ماراتن تشکیل دولت آلمان:

وقتی احزاب کوچکتر تعیین‌کننده می‌شوند

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 32359
 | 
تاریخ انتشار: 24 آبان 1400 - 11:10
با مشخص شدن نتایج انتخابات سراسری آلمان، این بار برخلاف دوره‌های گذشته، احزاب بزرگ نقشی در چگونگی تشکیل دولت ائتلافی این کشور نداشته و سرنوشت دولت آینده را احزاب کوچکتر مانند «سبزها» و «دموکرات آزاد» تعیین خواهند کرد.
وقتی احزاب کوچکتر تعیین‌کننده می‌شوند

یک هفته پس از انتخابات پارلمانی آلمان، رهبران حزب سبزها از تعهد خود برای به سرانجام رساندن مسیر دشوار مذاکرات برای تشکیل دولت جدید خبر دادند. روز شنبه «آنالنا بربوک» یکی از دو رهبر حزب در کنفرانس حزبی در برلین گفت ، سبزها باید آشکارا وارد مذاکرات دولت آینده شوند. وی با این حال اعتراف کرد که احزاب پیروز با روندی دشوار برای ائتلاف روبرو هستند.

بربوک در این رابطه گفت: همه چیز پیچیده است. به اعتقاد او تا کنون این تنوع از شانس های تشکیل دولت ائتلافی پس از انتخابات سراسری در آلمان وجود نداشته است. در حال حاضر و بر روی کاغذ امکان تشکیل ۵ دولت ائتلافی در آلمان وجود دارد که امکان و نحوه شکیل گیری آنها به مذاکرات پیش روی احزاب پیروز در انتخابات اخیر بستگی دارد.

طبق نظرسنجی ها ائتلافی که بیشترین شانس تشکیل در دوره پارلمانی جدید را با ۶۹ درصد دارد، اتئلاف متشکل از سه حزب سوسیال دموکرات (قرمز)، احزاب مسیحی (سیاه) و حزب سبز (سبز) است. از آنجا که رنگ های این سه حزب تداعی کننده رنگ پرچم کنیا است، از این ائتلاف با نام «ائتلاف کنیا» نام برده می شود.

دومین بخت تشکیل دولت ائتلافی با ۶۴ درصد از آن احزاب سوسیال دموکرات (قرمز)، احزاب مسیحی (سیاه) و حزب دموکرات آزاد (زرد) است که سه رنگ پرچم آلمان را تشکیل می دهند و از این رو نام «ائتلاف آلمان» را گرفته است.
ائتلاف موسوم به «ائتلاف چراغ راهنمایی» نیز با ۵۸ درصد و حضور سه حزب دموکرات مسیحی، سبزها و دموکرات آزاد، سومین شانس شکل گیری در این دوره را دارد. چهارمین ائتلافی که در محافل سیاسی آلمان از آن زیاد یاد می شود و بخت تشکیل آن در انتخابات این دوره ۵۳ درصد است، ائتلاف احزاب مسیحی با حزب سبزها و دموکرات آزاد موسوم به «ائتلاف جامائیکا» است.

اما مرسوم ترین ائتلافی که برای تشکیل دولت در آلمان رخ می دهد، متشکل از دو حزب سنتی بزرگ (احزاب مسیحی و سوسیال دموکرات) و موسوم به «ائتلاف سیاه-قرمز» یا «ائتلاف بزرگ» شانس زیادی در این دوره نداشته و با ۵۱ درصد در رتبه ششم نظرسنجی ها است.

با اشاره به این واقعیت «روبرت هبک» دیگر رهبر حزب سبزها، در نشست حزبی برلین اعتراف کرد که کار در دولت آینده بدون بحث ، تاکید بر خواسته ها و تلاش های طاقت فرسا پیش نخواهد رفت و این موضوع رهبران احزاب را برای رسیدن به تصمیم درست به چالش خواهد کشید.

هبک با بیا این که سبزها این بار دو برابر عملکرد خود در سال ۱۹۹۸ برای ورود به دولت ائتلافی تلاش می کنند از تمایل رهبران حزبش برای به ثمر رساندن خواسته رای دهندگان آلمانی خبر داد.

سبزها که در انتخابات فدرال به ۱۴.۸ درصد آرا دست یافتند ، اکنون مشارکت در دولت را هدف گرفته اند و ائتلاف چراغ راهنمایی (با مشارکت احزاب سوسیال دموکرات SPD و دموکرات آزاد FDP) را ترجیح می دهند. در این راستا رایزنی بین سبزها و FDP آغاز شده و ادامه دارد. همچنین اولین رایزنی ها با SPD برای روز یکشنبه برنامه ریزی شده است. احتمال دارد که احزاب سبزها و FDP با رهبران اتحادیه دموکرات مسیحی نیز صحبت کنند، زیرا تشکیل ائتلاف جامائیکا با حضور دو حزب خواهر خوانده «دموکرات و سوسیال مسیحی» (CDU / CSU) و سبزها و FDP یکی از گزینه های موجود است.

در آنسوی میدان، حزب دموکرات مسیحی به دلیل شکستی که در انتخابات متحمل شده با اختلافات درونی دست به گریبان است. فشارها بر «آرمین لاشت» رئیس CDU برای کناره گیری در حال افزایش بوده و حزب در حال بحث بر سر تغییر ساختار از نظر محتوایی و نیروی انسانی است. «ینس اشپان» وزیر بهداشت آلمان و معاون حزب در گفتگو با «ولت آم زونتاگ» تاکید کرد که برای این منظور باید حداکثر تا ژانویه ( دی ماه) یک کنگره حزبی در سطح فدرال برگزار شود.

به گفته وی هیچ کس نمی تواند انکار کند که اشتباهاتی در مبارزات انتخاباتی رخ داده و نامزد اصلی این حزب عملکرد قابل قبولی نداشته، اشتباهی که هزینه گزافی برای حزب حاکم داشته است.

از سوی دیگر این حزب ریشه دار که ۵ دوره صدراعظمی را با مرکل تجربه کرده است قصد کوتاه آمده ندارد و با وجود ناکامی در انتخابات، می خواهد بخت خود را در تشکیل دولت ائتلافی طی مذاکراتی با FDP در روز یک شنبه و با سبزها در روز سه شنبه بیازماید. چنین ائتلافی موسوم به جامائیکا تنها در صورتی شکل می گیرد که مذاکرات ائتلاف موسوم به چراغ راهنمایی تحت رهبری SPD با سبزها و FDP که به طور موازی ادامه می یابد شکست بخورد.

در عین حال احزاب مسیحی به خوبی از شرایط موجود و خواست جامعه آلمان نیز آگاه هستند. آنطور که «مارکوس زودر» رئیس حزب سوسیال مسیحی CSU خواهر خوانده دموکرات مسحی ها به تازگی اعتراف کرده که «اولاف شولتس» نامزد سوسیال دموکرات ها برای صدراعظمی، در حال حاضر بیشترین شانس را در بین مردم دارد.

در صورت شکست این مذاکرات و بر باد رفتن ایده شکل گیری ائتلاف جامائیکا ، چندین سیاستمدار CDU بر طبل تغییرات اساسی در ساختار حزب، خواهند کوبید. در میان آنها اعضای پارلمانی فراکسیون سوسیال دموکرات از جمله «کارستن لینمن» و «کریستیان فون اشتتن» از جناح اقتصادی حزب حضور دارند که بارها از «فردریش مرتس» به عنوان رهبر حزب حمایت کرده بودند. روزنامه ‘بیلد’ گزارش داده است که مرتس می خواهد در صورت برگزاری انتخابات درون حزبی، مجددا برای ریاست حزب نامزد شود.

در همین رابطه لینمن به ‘بیلد’ می گوید: ما در تصمیم بعدی ریاست حزب به آرای اعضا رجوع خواهیم کرد. وی به فرانکفورتر آلگماینه نیز گفت که اگر ائتلاف جامائیکا محقق نشود و لاشت مقام خود را از دست بدهد ، CDU باید در انتخاب رهبری آینده خود به آرای پایه رو بیاورد. فون اشتتن نیز به این روزنامه گفته است که اگر مشارکت دولت موفقیت آمیز نباشد ، زمان تغییرات اساسی فرا رسیده است.

اشپان نیز تاکید دارد که برای آینده ، روش جدیدی برای تعیین نامزد صدراعظم و تدوین برنامه انتخاباتی ضروری است. وی می گوید: این منطق که که فقط دو رئیس (رهبران احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی) می توانند تصمیمات مهم را با هم اتخاذ کنند منسوخ شده است. پس از این نتیجه انتخابات، باید ترکیب آینده مشخص شود. اشپان با اشاره به انتخابات سراسری بعدی آلمان، یادآور می شود: «پروژه ۲۰۲۵ از امروز آغاز می شود. نسل بعدی پس از «آنگلا مرکل» اکنون باید بیشتر نمایان شود ، موضع گیری کند و مسئولیت را بر عهده بگیرد ».

نکته ای سبزها این بار روی آن پافشاری می کنند، مذاکرات بی سر و صدا با احزاب پیروز برای تشکیل دولت ائتلافی است. از این رو بربوک معتقد است مذاکرات برای تشکیل دولت جدید ، که پیش از این بین سبزها و FDP آغاز شده است ، باید به صورت محرمانه ادامه یابد و تجربه تلخ سال ۲۰۱۷ نباید تکرار شود. در آن زمان مذاکرات ناموفق برای تشکیل ائتلافی از احزاب CDU / CSU ، FDP و سبزها با بی احتیاطی های زیادی از سوی مقامات حزبی همراه بود و بی نتیجه ماند.

روبرت هبک، دیگر رئیس سبزها شک ندارد که این بار سبزها بخشی از دولت جدید فدرال خواهند بود. وی در کنگره حزبی گفت: «اگر ما خوب عمل کنیم، نه تنها از این دولت در چهار سال آینده حمایت می کنیم، بلکه یک حرف بزرگ نیز می زنیم. از این پس، شاید از کریسمس ، هر بحران بحران ما و هر چالشی چالش ما است.»/ عصرایران

لینک کوتاهhttps://hodapress.ir/

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.