پارلمان فرانسه 577 کرسی دارد

پیروزی رییس جمهور جدید فرانسه در نخستین قمار سیاسی

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 2246
 | 
تاریخ انتشار: 22 خرداد 1396 - 11:58
این پیروزی قدرت مانور خوبی در اختیار ماکرون قرار خواهد داد تا شعارها و وعده های انتخاباتی خود را که غالبا اقتصادی هستند، پیاده کند.
پیروزی رییس جمهور جدید فرانسه در نخستین قمار سیاسی

به گزارش هدا پرس به نقل از عصر ایران ، ماکرون که بلافاصله پس از پیروزی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری فرانسه و راه یابی به کاخ الیزه دستور برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را داد،  با کسب بیش از 400 کرسی از پارلمان فرانسه پیروزی بزرگی به دست آورده است.

پارلمان فرانسه 577 کرسی دارد.

در انتخابات دیروز فرانسه حزب سوسیالیست شکست بزرگی را تجربه کرد و تنها توانست اندکی بیش از 7 درصد از کل آرا را از آن خود کند.

نتایج اولیه نشان می دهد “حزب جمهوری رو به پیش” حزب تازه تاسیس امانوئل ماکرون موفق شده است به همراه حزب” مردم” (MODEM) با کسب دستکم 32 درصد از کل آرا، حدود 445 کرسی پارلمان فرانسه را از آن خود کند.

این پیروزی قدرت مانور خوبی در اختیار ماکرون قرار خواهد داد تا شعارها و وعده های انتخاباتی خود را که غالبا اقتصادی هستند، پیاده کند.

به رغم پیروزی ماکرون اما میزان مشارکت در انتخابات دیروز فرانسه پایین و حدود 48 درصد بوده است.

گفتنی است انتخابات پارلمانی فرانسه دو مرحله‌ای است و مرحله دوم آن یک‌شنبه آینده برگزار می‌شود.

بر اساس قوانین فرانسه، نامزدهایی  که در دور اول کمتر از 12.5 درصد کل واجدان شرایط رای آورده باشند حذف می شوند و بقیه به دور دوم خواهند رفت. در دور دوم اما ملاک اکثریت نسبی آراست و هر نامزدی که بیشترین رای را آورده باشد به پارلمان راه خواهد یافت.

پیروزی ماکرون در نخستین قمار سیاسی دولتش در حالی است که هفته گذشته ترزا می نخست وزیر بریتانیا که در اقدامی مشابه دستور برگزاری انتخابات زودهنگام را داده بود در کسب کرسی های بیشتر پارلمان ناکام ماند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.