Deprecated: Creation of dynamic property wfPOMO_FileReader::$is_overloaded is deprecated in /home/hodaprss/domains/hodapress.ir/public_html/wp-content/plugins/wordfence/waf/pomo/streams.php on line 65

Deprecated: Creation of dynamic property wfPOMO_FileReader::$_pos is deprecated in /home/hodaprss/domains/hodapress.ir/public_html/wp-content/plugins/wordfence/waf/pomo/streams.php on line 66

Deprecated: Creation of dynamic property wfPOMO_FileReader::$_f is deprecated in /home/hodaprss/domains/hodapress.ir/public_html/wp-content/plugins/wordfence/waf/pomo/streams.php on line 185

Deprecated: Creation of dynamic property wfMO::$_gettext_select_plural_form is deprecated in /home/hodaprss/domains/hodapress.ir/public_html/wp-content/plugins/wordfence/waf/pomo/translations.php on line 337
10رفتار شهروندی که باید بدانیم- نکته در مورد استادان و مدرسان دانشگاه

.

10 نکته در مورد استادان و مدرسان دانشگاه

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 31447
 | 
تاریخ انتشار: 15 شهریور 1400 - 12:50
کمک کنید دانشجویان از خود شما در درسی که تدریس می‌کنید بهتر شوند. استادی که دانشجویانش را (به ویژه در تحصیلات تکمیلی) عمداً سطح پایین نگه می‌دارد یک استاد شکست‌خورده است.
10 نکته در مورد استادان و مدرسان دانشگاه

احسان محمدی در عصر ایران نوشت- تقریباً 20سال از زندگی‌ام را در دانشگاه گذرانده‌ام و این فرصت را داشته‌ام در مقاطع مختلف تحصیلی، شاگرد اساتید مختلفی باشم و خود نیز تدریس کنم. آن‌چه می‌نویسم را بیشتر استادان می‌دانند. خطاب به تعداد اندکی است که هنوز مقابل تغییرات مقاومت می‌کنند و باعث دل‌زدگی دانشجویان می‌شوند.

1- نسل جدید، نسل اینترنت است. آن‌ها به منابع درسی دسترسی دارند. از یوتیوب تا گوگل را وجب می‌کنند و لازم است شما نیز به‌روز باشید. پاورپوینت و جزوه و حتی کتاب‌هایی که به عنوان منبع معرفی می‌کنید اگر به روز نشود از دانشجو جا می‌مانید.

2- عموم دانشجویان بعد از چندسال عنوان واحدهایی را که با شما گذرانده‌اند فراموش می‌کنند اما رفتار و منش شما را نه. قبول دارم که زمان کلاس اندک است اما اگر فکر می‌کنید وظیفه شما فقط انتقال سرفصل‌های درسی است این یک راه خطاست. از هر فرصتی برای تاثیرگذاری مثبت روی دانشجو، ایجاد امید و انگیزه و اشتیاق برای تحصیل و زندگی استفاده کنید.

3- اینکه یک کتاب به زبان انگلیسی را بین دانشجویان به عنوان کار کلاسی تقسیم کنید تا ترجمه کنند و ترم بعد با نام خودتان به عنوان مترجم منتشر کنید گرچه معمولاً باعث می‌شود در هفته پژوهش به عنوان استاد مولف از شما تقدیر شود اما اخلاقی نیست!

4- کمک کنید دانشجویان از خود شما در درسی که تدریس می‌کنید بهتر شوند. استادی که دانشجویانش را (به ویژه در تحصیلات تکمیلی) عمداً سطح پایین نگه می‌دارد یک استاد شکست‌خورده است.

5- بعد از ساعت کلاسی حتماً برای دانشجویان علاقه‌مند وقت بگذارید. استادانی داشته‌ام که از کتابخانه شخصی برای دانشجو کتاب آورده‌اند و حتی گاهی کمک مالی کرده‌اند تا دانشجوی کم‌بضاعت بتواند کار تحقیقاتی انجام دهد. این استادان عاشق‌ترین فرزندان ایرانند.

6- نگاه جنسیتی همیشه باعث تفرقه در کلاس می‌شود. چه در برخورد و سلام و علیک و چه در نمره دادن.

7- حکایت «درس معلم ار بود زمزمه محبتی/جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را» یک حقیقت محض است. استادی که با ضرب و زور و حضور غیاب شدید و … دانشجو را مکلف می‌کرد سرکلاس بنشیند را مقایسه کنید با استادی که حتی دانشجویانی خارج از کلاس مشتاق به حضور پای درس آن‌ها هستند. تفاوت در جزییات است.

8- خوش‌مشرب، نرم‌خو و آراسته و فروتن باشید. این کُرسی از دیگری به شما رسیده و از شما به همین دانشجویان می‌رسد. نمره را به چماق و ابزار قدرت‌نمایی تبدیل نکنید. خودتان خوب می‌دانید که نمره هرگز ملاک «خوب یاد گرفتن» نیست. دانشجویان مستعد را کشف و حمایت کنید.

9- عصر تک‌گویی به سر آمده. مدرس موفق کسی است که ایجاد مشارکت می‌کند. این شیوه هم کلاس را از یک‌نواختی خارج می‌کند و هم باعث می‌شود استعدادها را بهتر بشناسید. مشارکت بهترین روش برای شکستن یخ دانشجویان خجالتی است.

10- تدریس یک هنر است. هر هنرمندی تا آخرین روزی که خلق اثر می‌کند مشغول یاد گرفتن است. نشستن روی کُرسی استادی هیچ‌کس را بی‌نیاز از دانستن نمی‌کند به ویژه با سرعتی که علم در پوست‌اندازی دارد. توانمندی‌های جانبی خود در ایجاد ارتباط، رفتارشناسی و مدیریت افزایش دهید. این کار به شما، دانشجو و کشور کمک می‌کند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.