برجام باید تغییر پیدا کند:

کیهان و اعلام “ختم جلسه” مذاکرات وین و انقضای برجام

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 30341
 | 
تاریخ انتشار: 09 تیر 1400 - 10:11
کیهان خواهان اعلام "ختم جلسه" مذاکرات وین برای احیای برجام شد و با تاکید بر این که تنها گزاره‌ای "که این روزها درباره آن میان ایران و آمریکا ‌اشتراک نظر وجود دارد" تغییر برجام است از اعلام انقضای «برنامه جامع اقدام مشترک»(برجام) در دولت جدید خبر داد.
کیهان و اعلام “ختم جلسه” مذاکرات وین و انقضای برجام

به گزارش هداپرس به نقل از عصر ایران، همزمان با اعلام خبر پیوستن دو عضو جدید به کمیته تطبیق برجام که به گفته عباس عبدی موجب “برتری اصولگرایان مخالف برجام در تصمیم گیری” نهایی این کمیته شد، روزنامه کیهان یادداشت روز خود را به تعیین تکلیف و “سرانجام برجام” اختصاص داد و نوشت:

«روز یکشنبه 6 تیر 1400 آقای عراقچی مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در وین درباره چشم‌انداز این مذاکرات برای احیای برجام گفت: “به اندازه کافی مذاکره انجام شده است، زمان تصمیم‌گیری است.” این جمله معاون وزیر خارجه را شاید بتوان نوعی اعلام “کفایت مذاکرات” دانست؛ اگرچه هنوز “ختم جلسه” اعلام نشده است.

کیهان در ادامه به پاسخ های ابراهیم رئیسی در کارزار رقابت‌های انتخاباتی به سوالات مرتبط به برجام پرداخته و می نویسد:  دولت جدید در مواجهه با برجام چه رویکردی اتخاذ خواهد کرد؟ آیا رئیس‌جمهور منتخب بر اساس سخنانش در مناظرات انتخاباتی سال 1396 قصد نقد کردن چک برجام را دارد؟ یا طبق اظهاراتش در مناظرات 1400 خواهان تشکیل دولتی مقتدر برای اجرای آن است؟ و یا آن‌طور که طی نشست خبری‌اش در 31 خرداد 1400 اعلام کرد برجام را خاطره‌ای ناخوشایند برای ملت ایران می‌داند که جایگاه چندانی در دولتش نداشته چرا که سیاست خارجی او نه با برجام شروع و نه به آن محدود می‌شود؟

اما برای پاسخ به این سؤال احتیاجی نیست تا منتظر تشکیل دولت جدید به ریاست سید ابراهیم رئیسی باشیم و یا پاسخ را از او جویا شویم. سرنوشت برجام پیش از آنکه رئیس‌جمهور منتخب سکان اداره کشور را در دست گیرد مشخص شده است…»

کیهان در بخش پایانی یادداشت تکلیف برجام و مذاکرات وین را چنین تعیین می کند:

«برجام باید تغییر پیدا کند.» این شاید تنها گزاره‌ای باشد که این روزها درباره آن میان ایران و آمریکا ‌اشتراک نظر وجود دارد. این تغییر هر چه باشد، توافق جدید دیگر برجام نخواهد بود. بر این اساس «برنامه جامع اقدام مشترک»(برجام) مدتهاست که به پایان رسیده است. در میان دولتمردان آمریکا می‌توان افرادی را پیدا کرد که انقضای این توافق را اعلام کرده‌اند با این حال دولت تدبیر و امید بنا بر ملاحظات خودش سال‌هاست اعلام مرگ آن را به تأخیر انداخته اما آنچه واضح به نظر می‌رسد این است که دولت جدید ایران چنین ملاحظاتی برای اعلام تاریخ انقضای برجام نخواهد داشت.»

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.