افزایش بودجه دفاعی در دولت یازدهم

هیچ گاه در اندیشه تجاوز نبوده ایم اما صلح جاده یک طرفه نیست

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 1115
 | 
تاریخ انتشار: 26 فروردین 1396 - 15:06
رئیس جمهوری با بیان این که هیچگاه در اندیشه تجاوز نبوده ایم اما صلح جاده یک طرفه نیست، گفت: برای ساخت موشک و هواپیما از احدی اجازه نخواهیم گرفت.
هیچ گاه در اندیشه تجاوز نبوده ایم اما صلح جاده یک طرفه نیست

به گزارش  هدا پرس به نقل از ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در مراسم رونمایی از دستاوردهای وزارت دفاع افزود: توازن منطقه‌ای و حفظ قدرت بازدارندگی دفاعی برای کشور حساسی مثل ایران که با انقلاب بزرگ خود، منافع قدرت‌های بزرگ را به خطر انداخته و پیام عدالت و آزادی از این کشور به گوش جهانیان می‌رسد، یک امر ضروری است.
وی با ابراز خرسندی از به ثمر رسیدن تلاش‌های انجام شده در بخش‌های مختلف هوایی، پدافندی، دریایی، زمینی و تجهیزات مختلف راداری و ارتباطی صنعت دفاعی کشور، خاطرنشان کرد: اساس این است که همه می‌خواهند در دنیا جنگ، برخورد و کشتاری وجود نداشته باشد، اما متأسفانه تاریخ بشریت این واقعیت تلخ را به ما می‌آموزد که همواره در طول تاریخ، جنگ و برخورد نظامی و از طرف مقابل، دفاع، مقاومت و ایستادگی و تقابل حق و باطل وجود داشته است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد:چنین روالی همواره در تاریخ انسانی وجود داشته و در قرن حاضر نیز به رغم همه تأکید‌ها، وجود سازمان‌های بین‌المللی و توصیه‌های مصلحان، همواره شاهد مشکلاتی در منطقه و جهان بوده‌ایم.
روحانی همچنین گفت: در 30 سال گذشته کشور عراق حداقل، 3 بار با جنگ مواجه شد، یک بار صدام به ایران تجاوز کرد، یک بار به کویت حمله‌ور شد و یک بار هم ائتلاف به عراق حمله کرد و آمریکا عراق را اشغال کرد و امروز هم عراق با گرفتار‌ی‌های دیگری در برابر تروریست و داعش مواجه است و این به عنوان یک واقعیت تلخ پیش روی ما قرار دارد که یک کشور، چند بار صحنه جنگ و خونریزی بوده است.
وی افزود: افغانستان نیز در این مدت یک بار توسط شوروی سابق، اشغال شد، یکبار هم مجاهدین توانستند شوروی را بیرون رانده و پس از آن، طالبان، افغانستان را اشغال کرد و بار دیگر، آمریکا این کشور را به اشغال درآورد و امروز هم وضعیت چندان امنی ندارد، کشورهایی مانند سوریه، یمن و لیبی نیز کم و بیش با چنین شرایطی مواجه بودند.
وی اضافه کرد:در منطقه خودمان شاهد جنایات و تجاوز‌های مختلفی از سوی کشورهای منطقه و گاهی از سوی قدرت‌های بزرگ و آمریکا بودیم.
رئیس‌ جمهوری با بیان این که ویژگی‌های منطقه خاورمیانه به گونه‌ای است که به راحتی و به سرعت نمی‌تواند به منطقه‌ای 100درصد امن تبدیل شود، اظهار داشت: در منطقه خاورمیانه دخالت قدرت‌ها و غده سرطانی اسراییل همواره مایه نگرانی، ناامنی و برخورد در منطقه بوده و هست.
روحانی خاطر نشان کرد: در طول تاریخ هیچگاه نبوده که قدرت‌های بزرگ در سراسر این منطقه مطامعی نداشته و به دنبال منافع خود نبوده باشند.
وی یادآور شد: اگر منطقه‌ای داشتیم که در طول 50 سال اخیر با معضلی مواجه نبود، چه بسا گفته می‌شد که منطقه و دنیای امنی داریم و در این وضعیت خیلی به قدرت دفاعی نیازی وجود ندارد
وی گفت: حتی اگر منطقه ما به طور کامل امن و قدرت‌های بزرگ در آن نبودند، یک کشور همواره نیاز به قدرت بازدارنده و منطقه نیاز به تعادل و توازن منطقه‌ای دارد و چنانچه توازن قدرت بهم بریزد، مشکل‌آفرین خواهد بود.
رئیس‌ شورای عالی امنیت ملی افزود: ایران هیچ‌گاه قصد تجاوزگری نداشته، ندارد و نخواهد داشت، اما در عین حال صلح، جاده یک طرفه‌ای نیست که اگر تصمیم گرفتیم، صلح‌خواه باشیم، طرف مقابل هم بخواهد صلح‌خواه باشد. لذا باید همواره مراقبت و هوشیاری وجود داشته باشد.
روحانی اظهارداشت: باید همیشه خودمان را آماده نگه داریم، مخصوصاً این که در طول دوران استقلال و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، چندین بار مورد هجمه سیاسی، نظامی و اقتصادی قرار گرفته ایم و در طول 39 سال گذشته همواره با معضلات و مشکلاتی مواجه بوده ایم.
وی با تأکید بر ضرورت ایستادگی و مقاومت، خاطرنشان کرد: اگر در دوران تجاوزگری صدام، علیه کشورمان ایستادگی و مقاومت نمی‌شد و در تهران نشسته و مرتباً از سازمان ملل می‌خواستیم که جلوی اشتغالگری صدام را بگیرد، بی‌تردید صدام در آن شرایط تا تهران نیز پیش آمده و سراسر کشورمان را به اشغال در می‌آورد، لذا راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد.
رئیس‌ جمهوری به کمبود تسلیحات و تجهیزات مورد نیاز در دوران دفاع مقدس، بویژه در سال‌های اولیه جنگ اشاره کرد و گفت: در آن دوران با دستان خالی، ایستادگی کرده و در برابر دشمن جنگیدیم.
روحانی تأکید کرد: ما در میدان نبرد، ایمان، تجهیزات و مدیریت را توأمان با هم نیاز داریم.
وی افزود: ما در دوران دفاع مقدس هر چند که از لحاظ تجهیزات، در مضیقه بودیم، اما از نظر مدیریت و ایمان جوانان در بالاترین درجه قرار داشتیم و انگیزه فراوانی به واسطه ایمان در میان رزمندگان وجود داشت.
رئیس دولت یازدهم اظهار داشت: امروز با تلاش و ایثار متخصصان و دانشمندان کشور امکانات بسیار خوبی در اختیار داریم و شرایط ما با روز آغاز جنگ تحمیلی تفاوت بسیاری دارد.
روحانی با یادآوری این که بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های دفاعی کشور از سال 92 شروع شده و امروز به ثمر رسیده است، از وزیر دفاع، معاونان، مسئولان، طراحان، مهندسین و کارگران صنعت دفاعی کشور تشکر کرد.
وی همچنین گفت: همه دست به دست هم داده‌اند تا توانسته‌ایم به این موفقیت برسیم و امروز این افتخارآمیز است که می‌توانیم هواپیما، هلی‌کوپتر، تانک و نفربر ساخت خودمان را داشته باشیم.
رئیس قوه مجریه تصریح کرد: ما قدر این خودکفایی را به خوبی لمس می‌کنیم، چرا که می‌دانیم در دوران دفاع مقدس، وارد کردن تجهیزات دفاعی از خارج با چه مشقات و زحمت‌های فراوانی همراه بود.
وی با بیان این که برخی افراد نمی‌دانند جنگ چه پیچیدگی‌هایی داشته است، گفت: دستیابی به موشک زمین به زمین، خواست ملت ایران بود چرا که در دوران دفاع مقدس، زمانی که صدامیان مناطق مختلف کشور را با موشک مورد حمله قرار می‌دادند، ملت از ما خواستند و شعار سر می‌دادند که «موشک جواب موشک».
روحانی خاطرنشان کرد: ما امروز مغروریم و به فرماندهی کل قوا ، صنعت دفاعی، نیروهای مسلح، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی و مردم خود افتخار می‌کنیم.
رئیس‌ جمهوری اظهارداشت: رهبر معظم انقلاب، به عنوان مشوق اصلی، برای رسیدن به خودکفایی و پایداری در مسیر، مقاومت و ایستادگی هستند و خوشحالیم رهبری داریم که از روز اول در خط نخست جهاد و مقاومت بوده اند و نسبت به مسایل نیروهای مسلح، صنایع دفاع و مبارزه، جبهه و جهاد، آشنایی کامل دارند.
روحانی با بیان این که کسانی که دوران هشت سال دفاع مقدس را درک نکردند، به خوبی نمی‌دانند، ارزش اقدامات انجام شده در راستای توسعه صنایع دفاعی، به چه میزان است، گفت: زمانی که عنوان می‌شود، توانسته‌ایم، موتور هواپیما و هواپیمای آموزشی بسازیم، کسانی که شرایط سخت و دشوار جنگ را دیده‌اند، به خوبی متوجه می‌شوند که این اقدامات چه ارزشی دارد و در حقیقت آنهایی که جنگیدند و فراز و نشیب دوران دفاع مقدس را درک کرده‌اند، امروز حلاوت تلاش، کار و ایثار متخصصان در صنایع دفاعی را بهتر درک می‌کنند.
رئیس‌ جمهوری با بیان این که دولت از ابتدای مسئولیت خود نسبت به نیروهای مسلح احساس دین می‌کند، گفت: نیروهای مسلح ما نیاز به یک بازسازی و تقویت بزرگ دارند، اما با این حال، دولت نسبت به نیروهای مسلح و خانواده ایثارگران هر چه در توان داشته دریغ نکرده است.
روحانی افزود: دولت نسبت به خانواده معظم ایثارگران که از سال 76 معوقاتی داشتند بی‌توجه نبوده و ان‌شاء الله در یکی دو هفته آینده با پرداخت آخرین قسط، تمام معوقات خانواده‌های ایثارگران را به طور کامل پرداخت خواهیم کرد.
وی خاطرنشان کرد: بودجه مربوط به نیروهای مسلح و وزارت دفاع در سال 95 حدود 77 درصد نسبت به سال 92 افزایش یافته و در بخش بنیه دفاعی، 145 درصد، رشد داشته‌ایم و این در حالی است که سهم بخش دفاعی از بودجه عمومی کشور، تا سال 92، 6 درصد از کل بودجه بوده و این رقم امروز به 9 درصد افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: ظرفیت تولید سازمان‌های صنعتی و دفاعی، 148 درصد و صادرات بخش دفاعی 227 درصد رشد داشته است و این نشان می‌دهد، دولت در زمینه رسیدگی به نیروهای مسلح و خانواده‌های ایثارگران در حد توان خود، تلاش کرده اما این بدان معنا نیست که توانسته‌ایم به نقطه مطلوب برسیم.
رئیس‌ جمهوری به نامه درخواست خود از رهبر معظم انقلاب در سال 1369 برای تجهیز کشور به سامانه پدافندی اشاره کرد و گفت: امروز خوشحالیم که سامانه پدافندی اس300 در دولت یازدهم در اختیار مردم و نیروهای مسلح قرار گرفت و با وجود فشارهای فراوان خارجی برای این که نتوانیم به این سامانه دست پیدا کنیم، اما این کار، انجام شد و این افتخاری برای دولت و کمکی به نیروهای مسلح کشور است.
روحانی تصریح کرد: ما همواره اعلام کرده‌ایم که تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح ایران، تنها برای دفاع از کشور است و هیچ وقت علیه کشور دیگری بکار گرفته نخواهد شد چرا که ما قربانی تجاوز ناجوانمردانه هستیم و از هیچ کس برای تقویت نیروهای مسلح و ساخت موشک و هواپیما اجازه نخواهیم گرفت.
وی با تأکید بر ضرورت تقویت ارتباط میان صنایع دفاعی کشور با دانشگاه‌ها و نخبگان دانشگاهی، یادآور شد: امروز استعدادهای خوبی در دانشگاه‌ها وجود دارد و باید رابطه نیروهای مسلح و بخش صنعت دفاعی با جوانان و دانشگاه ها و بخش خصوصی گسترش یابد. بخش خصوصی باید در تولید قطعات در کنار صنعت دفاعی باشد.
رئیس جمهوری با بیان این که دولت از سال 93، برنامه‌ای برای بکارگیری 2 هزار جوان به عنوان دستیار ارشد، در کنار مدیران در مجموعه‌های مختلف را در دستور کار خود قرار داده، گفت: در وزارت دفاع و نیروهای مسلح نیز، باید این اتفاق بیفتد، چرا که ما باید از نیروی جوان استفاده کنیم و این می‌تواند برای کشور ثمرات بسیار زیادی داشته باشد.
روحانی افزود: باید افراد با تجربه و مدیران ارشد، تجربیات خود را در اختیار جوانان قرار بدهند، تا بتوانیم در زمینه‌های مختلف به پیشرفت دست پیدا کنیم.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.