همه خواسته ما این است که جایگاه لباس ارتقا پیدا کند

هدف از تنظیم سند پوشش بازیگران ارتقای جایگاه پوشاک ایرانی است

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 2104
 | 
تاریخ انتشار: 17 خرداد 1396 - 10:13
قبادی، ارتقای جایگاه پوشاک ایرانی را هدف تنظیم سند نحوه پوشش بازیگران دانست و افزود: ما در پی استفاده از ظرفیت تولیدکنندگان داخلی و استقلال طراحی لباس از صحنه هستیم.
هدف از تنظیم سند پوشش بازیگران ارتقای جایگاه پوشاک ایرانی است

به گزارش هدا پرس به نقل از مهر، پیش از این عصمت سپهری مشاور دفتر امور بانوان و خانواده سازمان صداوسیما از بررسی پیش‌نویش دستورالعمل نحوه پوشش بازیگران در رسانه ملی و سینما خبر داده بود.

سپهری ضمن اشاره به مراحل تدوین پیش‌نویس این دستورالعمل از همراهی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در این زمینه خبر داده بود.

نسخه نهایی این پیش‌نویس باید به تأیید کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور برسد و از این رو به گفتگو با حمید قبادی پرداختیم. قبادی در پاسخ به چگونگی تدوین دستورالعمل نحوه پوشش بازیگران گفت: همه فعالیت‌های کارگروه مد و لباس، مبتنی‌بر ضوابط و آیین‌نامه‌هایی است که قانون‌گذار یا مراجع ذی‌صلاحی که قانون تعیین و دبیرخانه پیش‌بینی کرده انجام می‌گیرد. ما در آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی مدولباس که مصوب هیئت دولت است، ماده‌ای داریم که وظایف دستگاه‌های عضو کارگروه مثل وزارت فرهنگ و ارشاد، آموزش و پرورش، صنعت، معدن و تجارت و سازمان هایی چون صدا و سیما را مشخص کرده است.

قبادی، تنظیم و تدوین دستورالعمل نحوه پوشش بازیگران را جزو وظایف سازمان صداوسیما دانست و افزود: بند ۷ این ماده قانونی در بخش وظایف صداوسیما به تدوین دستورالعمل برای نحوه حضور بازیگران در تلویزیون و سینما با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اشاره می‌کند. بنابراین سازمان صداوسیما، از مدت‌ها پیش تاکنون جلساتی برگزار کرده و نظر کارشناسان و متخصصان را هم جویا شده است.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در پاسخ به این که تدوین این آیین نامه تا چه اندازه بازیگران و دست اندرکاران صداوسیما را محدود می‌کند گفت: ما پیش از هر چیز و بیش از هر موضوع دیگر، می‌خواهیم توجه بیشتری به لباس مناسب وجود داشته باشد. همه خواسته ما این است که جایگاه لباس ارتقا پیدا کند و در ساخت فیلم‌ها و سریال‌ها به لباس به عنوان یک ابزار فرهنگی که می‌تواند فرهنگ ایرانی را تضعیف یا تقویت کند، نگاه شود از این رو به زودی اولین پیش‌نویس سند تهیه و منتشر می‌شود.

قبادی به اهداف دیگری که در تدوین سند نحوه پوشش بازیگران مورد توجه قرار گرفته اشاره و بیان کرد: هدف دیگر ما این است که چه در سینما و چه در تلویزیون، طراحی لباس از صحنه جدا شود چرا که این دو، تخصص‌های جداگانه هستند گرچه افراد شاخصی را می‌توان نام برد که طراحی صحنه و لباس را با هم انجام می‌دهند اما بهتر است که به این دو رشته، نگاه مستقلی وجود داشته باشد.

دبیر کارگروه مد و لباس کشور استفاده درست از لباس در موضوعات مختلف فیلم یا سریال را از نکاتی دانست که باید در این دستورالعمل لحاظ شود و گفت: بحث شئونات کاربردی، مساله‌ای است که باید به آن توجه شود. به عبارتی، لباس اجتماع، لباس اجتماع است و لباس منزل جایگاه خود را دارد و این هنر طراحان لباس است که به این کارکردها توجه کنند.

قبادی در ادامه بیان کرد: نکته مهم دیگری که در این آیین نامه مورد توجه قرار می‌گیرد، اتکا به محصول داخلی و تقویت ظرفیت پوشاک ایرانی است و اصلا دلیلی ندارد بحث را به ممیزی و ایجاد محدودیت برای بازیگران بکشانیم. ما می‌خواهیم چارچوب برنامه‌سازها و تهیه‌کننده‌ها مشخص شود. برای مثال شما یک برنامه تلویزیونی می‌بینید که مجری آن، با شور و هیجان درباره اقتصاد مقاومتی صحبت می‌کند؛ در حالی که خود، مبلغ یک برند غیرایرانی است و این موضوع، نقض غرض است حالا این آیین‌نامه کمک می‌کند یک تهیه‌کننده، جایگاه ویژه‌ای برای لباس در نظر بگیرد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در پاسخ به این که حضور سینماگران ایرانی در جشنواره‌های خارجی تا چه اندازه شما را به فکر تدوین آیین نامه نحوه پوشش بازیگران انداخته گفت: این آیین نامه مصوب ۱۳۸۷ است اما نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که هنرمندان ما در این چند سال اخیر، توجه مضاعفی به استفاده از لباس مناسب داشته‌اند و نگاه جوان‌های ما هم به این گروه‌های مرجع است و انصافا هر زمان در میان بازیگران ما لباس اجتماعی مورد توجه قرار گرفته که نه خیلی هنری بوده و نه جنبه کاملا تجاری داشته با اقبال عمومی هم روبه رو شده است.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.