رانی و تبادل ارز و آزاد شدن منابع ارزی فراوان بلوکه شده که کشور بشدت بدان نیازمند است حرکت کرد.

نباید به گونه ای رفتار نماییم که انگاری در داخل کشور این تومان است که به مرز30 هزار دلار رسیده است؟!باید واقع گرا بود و با درک موضع گیری مشخص در شرایط مشخص با هوشمندی کانتکست ها “زمان شناسی“موجبات رفع تحریم‌های ظالمانه را فراهم نموده و از ابر معضلات جدی که کشور را در تنگناهای اسفبار کنونی قرار دارد عبور کنیم.

*عضو دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران

از این نویسنده بیشتر بخوانید:

اصلاح درونی اشخاص، می تواند موجب تسریع در فرآیند اصلاحات اجتماعی و توسعه گردد

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.