دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

ملانوری در گفتگویی عنوان نمود

۱۱۸ حزب دارای پروانه فعالیت در کشور داریم

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 23518
 | 
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1399 - 23:10
هداپرس: مدیرکل سیاسی وزارت کشور با اشاره به اینکه در سال ۹۸، احزاب کشور ۴۹ کنگره حزبی برگزار کردند، گفت: در حال حاضر ۱۱۸ حزب دارای پروانه فعالیت در کشور داریم که گستره فعالیت ۸۷ حزب در سطح ملی و ۳۱ حزب در گستره استانی است.
۱۱۸ حزب دارای پروانه فعالیت در کشور داریم

به گزارش هداپرس «حمید ملانوری» روز چهارشنبه در اولین جلسه کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب سال ۱۳۹۹ اظهار کرد: در سال ۹۸ مجموعا ۱۶ جلسه برگزار کردیم که ۲۵۲ مصوبه داشتیم از این تعداد ۲۱۴ مصوبه مربوط به حوزه احزاب و گروه‌های سیاسی و ۳۸ مصوبه مربوط به حوزه تشکل‌های اقلیت‌های دینی بود.

 

وی افزود:  در طول سال گذشته ۴۹ کنگره حزبی در کشور برگزار شد که ناظران وزارت کشور در همه آنها حضور داشتند.

 

ملانوری یادآور شد: در سال گذشته با تأسیس ۹۶ شعبه حزبی در مراکز استان‌ها موافقت شد زیرا در قانون جدید بررسی صلاحیت مسئولان شعب بر عهده کمیسیون ماده ۱۰ احزاب است که صلاحیت ۹۶ مسئول شعبه مورد بررسی قرار گرفت و  تایید و با آنها ابلاغ شد.

 

وی افزود: لازم است اضافه کنم تا قبل از این در استان‌ها هیچ حزبی شعبه و رییس شعبه تایید شده نداشته است لذا با توجه به قانون جدید سعی کردیم پرونده‌ها را با سرعت در جلسات کمیسیون مطرح کنیم که احزاب ملی بتوانند در مراکز استانها شعبه خود را فعال کنند.

 

ملانوری اظهار کرد: ۱۰۶۶ دفتر فرعی احزاب در شهرستان‌های کشور فعال شد که ۵۷۰ دفتر آن مربوط به یک ساله گذشته است، در طول دو سال قبل از آن فقط ۴۹۶ دفتر راه اندازی شده بود که رشد بسیار خوبی در سال گذشته داشتیم. همچنین در سال گذشته با تأسیس ۱۱ حزب در کمیسیون ما موافقت کردیم و ۱۴ پروانه حزبی تا پایان سال گذشته صادر شد.

 

مدیرکل سیاسی وزارت کشور افزود: بحث صدور پروانه سه حزب در پایان سال ۹۸ تمام شده بود که در ابتدای سال جاری پروانه‌های آنها را صادر و تحویل دادیم که شامل احزاب جمهوریت ایران اسلامی، سفیران انقلاب اسلامی و همدلی مردم تحول خواه که هر سه با گستره فعالیت ملی هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از مباحثی که در سال ۹۸ پیگیری کردیم تاسیس جبهه‌های حزبی بود، سعی کردیم این موضوع را ترویج کنیم و احزاب را ترغیب کنیم به سمت تشکیل جبهه بروند. در آستانه برگزاری انتخابات اسفند ماه ۹۸،  سیزده جبهه در کشور شکل گرفت در حالی که قبل از این فقط یک جبهه فعال داشتیم.

 

ملانوری با بیان اینکه به تناسب آمار و ارقام جلسات ما در سال گذشته ۱۱.۷ درصد و مصوبات ۱۱۵.۳ رشد داشته است، گفت: برگزاری کنگره ها و مجامع حزبی ۱۶.۳ درصد و در تاسیس دفاتر حزبی ۱۱۲ درصد رشد داشتیم و تاسیس شعب حزبی استانی از صفر به ۹۶ شعبه رسیدیم و شاهد رشد ۱۰۰ درصدی بودیم.

 

وی ادامه داد: در مجوز تاسیس ۳۷.۵ درصد رشد داشتیم و جبهه به ۱۴ جبهه سیاسی در سال ۹۸ رسیدیم. در حال حاضر ۱۱۸ حزب دارای پروانه فعالیت در کشور داریم که گستره فعالیت ۸۷ حزب در سطح ملی و ۳۱ حزب در گستره استانی است.

 

ملانوری در مورد دستورات جلسه و مصوبات جلسه امروز کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: یک درخواست تاسیس حزب برای «جمعیت گام دوم انقلاب اسلامی» داشتیم، با توجه به مواردی که در اساسنامه و مرامنامه وجود داشت، موضوع جهت بررسی بیشتر به جلسه بعد موکول شد.

 

وی افزود: دستور کار بعدی گزارش برگزاری مجمع عمومی دو حزب «مجمع عمومی انجمن اسلامی» و «انجمن اسلامی معلمان ایران» با موضوع اساسنامه و مرامنامه بود، اساسنامه و مرامنامه آنها با اصلاحاتی مورد تصویب قرار گرفت و همچنین گزارش برگزاری مجمع عمومی حزب «اتحاد ملت ایران اسلامی» با موضوع اساسنامه و مرامنامه که با اصلاحاتی مورد تصویب قرار گرفت ولی صلاحیت اعضای شورای مرکزی آن حزب برای بررسی بیشتر به جلسه بعد موکول شد.

 

مدیرکل سیاسی وزارت کشور اظهار داشت: بحث صدور پروانه برای حزب «جمعیت یاران انقلاب اسلامی» را داشتیم که اساسنامه و مرامنامه آن با اصلاحاتی تصویب شد اما صدور پروانه تا بررسی نهایی صلاحیت اعضای شورای مرکزی به جلسات بعدی موکول شد.

 

ملانوری با اشاره به اینکه دستور کار بعدی ما بررسی صلاحیت مسئولین شعب استانی بود، یادآورشد: صلاحیت مسئولان شعب تعدادی از استان‌ها مورد تایید قرار گرفت و می توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

 

وی گفت: صلاحیت رییس شعبه حزب «خانه پرستار» در استان هرمزگان ورد تایید قرار گرفت، همچنین صلاحیت روسای شعب استانی احزاب سازمان معلمان ایران، انجمن اسلامی مهندسان ایران و انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در استان فارس مورد تایید قرار گرفت.

 

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب ادامه داد: صلاحیت مسئولان شعب استانی احزاب ثقلین و وحدت و همکاری ملی در استان تهران و مسئول شعبه استانی حزب اعتماد ملی در استان چهارمحال و بختیاری مورد تایید قرار گرفت. از استان بوشهر نیر صلاحیت مسئولان شعب دو حزب جامعه جوانان متحد اسلامی و جامعه اسلامی فرهنگیان تایید شد.

 

ملانوری افزود: همچنین صلاحیت مسئولان شعب استانی احزاب همبستگی ایران اسلامی و کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در استان قم و مسئول شعبه حزب سازمان معلمان ایران در استان گلستان مورد تایید قرار گرفت.

 

وی گفت: صلاحیت مسئولان شعب استانی احزاب موتلفه اسلامی، توسعه و عدالت ایران اسلامی، مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی، مجمع نیروهای خط امام (ره)، جامعه اسلامی مهندسین، مجمع اسلامی کارکنان بانک‍‌ها و جامعه اسلامی کارمندان در استان سیستان و بلوچستان مورد تایید قرار گرفت.

 

مدیرکل سیاسی وزارت کشور با اشاره به اینکه تعدادی از دبیرکل‌ها و اعضای شورای مرکزی احزاب کشور را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادیم، اظهار کرد: یاد محمدرضا راه چمنی دبیر کل حزب وحدت و همکاری ملی ایران اسلامی، فاطمه رهبر عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، حسین شیخ الاسلامی عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین و مرحوم میرمحمدی دبیرکل حزب تمدن اسلامی را گرامی می‌داریم.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.