باقری:پس از 25 سال شاهد نرخ تک رقمی بوده ایم

نوسان ناچیز نرخ ارز در سال جاری

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 608
 | 
تاریخ انتشار: 23 اسفند 1395 - 17:27
به گزارش خبرنگار هدا پرس;پیمان باقری،معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت:عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه تورم نسبت به 25 سال گذشته کاهش یافته و رشد اقتصادی 9 ماهه کشور 11/6 درصد است .
نوسان ناچیز نرخ ارز در سال جاری

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: نوسان ناچیز نرخ ارز در سال جاری از مصادیق اقتصاد مقاومتی است.در 11 ماهه امسال متوسط نرخ دلار 36 هزار و 329 ریال بوده که درصد تغییر آن 5.3 درصد بوده است.امروز مسیر بازار نزولی شده و بازار آزاد دوباره به حالت ثبات باز گشته است و بانک مرکزی متعهد است از ثبات بازار دفاع کند و نرخ ارز را متناسب به متغییرهای بنیادین اقتصاد هدایت کند.

وی افزود:حجم تسهیلات پرداختی در 11 ماهه امسال 477.6 هزار میلیارد تومان برآورد می شود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 37.1 درصد رشد دارد و سهم تسهیلات سرمایه در گردش 63.7 درصد بوده است.

باقری تصریح کرد:12 هزار بنگاه کوچک و متوسط تسهیلات دریافت کرده اند.در زمینه حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط نیز نظام بانکی همسو با تاکیدات رهبر معظم انقلاب، تا 22 اسفند امسال از 59 هزار واحد ثبت نام شده در سامانه مربوطه، 20.1 هزار واحد از کارگروه های استانی معرفی شده که 12 هزار واحد تسهیلات گرفته اند و 11 هزار و 800 واحد به طور مستقیم از بانک ها تسهیلات گرفتند که کل رقم این بخش 16.3 هزار میلیارد تومان است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی ادامه داد:در زمینه تسهیلات ازدواج نیز در 11 ماهه سال 95 در مجموع 893.3 هزار فقره تسهیلات پرداخت شده که عدد ان بالغ بر 85 هزار میلیارد ریال است که نست به مدت مشابه سال قبل 10.9 درصد رشد را نشان می دهد.

وی تاکید کرد: امسال اقتصاد ایران با تورم تک رقمی و رشد اقتصادی مطلوب مواجه است و اگرچه نفت نقش مهمی در این رشد دارد اما بخش غیرنفتی نیز روند بهبود را طی می کند که دولت امیدوار است با حمایت بیشتر از حوزه کسب و کار، این رشد اقتصادی پایدار و در سال های بعد تکرار شود.

باقری اظهار داشت:رشد اقتصادی 9 ماهه کشور 11.6 درصد شد.نرخ رشد اقتصادی گروه کشاورزی 4.2 درصد، گروه نفت 65.4 درصد، گروه صنایع و معادن 0.3 درصد بوده است و در گروه خدمات رشد 2.4 درصدی را شاهد بوده ایم. در گروه صنایع و معادن، بخش معدن به منفی 0.2 درصد بهبود یافته و بخش برق، آب و گاز رشد 5.1 درصدی، صنعت 5.8 درصد و ساختمان منفی 17.1 درصد بوده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی در پایان گفت:عملکرد دولت یازدهم در حوزه تورم بسیار خوب بوده و تورم نقطه به نقطه 45 درصدی در سه سال گذشته کاهش یافته ضمن آنکه نرخ تورم مصرف کننده به 8.7 درصد رسیده است. امسال پس از 25 سال،شاهد نرخ تورم تک رقمی خواهیم بود.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.