طی بیانه ای:

نگرانی جبهه اصلاحات ایران از روند سیاست خارجی و دیپلماسی هسته ای

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 32236
 | 
تاریخ انتشار: 17 آبان 1400 - 16:39
جبهه اصلاحات ایران‌ در بیانیه ای نسبت به روند سیاست خارجی و دیپلماسی هسته ای کشور ابراز نگرانی کرد
نگرانی جبهه اصلاحات ایران از روند سیاست خارجی و دیپلماسی هسته ای

در متن این بیانیه آمده است: بیش از پانزده سال از سیاستی که باعث شد پرونده ایران با شعارهای به ظاهر انقلابی به شورای امنیت سازمان ملل متحّد کشانده شود می گذرد؛ سیاستی که تحریم‌های گسترده اقتصادی علیه ایران را به دنبال داشت و نتیجه ی آن مشکلات روزافزون اقتصادی کشور، و از دست رفتن فرصت های بزرگ توسعه ملّی و پیشرفت ایران یکی پس از دیگری بود.

موقعیّت دیپلماتیک ایران در نیل به توافق برجام در دولت های یازدهم و دوازدهم نیز از سوی مدعیان همان سیاست تخریب شد و به فرجام دلخواه ملّت و تیم تلاشگر مذاکره‌کننده ایرانی دست نیافت.

با روی کار آمدن دولت جدید و نیل حاکمیّت به قدرت یکپارچه، امید آن می‌رفت که دستگاه دیپلماسی برای جلب اعتماد و رضایت عمومی هم که شده، به تلاش‌های جدّی در زمینه‌ رفع تحریم‌های خانمانسوز بین‌المللی علیه ملت ایران بپردازد، که با کمال تأسّف، چنین رویکردی در حاکمیت ملاحظه نمی‌شود.

در شرایطی که ملّت ایران بامشکلات طاقت‌فرسای اقتصادی و معیشتی دست به گریبان است، هرگونه درنگ در بازگشت به برجام، جز خسارت برای کشور و ملّت به بار نخواهد آورد.

جبهه اصلاحات ایران، ضمن ابراز نگرانی جدّی نسبت به روند سیاست خارجی و دیپلماسی هسته ای، امیدوار است که حاکمیّت در مذاکرات پیش رو (هشتم آذر ماه در وین) مانع تخریب دوباره فرصت‌های پایان دادن به تحریم های جهانی علیه ایران شده ، اجازه ندهند که بیش از این ملّت ایران در مقایسه با توسعه شتابان کشورهای جهان، به ویژه کشورهای آسیایی و کشورهای همسایه، احساس یأس و سرخوردگی کند.

در این رابطه توجّه مسئولان نظام را به موارد ذیل جلب می کنیم:

با توجّه به تاکید بر اهداف صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران، طبعاً راهبرد توسعه صنایع هسته‌ای ایران، روشن است و هیچ ابهامی در این زمینه وجود ندارد؛ با این همه، متأسفانه شیوه عمل برخی نهادها، ادّعاهای افراطی و ادبّیات پرخاشگرانه و تهدیدآمیز بعضی افراطیون سبب شده که مواضع شفّاف ایران در این خصوص، با ابهام مواجه شود و صریح ترین وجوه استراتژی توسعه هسته‌ای ایران مورد تردید و پرسش قرار گیرد و این امر دستمایه دشمنانی شود که برای ممانعت از رفع تحریم‌ها علیه ایران از هیچ تلاشی باز نمی ایستند.

تحریم‌های بین‌المللی و فلج‌ شدن اقتصاد کشور، تنها نشان‌دهنده ناتوانی مسئولان برای اتّخاذ تدابیر خردمندانه سیاسی و دیپلماتیک برای نیل به اهداف راهبردی کشور و اعتمادسازی بین المللی است که منجر به پیشرفت و توسعه ملّی، قدرت نظامی و توسعه صلح آمیز هسته‌ای خواهد شد.

تظاهر به نظامی گری و تهدید کشورهای دیگر در منطقه، مهم ترین ابزاری است که می تواند سایر کشورها را با دشمنان ایران همراه کند و آنان را در تشدید تهدیدهای امنیت ملی و کاهش فرصت‌های قدرت ملی ایران موفق گرداند. افزایش قدرت نظامی و هسته‌ای ایران اگر با تدابیر اعتمادساز دیپلماتیک همراه نباشد، می‌تواند چنین فرصت هایی را برای دشمنان ایران در منطقه فراهم کند.

در حالی که کشورهای قدرتمندی در جهان در مسیر پیشرفت و توسعه ملی به اقتدار نظامی نیز دست یافته‌اند، کشورهایی که اقتدار نظامی را به جای اقتدار اقتصادی سرلوحه کار خویش قرار داده‌اند، به نتایج تلخ و زیان‌باری رسیده‌اند. اقتدار ملی ایران همچون اقتدار ملی تمامی کشورهای قدرتمند جهان، باید بر محور توسعه و پیشرفت اقتصادی بنا نهاده شود و اقتدار نظامی و هسته‌ای کشور، با تکیه بر اقتصاد قدرتمند ملی گسترش یابد.

همچنان که در مورد تجربیات تلخ مذاکرات هسته‌ای توسط صاحب نظران اصولگرا نیز مطرح شده است، مذاکرات مقتدرانه ی هسته ای«نه خطابه انقلابی خواندن»، بلکه مذاکراتی است که به مقتدرانه ترین راه حل‌های ممکن برای نیل به اهداف ملی، از جمله رفع هر چه سریعتر تحریم های اقتصادی منجر شود.

مسئولان محترم تصمیم گیر نظام توجه داشته باشند که در صورتی که دیپلماسی هسته‌ای ایران منجر به پایان مقتدرانه تحریم‌های اقتصادی ایران نشود، نه‌ تنها عملاً کاری برای ملت ایران انجام نداده‌اند، بلکه عدم موفقیت شان خدمتی بزرگ به دشمنانی خواهد بود که قصد دارند ایران را در تله تحریم‌های بین‌المللی اقتصادی نگه دارند و فرصت های اقتصادی کشور را بیش از پیش تضعیف و تخریب کنند.

بیشتربخوانید:

بیانیهٔ جبههٔ اصلاحات ایران دربارهٔ تحولات افغانستان و خطر بازگشت طالبان

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.