دولت مرکزی عراق از اجرای این همه پرسی حمایت نمی‌کند

نخست وزیر عراق: همه‌پرسی استقلال کردستان عراق “غیرقانونی” و “مشکل ساز” است

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 2544
 | 
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1396 - 15:30
نخست وزیر عراق اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال که کردستان عراق در قصد دارد سپتامبر آینده اجرا کند "غیرقانونی" است.
نخست وزیر عراق: همه‌پرسی استقلال کردستان عراق “غیرقانونی” و “مشکل ساز” است

به گزارش هدا پرس به نقل از عصر ایران ، دفتر نخست وزیری عراق با انتشار بیانیه‌ای موضع دولت بغداد درباره اجرای همه‌پرسی کردستان برای استقلال از عراق را به روشنی اعلام کرد.

حیدرالعبادی نخست وزیر عراق در این بیانیه تاکید کرد که همه‌پرسی که منطقه کردستان عراق قصد دار اجرا کند غیرقانونی و برای منطقه کردستان عراق مشکل ساز است.

وی در ادامه آورده است: دولت مرکزی عراق از اجرای این همه پرسی حمایت نمی‌کند و از آن پشتیبانی مالی نخواهد کرد و در آن مشارکت نیز نمی‌کند. سازمان ملل نیز موضع خود را درباره این همه‌پرسی اعلام کرده است و این نهاد بدون موافقت دولت بغداد در اجرای آن مشارکت نخواهد کرد.

العبادی افزود: برگزاری همه پرسی استقلال در منطقه کردستان عراق بر مشکلات این منطقه اضافه می کند به خصوص که خود کُردها نیز بر این همه پرسی به توافق نظر نرسیده‌اند.

پیش از این شایعه شده بود که دولت مرکزی عراق هزینه برگزاری این همه پرسی را به کابینه کردستان عراق پرداخته است.

مقامات و رؤسای احزاب سیاسی کردستان عراق پس از برگزاری نشستی اعلام کرده بودند که برای اجرای همه‌پرسی توافق نظر دارند و در سپتامبر (مهرماه) آینده این همه‌پرسی را برگزار خوهند کرد.

پیشتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق برگزاری همه‌پرسی برای استقلال اقلیم کردستان از عراق را حق کُردها دانسته بود اما گفته بود که هنوز وقت چنین کاری نرسیده است.

مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق گفته بود که در صورتی که نتیجه همه پرسی استقلال این منطقه، مثبت باشد منجر به اعلام استقلال کردستان عراق نخواهد شد.

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.