منتجب نیا:

هسته مرکزی حزب جمهوریت در استان ها تشکیل شد.

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 20466
 | 
تاریخ انتشار: 07 مرداد 1398 - 09:38
رییس هیئت موسس حزب جمهوریت خاطرنشان کرد: در اکثر استان‌ها هسته مرکزی حزب جمهوریت تشکیل شده و آمادگی داریم تا اعضا معرفی شود و پرونده تشکیل شود.
هسته مرکزی حزب جمهوریت در استان ها تشکیل شد.

به گزارش هداپرس به نقل از خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، حجت الاسلام رسول منتجب نیا رییس حزب جمهوریت طی نشست خبری اظهار داشت: حزب‌جمهوریت اسلامی ایران حزب نوپایی است که در هفته گذشته روز چهارشنبه در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به تصویب کمیسیون رسید که ما از آنها تشکر می‌کنیم.

وی افزود: انشالله که مقدمات فراهم کردن برگزاری کنگره را به زودی فراهم کنیم و ما مسیر تشکیل و تاسیس یک حزب مردمی و قانونی را طی کنیم.

منتجب‌نیا خاطرنشان کرد: ۲۷ نفر از اعضای هیئت موسس ما از قومیت های کشور و از ۲۷ استان مختلف کشور هستند و قبل از تصویب شدن مجوز این حزب کارهای مقدماتی را صورت و هسته های مرکزی را تشکیل دادیم.

رییس هیئت موسس حزب جمهوریت خاطرنشان کرد: در اکثر استان‌ها هسته مرکزی حزب جمهوریت تشکیل شده و آمادگی داریم تا اعضا معرفی شود و پرونده تشکیل شود.

وی با بیان‌اینکه با توجه به اصول و قواعد حزبی برای همه اعضا پرونده و شناسنامه تشکیل می شود، گفت: اساسنامه و مرامنامه به تصویب رسیده و در کمسیون ماده ۱۰ قرار دادیم.

منتجب‌نیا گفت: نام حزب در جلسه ای با حضور اعصای هیئت موسس و طرفداران، ۳۰ نام را دریافت کردیم و رای گیری کردیم که این نام بیشترین رای را آورد.

رییس هیئت موسس حزب جمهوریت تاکید کرد: ما احساس می کنیم در نظام‌جمهوری اسلامی ایران که بر دو پایه جمهوریت و اسلامیت استوار است، جمهوریت تا حد زیادی مورد خدشه واقع شده است.

وی افزود: حضور مردم در صحنه تصمیم‌گیری‌ها کمرنگ جلوه می کند و آنچنان که باید به مردم‌میدان داده نشده است و نگرانی هایی که وجود دارد از همین جا نشات می گیرد.

منتجب نیا با تاکید بر اینکه ما در زمینه مسائل اقتصادی به شدت نگران هستیم، تصریح کرد: شاهد تنگناهای سختی که مردم قرار دارند، هستیم. فاصله طبقاتی و تبعیض اکنون به چشم می اید و این ها ما را رنج و مردم را آزار می دهد.

رییس هیئت موسس حزب جمهوریت ادامه داد: اگر مردم اعتراض می کنند به دلیل بی عدالتی‌ها است؛ در نظام جمهوری اسلامی نباید رانت خواری و بی عدالتی و بالا شهر و پایین شهر باشد.حزب جمهوریت دنبال این است که برای موضوعات مختلف اجتماعی سیاسی و اقتصادی برنامه ریزی کند.

وی به دلیل انتخاب عنوان جمهوریت برای این حزب اشاره و تصریح کرد: نام جمهوریت برای این است که این حزب می خواهد علی رغم اینکه در چهارچوب نظام فعالیت کند اما مشکلات مردم برای ما اصل خواهد بود.

منتجب نیا تاکید کرد: در حزب جمهوریت، میثاق ملی یعنی قانون اساسی و مردم مهم هستند. بخش زیادی از قانون اساسی ما مربوط به مردم و توجه به آنان است اما باز هم در نظام ما مردم دچار مشکل شدند.

رییس هیئت موسس حزب جمهوریت با تاکید بر اینکه حزب متبوعش بنا دارد انتقادات روشن نسبت به مسئولان نظام و روسای سه قوه صورت دهد، اظهار کرد: ما نه ساختار شکن هستیم و نه در مسیر ساختارشکنی حرکت می کنیم، اما انتقاد خواهیم کرد و دارای برنامه روشن برای کشور هستیم و می خواهیم کنار انتقاد، برنامه ارائه دهیم.

وی در ادامه به تقویت احزاب پرداخت و گفت: یک‌بخش از مقدمات تقویت احزاب به مسئولان نظام‌بر‌می‌گردد. مسئولان‌نظام‌ باید بستر تاسیس و گسترش احزاب را فراهم و رسانه‌های ما بر روی فرهنگ تحزب کار کنند. در دولت اصلاحات و تا حدودی دولت فعلی تنها در زمینه کمی رشدی صورت گرفت که کافی نبود.

منتجب نیا تاکید کرد: حزب و تحزب را باید به مردم معرفی کرد تا مردم فکر نکنند حزب یک امر زائد و ستون پنجم است. حزب یک ضرورت اجتماعی است و در یک جامعه سیاسی و دینی مردم باید جای خود را در احزاب پیدا کنند.

رییس هیئت موسس حزب جمهوریت با تاکید بر اینکه امروز شاهد ویژه خواری و رانت های بسیاری هستیم‌، گفت: برای مردم قابل قبول نیست که هرکسی مسئول می شود حال هوای بالا شهر داشته باشد و ویلا سازی کند باید با این مفاسد برخورد شود. افرادی که بعد از انقلاب به دنبال زر اندوزی در داخل و خارج شدند باید مشخص و با آنان برخورد شود.

وی در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه گرایش سیاسی حزب جمهوریت تاکید کرد: مسلما گرایش حزب جمهوریت اصلاح طلبانه است و دوستان ما در هیئت موسس از اصلاح طلبان ریشه دار و سابقه‌دار هستند، اصلاح طلبانی که در درون‌ نظام فعالیت کرده و می کنند.

منتجب نیا خاطرنشان کرد: در اصلاحات هم باید پالایش و تحولی ایجاد شود. مردم امروز بدنبال اصلاحات و برطرف شدن نابسامانی ها هستند.‌ اینکه مردم می خواهند انسان‌های شایسته سرکار باشند، عدالت و ویژه خواری نباشد، خودش اصلاحات است.

رییس هیئت موسس حزب جمهوریت افزود: از دیگر احزاب خواهشمندیم که اصلاحات را آسیب شناسی کنند که اگر این مهم صورت بگیرد مردم با آغوش بازتر از ما استقبال می‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که نگاه حزب جمهوریت به انتخابات مجلس که قرار است کمتر از ۸ ماه دیگر برگزار شود چیست آیا تحریم می کند یا مشارکت، گفت: ما معتقدیم که آحاد مردم باید در انتخابات شرکت کنند و احزاب هم کانونی برای تجمع مردم حضور چشمگیر داشته باشند اما مسئولان نظام باید این بستر را فراهم کنند و اجازه دهند نخبگان و افرادی که مورد علاقه مردم هستند حضور داشته باشند و با نظارت استصوابی تنگ نظری صورت نگیرد.

وی افزود: مسئولان نظارتی و اجرایی باید عادلانه برخورد کنند به عبارتی مرّ قانون رعایت شود و اگر فضا را باز کنند قطعا چهره های شاخص وارد صحنه می شوند در غیر این صورت مجلس ضعیفی خواهیم داشت.

منتجب نیا تاکید کرد: نمی خواهیم شرط بگذاریم؛ مسئولان باید به وظیفه خود عمل کنند و نتیجه آن مجلس ضعیف و ناتوانی خواهد بود.

رییس هیئت موسس حزب جمهوریت در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس درباره تعامل این حزب با دیگر احزاب اصلاح طلب و شورای هماهنگی و سیاست گذاری اصلاح طلبان، اذعان کرد: بنایمان به همراهی با دیگر احزاب اصلاح طلب است. ما باید آسیب شناسی کنیم و با همه احزاب آماده تعامل هستیم و با حفظ استقلال می‌توانیم با هر فردی ائتلاف داشته باشیم.

وی گفت: ما در حزب اعتماد ملی تصویب کرده بودیم که با حفظ استقلال با دیگر احزاب اصلاح طلب تعامل داشته باشیم. ما اصل تعامل را شرط پیروزی می دانیم اما حفظ استقلال حزبی را مهمتر می‌دانیم.

رییس هیأت موسس حزب جمهوریت با بیان اینکه تعامل بین گروه‌های اصلاح‌طلب در انتخابات نمود و ظهور دارد، خاطرنشان کرد: اگر گروهی بخواهند نظرشان را بر احزاب تحمیل کنند و اهل تعامل نباشند ما هم اهل تعامل نخواهیم بود.

وی درباره راهبرد انتخاباتی اصلاحلت در یازدهمین و دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما درسال ۹۲ و ۹۶ بنا به ضرورت ائتلافی را صورت دادیم این ضرورت به این معنا بود که نامزدهای اصیل اصلاح طلب رد صلاحیت شده و حضور نداشتند و ما برای اینکه به حداقل ها قناعت کنیم نامزدی را معرفی کردیم که در جرگه اصلاح طلبی معرفی نمی شود.

منتجب نیا با بیان اینکه ما اعتقاد داریم تنها اصلاحات می تواند کشور را نجات و به پیشرفت و توسعه همه‌جانبه برساند، گفت: اگر ضرورتی ایجاب کند که ما نتوانیم به ایده آل صد درصد خود برسیم به حداقل ها کفایت می‌کنیم اما امیدواریم مسئولان نظارتی و اجرایی با دید بازی که دارند اجازه دهند تا بتوانیم از کاندیدای مردمی حمایت کنیم.

رییس هیئت موسس حزب جمهوریت درباره گفت‌وگوی ملی نیز آن را طرح بسیار جالب و یک ضرورت دانست و گفت: من هم در این جلسات بوده ام. من معتقدم قبل از گفت‌و‌گوی ملی باید منافع ملی را مشخص کنیم. هنوز منافع ملی در کشور مشخص نشده است.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.