شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

‌رسالت، انتظارات و توقعات ‌شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از زبان رییس شورا

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 20566
 | 
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1398 - 09:18
نهاد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یکی از رویش های ارزشمند و گرانبهای انقلاب اسلامی محسوب می شود که به امر تاریخی بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران در ۱۲ مرداد ماه سال ۱۳۵۹ تشکیل شد.
‌رسالت، انتظارات و توقعات ‌شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از زبان رییس شورا

به گزارش هداپرس به نقل از ایسنا، فرمایش تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) درباره این نهاد مقدس که فرمودند شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در طول این سال‌ها همچنان در خط درست و در صراط مستقیمی حرکت کرده، لحظه‌ها را شناخته و کار مناسبِ آن لحظه را انجام داده است، سند افتخار و سربلندی این شورا محسوب می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در عملکرد ۳۹ ساله خود، افتخار دارد که به دور از گروه‌بندی های سیاسی و با تکیه بر منویات ولی فقیه زمان، توانسته در پیشبرد اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی قدم های کم نظیری را بردارد که این موضوع، عصبانیت و ناراحتی دشمنان قسم خورده این مرز و بوم را به همراه داشته است‌، به همین خاطر حجت الاسلام سید محسن محمودی رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران و عضو شورای معاونان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور در گفت‌وگویی با ایسنا به تشریح ضرویات و اهداف تشکیل این نهاد پرداخت.

ایسنا: ضرورت تشکیل نهادی با عنوان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را تاچه اندازه ضروری می‌دانید و آیا این نهاد توانسته است به آن اهدافی که امام راحل برای تشکیل این شورا در ۱۲ مرداد سال ۱۳۵۹ درنظر داشتند برسد؟
حجت الاسلام محمودی: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را باید حقیقتا یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرد. در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، نهادهای مختلفی در حوزه تبلیغی فعالیت می کردند که این امر موجب شده بود که برخی ناهماهنگی ها و موازی کاری ها صورت پذیرد. به همین خاطر امام راحل در ۱۲ مردادماه با تیزبینی و آینده نگری که امروز بیش از هر زمان دیگری این آینده نگری ملموس است، دستور تشکیل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را صادر کردند که این تصمیم نیز به منظور هماهنگی و انسجام فعالیت‌های تبلیغی بین دستگاهها و مراکز تبلیغی نظام اتخاذ شد.

دوازدهم فروردین سالروز استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، چهاردهم خرداد بزرگداشت ارتحال حضرت امام‌خمینی(رحمه‌الله تعالی علیه)، قیام خونین پانزدهم خرداد، هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، هشتم شهریور بزرگداشت شهیدان رجایی و باهنر، هفدهم شهریور، یوم‌الله سیزدهم آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، بزرگداشت یوم‌الله روز جهانی قدس، بزرگداشت حماسه ۹ دی، عید سعید فطر، برگزاری جشن‌های ایام‌الله دهه فجر و سایر مراسم غیرمترقبه و مأموریت‌هایی که از سوی مقام معظم رهبری و نظام جمهوری اسلامی ایران مناسبت ها و برنامه هایی است که بر اساس قانون برعهده شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است.

‌ایسنا: چه وظایفی برعهده شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است که این نهاد را از سایر ارگان‌های فرهنگی متمایز می کند؟

حجت الاسلام محمودی: بر اساس قانون، برنامه‌ریزی، هماهنگی، سیاست‌گذاری و نظارت و اجرای مراسم رسمی و مناسبت های انقلابی برعهده شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است. در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، دستگاه ها و نهادهای مختلف عضو این شورا هستند و با همفکری و تعاملی که میان دستگاه ها و ارگان های مختلف برقرار شده، مراسم و مناسبت های ملی وانقلابی در کشور برگزار می گردد که توانسته در خنثی سازی توطئه های دشمنان و پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی ایران بسیار موثر باشد.

امروز ائمه محترم جمعه و نمایندگان ولی فقیه، استانداران، فرمانداران، شهرداران، مسئولان اجرایی، نیروهای نظامی و انتظامی، جامعه دانشگاهی و فرهیختگان، نخبگان بخش های مختلف و نمایندگان دستگاه های گوناگون عضو شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هستند و تلاش می شود تا از نظرات اعضا در برگزاری مراسم و برنامه ها استفاده گردد.

از طرفی حکم ریاست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی توسط رهبری صادر می شود و از طرف دیگر خوشبختانه امروز رابطه و پیوند خوبی میان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و بسیاری از دستگاه ها در حوزه برگزار مراسم برقرار شده است.

کاری که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی انجام می دهد، با توجه به جایگاه این نهاد و عضویت تمامی دستگاه ها در آن و ارتباط با تشکل های مردمی، از هیچ دستگاه دیگری ساخته نیست.

ایسنا: امروز آسیب هایی که مراسم و برنامه های ملی و انقلابی را تهدید می کند چیست؟

حجت الاسلام محمودی: ابتدا باید به این نکته تأکید کنم که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با کمترین نیرو و امکانات که از نظر نیروی انسانی و بودجه، قابل مقایسه با سایر دستگاه ها و نهادها نیست، در حوزه برگزاری مراسم و مناسبت های انقلابی تلاش می کند و با توجه به امکانات موجود، کارهای بزرگی توسط نهاد شورا مدیریت و اجرا شده است که در این میان، مبارزه با جریان نفاق و فتنه و ناکام گذاشتن اهداف شوم و پلید آنان از نقاط درخشان در کارنامه این شوراست که حماسه عظیم حضور مردم در برابر فتنه سال ۷۸ در ۲۳ تیرماه و فتنه سال ۸۸ در ۹ دی ماه برای همیشه مایه افتخار این شورا و فراموش‌نشدنی است.

اما آنچه باید به آن توجه داشت آن است که برخی نهادها و ارگان ها در حوزه تبیین گفتمان انقلاب اسلامی از تمامی ظرفیت های خود استفاده نمی کنند و همین امر می تواند در حوزه اجرای مراسم تأثیرگذار باشد. البته بسیاری از اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی همکاری مطلوبی با این شورا دارند که باید از زحمات و تلاش های این عزیزان تشکر کرد اما انتظار از برخی ارگان ها و سازمان ها بسیار بیشتر است.

در جلسات ستادی، بحث ها و گفتگوهای مفصلی درباره چگونگی برگزاری مراسم و مناسبت ها صورت می پذیرد و تقسیم وظایف انجام می گیرد اما برخی مصوبات در مقام اجرا، آنطور که انتظار است اجرایی نمی گردد.

مسئولان و مدیران نظام نیز باید برگزاری مراسم انقلاب را یک فرصت بی نظیر برای ارتباط با مردم دانسته و با حضور در مراسم، پیوند مردم و مدیران را تقویت کنند ولی متأسفانه برخی مدیران از این فرصت طلایی استفاده لازم را نمی کنند.

ایسنا: امروز صدها شبکه ماهواره ای در حوزه جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی درحال فعالیت هستند، جایگاه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را در مقابله با جنگ نرم دشمن در برهه حاضر چگونه ارزیابی می کنید؟

حجت الاسلام محمودی: امروز صدها شبکه ماهواره ای و هزاران کانال در فضای مجازی به جنگ اعتقادات و ارزش های دینی و انقلابی ملت ایران آمده اند و تلاش دارند تا با ایجاد شبهه در ذهن جوانان این مرز و بوم، باور آینده سازان ایران اسلامی را به ارزش های انقلاب سست کنند.
بر اساس آمارها، ۸۰ درصد جمعیت کنونی ایران اسلامی پس از انقلاب متولد شده اند و هیچ تجربه ای نسبت به دوران قبل از انقلاب اسلامی ندارند و این موضوع وظیفه تمامی نهادهای فرهنگی و تبلیغی از جمله شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را سخت و دشوار می کند.

امروز هماهنگی و انجام امور منسجم و سازمان یافته تبلیغی در دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی بسیار مهم و حساس است و اگر هماهنگی وجود نداشته باشد، وضعیت فرهنگی و مذهبی دچار فرآیند منفی شده و روحیه یاس و نا امیدی را در میان اقشار جامعه افزایش می دهد.

ما در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تلاش داریم تا از ظرفیت جوانان در برگزاری مراسم و برنامه های ملی و انقلابی استفاده کرده و جلسات به سمت و سویی حرکت کنند که جنبه روشنگری و بصیرت افزایی داشته باشد.

همین‌جا هم از تمامی نخبگان و فرهیختگان دعوت می کنیم تا در جهت غنای بیشتر مراسم و برنامه های ملی و انقلابی یاور شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی باشند و ما با آغوش باز پذیرای نظرات عزیزان هستیم.

لازم به ذکر است که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برای پیشبرد اهداف خود در مقابله با جنگ نرم دشمن، باید رسانه ها را به طور جدی در کنار خود داشته باشد؛ ضمن تقدیر و سپاس از خبرگزاری ها، با کمال تأسف استان تهران از داشتن شبکه استانی مستقل در صدا و سیما محروم است و این خلأ جدی، گلایه مندی های به حق مردم و مسئولان را به همراه داشته که امید است رسانه ملی در این رابطه به وظیفه شرعی و قانونی و انقلابی خود عمل نماید.

ایسنا: اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب را در چه می دانید و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، این بیانیه را تا چه اندازه‌ای ملاک و معیار فعالیت خود قرار داده است؟

حجت الاسلام محمودی: بیانیه گام دوم انقلاب که در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی از سوی رهبر معظم انقلاب منتشر شد، یک چراغ راه برای همه مدیران و دستگاه های مسئول در نظام اسلامی است. امروز باید مدیران و کارکنان دستگاه های مختلف کشور، بیانیه گام دوم انقلاب را به دقت مطالعه کنند و نهادهای نظام اسلامی، جلسات و نشست های تخصصی در این زمینه برگزار کنند.

بیانیه گام دوم انقلاب با دارا بودن ده ها ویژگی نظیر جامعیت، نگاه به آینده، مخاطب قراردادن جوانان، توجه به مطالبات مردم، دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی و غیره، برای مشکلات موجود، راهکار عملیاتی ارائه می کند و اگر مدیران ما این بیانیه را ملاک کار خود قرار دهند بسیاری از معضلات کشور حل خواهد شد.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نیز مقدمات تشکیل ستاد گام دوم انقلاب در سراسر کشور را فراهم کرده است و این بیانیه محور فعالیت این شورا در برنامه های پیش رو قرار خواهد گرفت.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.