یک دیپلمات پیشین کشورمان مطرح کرد:

نگرانی کشورهای همسایه افغانستان از آینده منطقه

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 31747
 | 
تاریخ انتشار: 21 مهر 1400 - 11:44
یک دیپلمات پیشین کشورمان ابراز عقیده کرد: کشورهای همسایه نگران آینده افغانستان هستند و تلاش می‌کنند تا نشست‌ها و گفت‌وگوها به سمتی برود که طالبان اقداماتی را انجام دهد که این سرزمین پناهگاهی برای گروه‌های افراطی نباشد.
نگرانی کشورهای همسایه افغانستان از آینده منطقه

محسن روحی صفت در خصوص نقش کشورهای همسایه برای کمک به حل مشکل افغانستان گفت:‌ کشورهای همسایه افغانستان نگران آینده منطقه هستند و این کشورها شامل ایران، روسیه، چین و پاکستان می‌باشند.

وی تصریح کرد:‌ البته نباید فراموش کنیم که گروه‌ های افراطی در افغانستان یک خطر بالقوه علیه منافع این کشورها هستند و آنچه که در افغانستان شاهد بودیم جریانی است که گفت‌وگو می‌کند و دارای منش و روش میانه‌رو است اما آنچه که قدرت بیشتری در اختیار دارد همین گروه‌های افراطی هستند که روابط نزدیکی با گروه‌هایی در خارج از مرزها در خاورمیانه و آسیای میانه دارند.

گروه‌هایی که دست به این اقدامات می‌زنند امروز بخشی از طالبان شده‌اند

معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی وزارت خارجه اظهار کرد: بنابراین کشورها به دنبال این هستند که هر گونه ثبات و امنیت در افغانستان منوط به این است که همه اقوام و گروه‌های نژادی و مذهبی در حکومت مشارکت داشته باشند تا اینکه احساس جدایی نکنند.

روحی صفت در خصوص حوادث تروریستی اخیر در قندوز افغانستان نیز گفت: از اول هم بودند، خصوصا اینکه گروه حقانی متشکل از پشتون‌هایی است که طایفه‌ای از آن‌ها در گذشته از مناطق جنوبی کوچ کرده و در قندوز پایگاهی ایجاد کرده‌اند. همان‌ها اکنون بخشی از طالبان هستند که به آزار و اذیت مردم شیعه و فارس زبان پرداخته‌اند.

با هر گونه تحولی در افغانستان مهاجران زیادی به سمت ایران می‌آیند

این دیپلمات پیشین کشورمان وضعیت مهاجران به سمت مرزهای ایران نیز اشاره کرد و گفت:‌ از همان شش ماه پیش این موضوع قابل پیش‌بینی بود که با هر گونه تحولی در افغانستان مهاجران زیادی به سمت ایران می‌آیند لذا باید برای این موضوع تمهیداتی می‌اندیشیدند. اکنون هم که چنین شرایطی اتفاق افتاده باید از سازمان‌های بین‌المللی چه غیردولتی و چه آن‌هایی که وابسته به برخی از کشورها هستند کمک خواسته شود تا تسهیلاتی را در پشت مرزها و در خاک افغانستان برای مهاجران ایجاد کنند تا وضعیتی بوجود آید که آن‌ها بتوانند به خانه های خود برگردند. البته سازمان‌های بین المللی برای کمک اعلام آمادگی کرده‌اند اما ایران هم باید از آن‌ها درخواست کند./ ایسنا

بیشتربخوانید:

توصیه مقامات ایران به طالبان برای تشکیل دولت فراگیر از طنزهای روزگار است

هم روسیه از قدرت گرفتن طالبان خرسند است و هم چین

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.