ايرانيان کنش گر نه تنها به لحاظ آکادميک، بلکه به دليل تجاري ساختن انديشه هاي خود نيز از قابليت هاي بالايي برخوردار بوده اند

نوابغ ايراني خارج از کشور که در ايران گم نام اند!

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 3200
 | 
تاریخ انتشار: 20 تیر 1396 - 16:15
روزگاري، گزاره «دهکده کوچک جهاني» گزافه مي نمود اما در پي روند جهاني شدن – Globalization، کشورها در تمامي پهنه گيتي چون اعضاي يک خانواده بزرگ از توانمندي هاي يکديگر به بهترين شکل ممکن بهره برداري مي کنند. کوچ نخبگان يکي از جلوه هاي بهره برداري از توانايي هاي ميهمان در سرزمين ميزبان است.
نوابغ ايراني خارج از کشور که در ايران گم نام اند!
به گزارش هدا پرس به نقل از آریا؛ ايرانيان کوچ کرده، به دليل توانايي هاي بالاي آکادميک و تجارب ارزشمند، يکي از برجسته ترين نمادهاي اين گفته هستند. در گزارش پيش رو بر آنيم تا نشان دهيم که هموطنان مان با اعتنا به دانش و تجربه خود چگونه در رده هاي بالاي مديريتي، دانشگاهي و نيز عرصه هاي فناوري کشورهاي ميزبان حضور يافته اند.

ايرانيان کنش گر نه تنها به لحاظ آکادميک، بلکه به دليل تجاري ساختن انديشه هاي خود نيز از قابليت هاي بالايي برخوردار بوده اند. پيوند ضعيف صنعت و دانشگاه و نيز گسستگي دانش و فناوري در ايران و پيشگامان اين دو عرصه به ويژه در حوزه پژوهش هاي نظري و صنعتي کشور، از ديرباز به عنوان يکي از مهم ترين کاستي هاي بنيادي اقتصاد و صنعت ايران بوده که نه فقط به مهاجرت سرمايه انسان هاي تواناي کشور منجر شده، بلکه به رشد منفي اقتصادي کشور نيز دامن زده است.

ما نخبگان و دانشمندان مطرحي در عرصه هاي گوناگون علمي، پژوهشي، اقتصادي و سياسي، در رده هاي بالاي سازمان ها و شرکت هاي بزرگ کشورهاي پيشرفته جهان داريم. نخبگاني که هر يک به گونه اي،در شيوه زندگي اهالي اين کره خاکي تاثير داشته و دارند و هر کدام موجب ايجاد دگرگوني هايي شگرف در زندگي مردم جهان شده اند.

ولي از آنجا که کنش هاي اين اشخاص شاخص، کمتر در عرصه سرزميني ملي مطرح شده، حتي ممکن است نام آنها را هم ندانيم، چه رسد به آگاهي در خصوص دگرديسي هايي که اين هم ميهنان در عرصه دانش و فناوري و … آفرينده اند. در اين کوتاه مجال، نام تني چند از اين افراد را به همراه شما مرور مي کنيم. شايد اين رويه، آغازي باشد براي پيوند بيشتر با اين افراد؛ هر چند که بخش بزرگي از اين آگاهي ها از راه پيوند مستقيم با اين عزيزان به دست ما رسيده است.

علي اصغر خدادوست

علي اصغر خدادوست در سال 1314 در شيراز زاده شد. دبستان و دبيرستان را در زادگاه خود پشت سر گذاشت و به عنوان آموزگار در دبستان داوري داراب مشغول به کار شد. در سال 1333 در آزمون ورودي دانشکده پزشکي شيراز شرکت نمود و با رتبه ممتاز در بين داوطلبان پذيرفته شد و در اين دانشکده مشغول به تحصيل شد. دوره شش ساله پزشکي را با درجه ممتاز پشت سر گذاشت و پس از يک سال گذراندن دوره دستياري چشم و گوش و حلق و بيني در بيمارستان نمازي دانشگاه شيراز در سال 1341، از طرف دولت وقت براي گذراندن دوره تخصصي در ايالات متحده برگزيده شد.

معرفي نوابغ ايراني ناشناخته در دنيا

در همان سال (1963)، وي به عنوان نخستين و تنها دستيار خارجي در بخش چشم پزشکي دانشگاه جانز هاپکينز (Johns Hopkins) پذيرفته شد و طي دوران سه ساله رزيدنتي، به عنوان بهترين دستيار مرکز چشم پزشکي ويلمر شناخته شد.

در سال 1347، با وجود پيشنهاد و خواست دانشگاه جانز هاپکينز، عازم ايران و در بخش چشم پزشکي دانشگاه شيراز به عنوان استاد مشغول فعاليت شد. يک سال پس از ورود وي به شيراز، رئيس بخش چشم پزشکي دانشگاه جانز هاپکينز به شيراز آمد و قرارداد مبادله دستيار ميان بخش هاي چشم پزشکي اين دو دانشگاه به امضا رسيد.

پروفسور خدادوست در سال 1359 عازم آمريکا شد و به عنوان استاد در بخش چشم دانشگاه جانز هاپکينز مشغول به کار شد. وي در سال 1361 به عنوان استاد و رئيس بخش چشم دانشگاه سيسيل برگزيده شد و در سال 1371 مرکز چشم پزشکي کنتيتکت در شهر نيوهيون را بنياد گذاشت و به عنوان سرپرست آن مشغول به کار شد. از سال 1359، به طور پياپي، سالي دو بار به ميهن بازگشته و در فعاليت هاي باليني و آموزشي در بيمارستان هاي گوناگون تهران و شيراز شرکت کرده است.

پروفسور بيژن داوري

متولد تهران و دکتراي مهندسي الکترونيک از دانشگاه پلي تکنيک رنسلير (Rensselaer Polytechnic Institute) در سال 1984. ابتدا به عنوان محقق در شرکت IBM مشغول به فعاليت شد. وي در سال 1996 به عنوان يکي از برجسته ترين افراد شاغل در شرکت IBM شهرت يافت و در سال 1998 به عنوان معاون ارشد کمپاني IBM شناخته شد. در سال 2003 از وي به عنوان معاون ارشد نسل آينده تکنولوژي ياد شد. شرکت IBM بزرگ ترين شرکت رايانه اي جهان است و بزرگ ترين خط توليد رايانه و سخت افزارهاي رايانه اي در جهان را دارد.

معرفي نوابغ ايراني ناشناخته در دنيا

عضو ارشد شرکت IBM يک جايگاه انتصابي است که از سوي مديرعامل اين شرکت به افرادي با شرايط خاص داده مي شود. اين سمت معمولا هر سال در ماه مه يا ژوئن به 4 تا 9 نفر داده مي شود و بالاترين افتخاري است که يک دانشمند يا مهندس يا برنامه نويس در اين شرکت مي تواند کسب کند. برنامه تعيين عضو ارشد را از سال 1962 توماس واتسون پسر، به عنوان راهي براي تشويق خلاقيت در بين متخصصان فني استثنايي شرکت بنيان گذاري کرد. نخستين انتصاب ها در سال 1963 صورت گرفت.

شرايط احراز اين سمت بسيار سختگيرانه است و در آن موفقيت هاي فني بزرگ در نظر گرفته مي شود. نامزدهاي احراز اين سمت نه تنها بايد پيشينه اي از موفقيت هاي بزرگ داشته باشند بلکه ظرفيت ادامه حرکت در اين مسير نيز در آنها ديده شود. به کساني که در اين گروه قرار گيرند امکان تحقيق در حوزه هاي تخصصي خود داده مي شود. پروفسور بيژن داوري داراي اين جايگاه است.

ماريا خرسند

وي متولد سال 1336 در شهر ساري است. در پانزده سالگي به لس آنجلس آمريکا رفت. فوق ليسانس مهندسي کامپيوتر را از دانشگاه دولتي فولرتون کاليفرنيا (California State University, Fullerton) گرفت و در هنگام تحصيل در اين دانشگاه با همسر سوئدي خود آشنا شد و پس از ازدواج با او، در سال 1987، به سوئد مهاجرت کرد. او مدت زيادي در شرکت سوني اريکسون مشغول به کار بود.

معرفي نوابغ ايراني ناشناخته در دنيا

ماريا يکي از مديران مشهور صنعت فناوري اطلاعات جهان است. هر چند ايراني ها در ميان مديران رده بالاي صنعت فناوري اطلاعات، زياد هستند، اما وي يکي از بلندپايه ترين و در عين حال معدود زنان ايراني فعال در اين رشته است.

مديرعاملي شرکت مشهور توليد سخت افزار دل (Dell) در سوئد، تنها يکي از مناصب رده بالاي اين بانوي ايراني بوده است؛ چرا که وي پيش از اين، مناصب بالاتري در صنعت فناوري اطلاعات جهان را نيز در اختيار داشته است.

اين بانوي نخبه، مديرعامل شرکت تحقيقات فناوري SP است و از سال 2004، رئيس بازارهاي مالي در شرکت فناوري OMX است. او همچنين از سال 2001 رئيس بخش لايسنس تکنولوژي (License Tech) اريکسون بوده است.

امروز ديگر همه با تکنولوژي بلوتوث آشنا هستند و کمتر گوشي تلفن همراه يا ابزار ديجيتالي ديگري در جهان ساخته مي شود که به اين فناوري مجهز نباشد. خرسند در زمان مديريت خود در شرکت اريکسون سوئد، رياست اين پروژه بزرگ را بر عهده داشت و در واقع بنيان گذار تکنولوژي بلوتوث محسوب مي شود. خرسند در پاسخ به اين که چه چيزي باعث شد او به مديريت پروژه بلوتوث برسد، مي گويد: «کسي چيزي در اين مورد به من نگفت، اما گمان مي کنم بلندپروازي و اشتياق من به دست و پنجه نرم کردن با مشکلات در اين ميان نقش داشته است.»

نادر انقطاع

زاده تهران، دانشمند ايراني – آمريکايي، دانش آموخته فني و دانشمند پيشرو جهان در زمينه الکترومغناطيس و پيشگام تحقيقات اپتيک در مقياس نانو است که مفتخر به دريافت جايزه الکترومغناطيس IEEE در سال 2012 شد.

معرفي نوابغ ايراني ناشناخته در دنيا

دکتر انقطاع از سوي مجله آمريکن ساينتفيک (American Scientific) به عنوان يکي از 50 پژوهشگر تاثيرگذار برتر در عرصه علم و فناوري معرفي شده است. فعاليت هاي او در زمينه الکترومغناطيس، آثار شگرفي بر اين رشته و گرايش هاي منشعب از جمله نانواپتيک و متامتريال (مواد مرکب مهندسي شده اي که ويژگي هاي خاصي از خود نشان مي دهند و در طبيعتي افت نمي شوند)، داشته است.

از جمله افتخارات ديگر دکتر انقطاع، جايزه «جرج هيلمير» براي تحقيق برتر در سال 2008 و جايزه «محقق جوان» بنياد علوم ملي ايالات متحده در سال 1989 است. دکتر انقطاع، استاد مهندسي برق، سيستم ها و مهندسي زيستي دانشگاه پنسيلوانيا است که پس از اخذ مدرک ليسانس از دانشکده فني دانشگاه تهران، مدرک فوق ليسانس و دکتري خود را از انستيتو تکنولوژي کاليفرنيا (Caltech) اخذ نمود.

وي همچنين عضو انجمن فيزيک آمريکا، انجمن اپتيک آمريکا، جامعه آمريکايي علوم پيشرفته و انجمن بين المللي مهندسي اپتيک است.

آليا صبور

شهروند آمريکايي ايراني الاصل که به عنوان يک نابغه، نام خود را در رديف جوان ترين استادان دانشگاه جهان ثبت کرده است. نام آليا در تاريخ 19 فوريه 2008، در کتاب رکوردهاي جهاني «گينس» ثبت شد و بدين ترتيب پس از 291 سال، رکورد کولين مک لورين (Colin Maclaurin)، رکورددار پيشين، شکست. مک لورين يک فيزيکدان اسکاتلندي و شاگرد اسحاق نيوتن بود و در سال 1717 ميلادي، در 19 سال و 7 ماهگي، اين رتبه علمي را کسب کرده بود.

معرفي نوابغ ايراني ناشناخته در دنيا

آليا در 10 سالگي در دانشگاه استوني بروک (Stony Brook University) نيويورک ثبت نام کرد و در 11 سالگي به عنوان عضو ارکستر سمفوني راک لند (Symphony Rock) به اجراي «قره ني» پرداخت.

صبور، مدرک ليسانس خود را در 14 سالگي اخذ و در 18 سالگي مدرک دکتراي خود را از دپارتمان تکنولوژي پيشرفته فوزيون (Advanced Materials for Fusion Technology) در دانشگاه کانکوک سئول (Konkuk University) دريافت کرد. او نشانگرهاي سلولي خاصي را بر اساس تکنولوژي نانولوله ها ابداع کرد که در تحقيقات پزشکي کاربرد زيادي دارد.

آليا تا چندي پيش، فيزيک را در دانشگاه کانکوک تدريس مي کرد ولي در حال حاضر با ترک دانشگاه سئول، رياضي و فيزيک را در دانشگاه جنوبي ايالت نيواورلند تدريس مي کند. او يکي از دلايل ترک دانشگاه سئول را مشکل تکلم به زبان کره اي بيان کرده است. صبور، نخستين شهروند آمريکايي است که رتبه اولين و جوان ترين پرفسور زن را در تاريخ اين کشور، از آن خود کرده است.

شهريار صديق افشار

پروفسور شهريار صديق افشار (زاده تهران – 1350) فيزيکدان و کارآفرين ايراني – آمريکايي است. وي دانش آموخته دبيرستان صالح تهران است و تحصيلات خود را در دانشگاه هاروارد ادامه داد. او براي نوآوري و انجام «آزمايش افشار» در دانشگاه هاروارد در سال 2004 شناخته شده است.

معرفي نوابغ ايراني ناشناخته در دنيا

اين استاد دانشگاه روئن آمريکا با ارائه نظريه اي درباره ماهيت دوگانه نور، نظريه «بوهر» (از پذيرفته شده ترين نظريه هاي فيزيک کوانتوم) را پس از هشتاد سال با قاطعيت رد کرد.

افشار همچنين استاد ميهمان در دانشکده فيزيک و ستاره شناسي دانشگاه «روان» نيوجرسي است. «آزمايش افشار» يک آزمايش نوري است که ادعا شده نشان دهنده تناقضي در اصل مکملي «مکانيک کوانتومي» است. در نتيجه جنجال هاي پيرامون اين ادعا به افشار درباره دين و مليتش نيز حمله شد. اين حملات شخصي در يکي از سرمقاله هاي مجله نيوساينتيست (New Scientist) نقد شد که وي آنها را افراطي خوانده بود.

اخيرا افشار بر کارهاي تجاري خود، به عنوان رئيس و مديرعامل شرکت ايمرز (Immerz) در کمبريج ماساچوست (شرکتي در زمينه بازي هاي کامپيوتري)، تمرکز نموده است.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.