عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:

هیچ ایرادی ندارد که قاضی در خصوص صدور یک حکم در رسانه حاضر شود و مصاحبه کند

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 21349
 | 
تاریخ انتشار: 16 شهریور 1398 - 10:50
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ ایرادی ندارد که قاضی در خصوص صدور یک حکم در رسانه حاضر شود و مصاحبه کند تا مردم بدانند چرا آن حکم صادر شده است چرا که این توضیحات باعث ایجاد اعتماد خواهد شد.
هیچ ایرادی ندارد که قاضی در خصوص صدور یک حکم در رسانه حاضر شود و مصاحبه کند

به گزارش هداپرس به نقل از ایرنا، «حسین رضازاده» عضو کمیسیون حقوق و قضایی مجلس در واکنش به اعتراضات صورت گرفته نسبت به احکام صادر شده برای برخی از روزنامه نگاران و فعالان مدنی به خبرنگار ایرنا گفت: این احکام مطابق با قانون هستند و کسی نمی تواند برخلاف قانون حکم صادر کند.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر آنکه معیار عمل باید قانون باشد، افزود: قانون به دادرس ها و قضات محاکم اختیار داده است که در صدور حکم با توجه به نوع جرم، شخصیت مجرم و میزان اثرگذاری جرم بر جامعه، میزان مجازات را از حداقل تا حداکثری که قانون مشخص کرده است تعیین کنند ودر چنین مواردی است که تجربه، علم و سلیقه قاضی خودش را نشان می دهد و حکمی صادر می کند می تواند بر جامعه اثر گذار باشد.

وی افزود: به عنوان مثال برای جرم مشخصی حداکثر تنبیه ۱۵ سال تعیین شده است، اما شما نباید هر فردی را که مرتکب آن جرم شد ۱۵ سال حبس بدهید. ممکن است کسی را ۵ سال حبس بدهید و دیگری را ۱۵ سال. این مسائل بستگی به توانایی و تبحر قاضی و بینش قضایی و جنایی وی دارد.

رضازاده به اشاره به حساسیت اجتماعی ایجاد شده در جامعه نسبت به احکام صادر شده اخیر، خاطر نشان کرد: از آن جا که مردم حقوق دان نیستند و فقط جرم و مجازات را کنار همدیگر می گذارند، این تکلیف را بر دادگاه ها ایجاد می کند که مجازات متناسب با جرم صادر کنند. این تناسب ممکن است گاهی شدید و گاهی خفیف باشد.

وی ورود مجلس و کمیسیون حقوقی و قضایی را در رسیدگی به پرونده های مورد بحث غیرضروری دانست و گفت: مجلس در این مسائل وجاهت ورود ندارد و قاضی هست که باید اطلاعات پرونده را در اختیار جامعه بگذارند.

این قاضی سابق محاکم قضایی تصریح کرد: قضات باید به گونه ای آماده باشند که از نظر جنایی و اطلاعات روز، حساسیت های جامعه را تشخیص بدهند تا احکامشان افکار عمومی را قانع کند. از طرف دیگر رسانه ها بتوانند برای مردم حکم را روشن کنند تا اعتماد در جامعه ایجاد شود.

وی با تاکید بر اهمیت اعتماد بر پذیرش احکام قضایی افزود: اگر اعتماد وجود نداشته باشد، حتی دقیق ترین حکم را هم جامعه باور نخواهد کرد. بنابر این باید اعتماد سازی میان مردم و تشکیلات قضایی ایجاد شود.

رضازاده راهکار ایجاد اعتماد میان مردم و تشکیلات قضایی را شفاف سازی قضات در خصوص روند صدور احکام دانست و گفت: هیچ ایرادی ندارد که قاضی در خصوص صدور یک حکم در رسانه های حضور پیدا کند و مصاحبه کند تا مردم بدانند چرا آن حکم صادر شده است. چرا فلان فرد اشد مجازات را گرفته و چرا به دیگری چنین حکمی نداده است. این توضیحات باعث ایجاد اعتماد خواهد شد.

در روزهای گذشته صدور احکام سنگین برای برخی از فعالان مدنی و روزنامه نگاران توسط محاکم قضایی، انتقاداتی را در جامعه ایجاد کرده است، از جمله در هفته گذشته تعدادی از نمایندگان مجلس با ارسال نامه ای به رئیس قوه قضائیه، درخواست تجدید نظر در احکام صادره را خواستار شدند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.