از برخی نام ها ، عطر شایستگی و از بعضی ، بوی سفارش و سازش به مشام می رسید؛

پرسش های شاعر سرشناس درباره اعطای دکترای معادل به هنرمندان محمد رضا عبدالملکیان درباره اعطای مدارک معادل دکترا به برخی شاعران و نویسندگان پرسش ها و ابهاماتی را مطرح کرده است

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 3252
 | 
تاریخ انتشار: 22 تیر 1396 - 10:43
محمد رضا عبدالملکیان شاعر و نویسنده و پزوهش گر درباره اعطای مدارک معادل دکترا به برخی شاعران و نویسندگان پرسش ها و ابهاماتی را مطرح کرده است.
پرسش های شاعر سرشناس درباره اعطای دکترای معادل به هنرمندان محمد رضا عبدالملکیان درباره اعطای مدارک معادل دکترا به برخی شاعران و نویسندگان پرسش ها و ابهاماتی را مطرح کرده است
 به گزاش هدا پرس به نقل از عصر ایران؛  با تاکید بر این که اصل این کار به سبب تکریم کسانی که عمر خود را وقف هنر و ادب ایران کرده اند قابل دفاع است بخشی از یادداشت ارسالی آقای عبدالملکیان را منتشر می کند و امیدوار است وزارت ارشاد بر پایه رویه ای که دارد ابهام زدایی کند:

…اعطای مدرک تحصیلی معادل ، به هنرمندان شاخص کشور و چهره های پرفروغ و تاثیر گذار این عرصه ، از طرح های خوبی بود که تصور می کنم نزدیک به سه دهه ی قبل ، اجرائی شد ، تا آن جا که به یاد دارم ، این مدرک تحصیلی معادل دکترا ، در نخستین دوره ، توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، به 12 نفر از مشاهیر هنر ایران ، از جمله استاد جلیل شهناز ، استاد حسن کسائی ، استاد غلامحسین امیر خانی ، استاد حاج قربان خراسانی ، استاد عثمان خوافی ، استاد مرتضی ممیز و …. اعطا شد.

در همان زمان ، اجرای این طرح درخشان ، به شکلی گسترده مورد استقبال ، دستگاه های فرهنگی ، شخصیت های هنری ، رسانه ها و …. قرار گرفت.

از چگونگی اجرای این طرح در سال های بعد ، اطلاع دقیقی ندارم ، فقط گاهی به صورت اتفاقی می شنیدم که این یا آن شاعر ، مدرک هنری معادل فوق لیسانس یا معادل دکترا گرفته است! از برخی نام ها ، عطر شایستگی و از بعضی ، بوی سفارش و سازش به مشام می رسید.

به همین سبب از مسئولان ، بویژه معاونت فرهنگی همین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ( که قطعا به درستی تصمیم خود در اجرای این طرح باور دارند ) در خواست دارم تا به این چند پرسش ( در محدوده همین ظرف زمانی 4 سال گذشته ) پاسخ دهند تا زمینه ارزیابی و داوری مناسب تری برای علاقه مندان موضوع فراهم شود :

1 – چگونگی اطلاع رسانی طرح ، برای آگاهی افراد ذینفع و واجد شرایط

2 – چگونگی شناسائی افراد واجد شرایط

3 -چگونگی انتخاب داوران و اعلام اسامی آنان

4 – اعلام اسامی شاعران ، نویسندگان و هنرمندانی که طی 4 سال گذشته ، موفق به دریافت مدرک معادل فوق لیسانس و یا دکترا شده اند.

پی نوشت بند 4 :

البته اگر امکان اعلام اسامی همین اخذکنندگان مدرک معادل در سال های قبل نیز میسر شود ، قطعا تصویری که در پیش روی علاقه مندان گذاشته خواهد شد ، خیلی روشن تر و شفاف تر خواهد بود.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.