سایه مرگ‌بار جنگ‌ها و درگیری‌های خونین ؛

کشته شدن 5 میلیون کودک بر اثر درگیری‌های مسلحانه آفریقا

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 14775
 | 
تاریخ انتشار: 10 شهریور 1397 - 11:07
بر اساس مطالعات صورت گرفته حدود پنج میلیون‌ کودک زیر پنج سال در آفریقا ظرف ۲۰ سال گذشته بر اثر جنگ‌ها و درگیری‌ها کشته شده‌اند. در هیچ قاره‌ دیگری، پیامدهای منازعات و جنگ‌ها برای کودکان چنین فاجعه‌بار نبوده است.شمار منازعات و درگیری‌های مسلحانه در آفریقا ظرف ۳۰ سال گذشته بیش از سایر قاره‌ها بوده است.
کشته شدن 5 میلیون کودک بر اثر درگیری‌های مسلحانه آفریقا

به گزارش هدا پرس به نقل از دویچه وله؛ سایه مرگ‌بار جنگ‌ها و درگیری‌های خونین جان میلیون‌ها کودک در آفریقا را به مخاطره‌ افکنده است. کودکانی که یا مستقیما بر اثر این درگیری‌ها کشته می‌شوند یا بر اثر گرسنگی و بیماری‌های ناشی از این درگیری‌ها و منازعات خونین جان خود را از دست می‌دهند.

این نتیجه پژوهشی است که از سوی نشریه پزشکی و تخصصی “دی لانست” منتشر شده است. بر اساس این پژوهش، در فاصله زمانی بین ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ شمار کودکانی که در آفریقا در جنگ‌ها و منازعات خونین جان خود را از دست داده‌اند، بیش از آن چیزی بوده است که از سوی کارشناسان تصور می‌شد.

همین تحقیقات نشان می‌دهد که سه میلیون نفر از پنج میلیون نفر کودکی که بر اثر این درگیری‌های خون‌بار جان خود را از دست ‌داده‌اند، زیر یک سال سن داشته‌اند.

شمار منازعات و درگیری‌های مسلحانه در آفریقا ظرف ۳۰ سال گذشته بیش از سایر قاره‌ها بوده است. کودکان بر اثر این درگیری‌ها مجروح می‌شوند و بر اثر جراحت‌ها یا گرسنگی و بیماری‌های ناشی از این منازعات خونین جان خود را از دست می‌دهند.

این پژوهش در عین حال بر این نکته تاکید ورزیده است که پیامدهای این منازعات حتی سال‌ها پس از خاتمه آن‌ها نیز ادامه می‌یابد و باعث مرگ و میر در این کشورها می‌شود.

در دوره‌هایی که منازعات خونین جریان دارند، زنان باردار از هرگونه حمایت و پشتیبانی محروم هستند. حتی امکان مددرسانی پزشکی به نوزادان نیز در چنین ایامی وجود ندارد.

درهم شکسته شدن زیرساخت‌های درمانی، بهداشتی و تامین آب آشامیدنی بر اثر این منازعات مسلحانه و به موازات آن، کمبود دارو و مواد خوراکی نیز جان کودکان خردسال را تهدید می‌کند.

امکان بررسی موردی تعداد کودکانی که بر اثر منازعات خونین و مسلحانه در آفریقا جان خود را از دست داده‌اند، وجود ندارد. از این رو، پژوهش صورت گرفته بر نتایج ناشی از محاسبه تخمینی استوار است.

به این منظور اطلاعات مربوط به ۱۵ هزار منازعه در آفریقا مورد استفاده قرار گرفته است. این منازعات مجموعا باعث مرگ یک میلیون کودک شده است. پژوهشگران بر همین اساس، شمار احتمالی قربانیان در یک محدوده یک‌صد کیلومتری پیرامون این منازعات و در یک بازه ۸ ساله را تخمین زده و این آمار را به کل قاره آفریقا تعمیم داده‌ و بر آن اساس محاسبه کرده‌اند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.