امرایی:

نقش آفرینی احزاب در جامعه باید ملموس باشد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 30310
 | 
تاریخ انتشار: 08 تیر 1400 - 10:10
دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با اشاره به ضرورت ملموس بودن نقش آفرینی و اثرگذاری احزاب در جامعه گفت: احزاب و جبهه های سیاسی باید در تقویت فضای مشارکت انتخاباتی اثرگذار باشند.
نقش آفرینی احزاب در جامعه باید ملموس باشد

به گزارش  هداپرس به نقل از ایرنا، حمزه امرایی گفت: در چهارمین جلسه کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی در سال جاری؛ موضوع نقش آفرینی و اثرگذاری احزاب و جبهه‌ها در تعامل و تقویت فضای مشارکت در انتخابات، راهکارهای تقویت اثرگذاری کمیسیون ماده ۱۰ و نهادینه سازی تحزب و فعالیت قانونی و شناسنامه دار مورد بررسی قرار گرفت و کمیسیون ماده ۱۰ بر حقوق و مسولیت‌های احزاب تاکید کرد.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ادامه داد: لزوم مراعات ضوابط و مقررات قانونی در  فعالیت‌های حزبی مورد تاکید قرار گرفت و راهکارهایی هم در این مسیر ارائه شد. استفاده از ظرفیت های رسانه ای و توان خانه احزاب، تاکید بر نقش و جایگاه احزاب در فرهنگ سازی جامعه، افزایش فضای هم اندیشی با احزاب ملی و استانی، تاکید بر نقش احزاب در  ارتقای احساس مسئولیت اجتماعی، تقویت نقش نظارتی کمیسیون و اجرای دقیق مصوبات آن از راهکارهای ارائه شده در این زمینه بود.

امرایی اظهار کرد: برخی احزاب شناسنامه دار علیرغم برگزاری مجمع عمومی سالانه، گزارش این مجمع را به دبیرخانه کمیسیون ماده ۱۰ ارائه نکرده اند که ضرورت دارد هر چه زودتر نسبت به ارائه گزارش مجمع خود اقدام کنند. بر اساس قانون، احزاب و گروه های سیاسی باید هم مجمع عمومی سالیانه را برگزار و هم در مهلت قانونی به طور میانگین و هفته ای گزارش مجمع را ارائه کنند.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ گفت: فعالیت جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم با عضویت حزب اسلامی قانون، جامعه زینب (س) و  انجمن اسلامی فرهنگیان قم در سطح استان به مدت یک سال، در نشست امروز تایید شد.

آخرین یارانه پرداختی به احزاب سال ۹۷ بود

امرایی درباره قانون احزاب  هم توضیح داد: طبق قانون جدید، کمیسیون ۷ عضو دارد؛ نماینده دادستان،نماینده رییس قوه قضاییه، دو نماینده از مجلس، دو نماینده دبیران کل احزاب ملی و استانی و یک نماینده معاون سیاسی وزیر کشور اعضای آن هستند. دو نماینده  احزاب در این کمیسیون حق رای ندارند و عضو ناظر هستند اما مشورت های آنان اثر گذار است.

وی درباره اعطای یارانه به احزاب گفت: آخرین یارانه پرداختی به احزاب سال ۹۷ بود و یارانه سال ۹۸ به محض اختصاص بودجه، پرداخت  خواهد شد.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در پاسخ به ایرنا درباره میزان تاثیرگذاری احزاب در مشارکت مردم در انتخابات اخیر، گفت: انتظار داریم نقش آفرینی احزاب را در جامعه ببینیم و این نقش آفرینی و اثر گذاری باید ملموس باشد. طبق قانون، احزاب ما هم حقوق حزبی و هم مسئولیت حزبی دارند. در بحث انتخابات از احزاب شناسنامه دار انتظار می رود در افزایش مشارکت نقش آفرینی جدی داشته باشند و همه باید کمک کنیم این مسیر تقویت شود.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.