عراقچی:برجام باعت رشد و بلوغ سیاسی جامعه و برداشتن تمامی موانع حوزه های مختلف شد

همه موانع بانکی برداشته شده و تمام پولها قابل دسترسی است

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 487
 | 
تاریخ انتشار: 20 اسفند 1395 - 00:09
به گزارش خبرنگار هدا پرس;عراقچي معاون وزیر امور خارجه گفت:تمامی تحریم ها به دلیل برجام برداشته شده است و تصویر نامطلوب علیه ایران تغییر کرده است
همه موانع بانکی برداشته شده و تمام پولها قابل دسترسی است

عراقچی معاون وزير امور خارجه گفت:برجام به رشد و بلوغ سیاسی جامعه خیلی کمک کرد که مهمترین موضوع منافع ملی کشور در بخش های مختلف تبدیل شد و برجام در تمامی حوزه ها موانعي را که باید بر می داشته، برداشته است.

وی افزود: برجام چهره ایران را از کشور حامی تروریسم و مداخله گر به جایی رساند که قطعنامه جدید شورای امنیت یک دگرگونی اساسی ایجاد کرده و ایران را به عنوان یک بازیگر خردمند پذیرفته که در سوریه نقش ایران را به همراه روسیه و ترکیه مثبت ارزیابی میکند. تصویر نامطلوب علیه ایران تغییر یافته و برنامه هسته ای ایران مورد پذیرش قرار گرفته و به کشورها توصیه شده که در حوزه های صلح امیز با ایران همکاری داشته باشند

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: در حوزه هسته ای این انتظار از برجام بوده که تمامی تحریمها به دلیل برنامه هسته ای ما برداشته شود. برجام باید این موانع را از سر راه اقتصاد ایران بر میداشته و من قاطعانه میگویم که تمامی موانع برداشته شده و هیچ نهادی نیست که بگوید در این حوزه تحریمها برداشته نشده است. از برجام توقع نبوده که اقتصاد ایران را شکوفا کند و تولید و فروش نفت را بالا ببرد.

وی اظهار داشت: برجام باید باید مانع خرید هواپیما برای ایران را بر میداشته که برداشته است. اینکه کم خریده یا از کجا خریده یا چرا خریده به سیاستهای دولت ارتباط دارد و نه به برجام ، برجام باید مانع فروش نفت را بر میداشت که برداشته است. این نتیجه عملکرد وزارت نفت است که چطور فروخته و به نظرم وزارت نفت در این راستا خوب عمل کرده است. اینکه پول نفت به کشور بازنمیگردد یک حرف خنده دار است و کشور نمیتوانست بدون بازگشت پول آن بگردد. رییس جمهور رشد اقتصادی کشور را بالای ٧ درصد خواند که نشانگر این است که پول حاصل از فروش نفت به کشور بازگشته است.

عراقچي تاکید کرد:در حوزه حمل و نقل مانند حوزه اول هیچ مشکل و مانعی وجود ندارد و کشتیرانی و نفتکش ما به صورت عادی فعالیت دارد. امروز کشتیرانی ایران به همه بنادر بجز آمریکا و اسراییل دسترسی دارند

وی تصریح کرد: در حوزه بانکی، کارها عادی نشده اما دلیل آن مسائل غیر برجامی است . موانع بانکی همه برداشته شده و پولها همه قابل دسترسی است. اینکه به حالت باز نگشته ایم به معنی بن بست نیست

معاون وزیر امور خارجه گفت: اولین مشکل غیر برجامی تحریمهای اولیه آمریکاست که بعد از ماجرای گروگانگیری در ایران شکل گرفت. تحریمهای ثانویه مربوط به فعالیتهای هسته ایران است.

عراقچي افزود: اتباع امریکایی طبق تحریمهای اولیه اجازه مراوده با ایران را ندارند و تنها تحریمهای هسته ای برداشته شده است. ما تنها در موضوع هسته ای مذاکره کردیم و توافق شد.تحریم های اولیه آمریکا مشکلاتی ایجاد کرده که مهمترین آنها عدم استفاده از سیستم مالی امریکاست و چون بسیاری از کشورها با این سیستم کار میکنند با ما مشکل پیدا کرده اند که البته با سیستمهای دیگر مالی مثل یورو میتوان کار کرد.

وی عنوان کرد:این تبدیل ارز برخی مشکلات را ایجاد میکند اما راههای دیگری را میتوان یافت. مثلا ما در مراوده با کره جنوبی همان پول دریافتی را در کره به یورو تبدیل میکنیم و دریافت میکنیم. امروز همه شرکتهایی که با آنها کار میکنیم راههای تبادل ارز را یافته و قانونی دنبال میکنند که بویینگ و ایرباس اینگونه هستند. قوانین بسیار جدی در خصوص پولشویی شکل گرفته و همه بانکهای دنیا موظف به رعایت این موضوع هستند که بر جابجایی پولها نظارت میکنند.

عراقچي ادامه داد:برخی بانکهای ما هنوز یاد نگرفته اند با این سیستم کار کنند که این موضوع مسائلی ایجاد کرده است، البته در این مسیر تلاش دارند تا رفع شود. اقتصاد مقاومتی یعنی به جایی برسیم که هیچ عامل خارجی نتواند اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار دهد و هیچ کشوری به خود اجازه ندهد از طریق تحریم اقتصادی سیاست خو را به ما تحمیل کند که در این راستا گامهای بزرگی برداشته شده است.

معاون وزیر امور خارجه در پایان گفت:در زمستان چند سال پیش گاز را قطع کردند و ما مجبور شدیم قیمت ٨ برابری را پرداخت کنیم اما امسال دوباره برای افزایش قیمت تهدید کردند و ما زیر بار نرفتیم و قطع کردند و هیچ اتفاقی نیفتاد که این نمونه اقتصاد مقاومتی است.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.