در پنجمین نشست تخصصی مدیریت شهری در دفتر حزب همبستگی دانش آموختگان صورت گرفت

مناظره خواندنی بین ناصحی-حکیمی پور؛ دو عضو شورای شهر تهران

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 337
 | 
تاریخ انتشار: 11 اسفند 1395 - 19:32
به گزارش روابط عمومی حزب هدا، حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی؛ عضو شورای شهر تهران در ابتدای این نشست اظهار کرد: آسیب های اجتماعی مشکلی است که امروز در شهر تهران مشهود است و همانند یک بلا به جان شهروندان افتاده، حال رفع و چاره اندیشی در خصوص این آسیب های اجتماعی همچون طلاق,کودکان کار,اعتیاد و..از رسالت های متولیان فرهنگی است.احمد حکیمی پور؛ رئیس فراکسیون اصلاح طلبان شورای شهر تهران عنوان کرد: عمده ترین مسائل تهران, بحت اجتماعی فرهنگی است در نتیجه مدیریت شهرداری باید به به سمت نگاه توسعه انسانی سوق پیدا کند و با توجه به کلان شهر بودن تهران و پیرامون آن، سبکهای مدیریتی گذشته دیگر جوابگو این مشکلات نیستند و باید نوع مدیریت جدید اجرا شود. نگاه سخت و تک بعدی به مسائل شهر تهران باعت به وجود آمدن آسیب های اجتماعی میشود.برای اینکه کشور رو پای خودش بماند باید تهران خوب مدیریت شود. در بحت ساخت و ساز تهران شکل بدقواره ایی به خودش گرفتهاست. در کنار چالش آسیب های اجتماعی چالش مدیریتی شهر تهران وجود دارد.
مناظره خواندنی بین ناصحی-حکیمی پور؛ دو عضو شورای شهر تهران

ناصحی: قالیباف دوباره کاندیدا شود رای خواهم داد/ شهردار را یک مدیر توانمند و لایق می دانم

حکیمی پور: برای رای ندادن به قالیباف دلیل داشتم / فعالیت های فرهنگی شهر مناسبت محور است تا نتیجه محور

مناظره «مدیریت حوزه فرهنگی شهرداری و وظایف شورا» به همت کمیته مدیریت شهری  حزب همبستگی دانش آموختگان ایران (هدا)  عصر دیروز با حضور حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی و احمد حکیمی پور و با مدیریت نورالدین آهی عضو شورای مرکزی حزب هدا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حزب هدا، حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی؛ عضو شورای شهر تهران در ابتدای این نشست اظهار کرد: آسیب های اجتماعی مشکلی است که امروز در شهر تهران مشهود است و همانند یک بلا به جان شهروندان افتاده، حال رفع و چاره اندیشی در خصوص این آسیب های اجتماعی همچون طلاق,کودکان کار,اعتیاد و..از رسالت های متولیان فرهنگی است.

احمد حکیمی پور؛ رئیس فراکسیون اصلاح طلبان شورای شهر تهران عنوان کرد: عمده ترین مسائل تهران, بحت اجتماعی فرهنگی است در نتیجه مدیریت شهرداری باید به به سمت نگاه توسعه انسانی سوق پیدا کند و با توجه به کلان شهر بودن تهران و پیرامون آن، سبکهای مدیریتی گذشته دیگر جوابگو این مشکلات نیستند و باید نوع مدیریت جدید اجرا شود. نگاه سخت و تک بعدی به مسائل شهر تهران باعت به وجود آمدن آسیب های  اجتماعی میشود.برای اینکه کشور رو پای خودش بماند باید تهران خوب مدیریت شود. در بحت ساخت و ساز تهران شکل بدقواره ایی به خودش گرفتهاست. در کنار چالش آسیب های اجتماعی چالش مدیریتی شهر تهران وجود دارد.

برنامه خاص و قابل قبولی از شهردار ندیدیم

حکیمی پور یاد آور شد: مدیریت یک حلقه های بهم پیوسته است و مدیرانی که عملکرد مدیران قبلی را زیر سوال می برند کار درستی انجام نمیدهند.قالیباف در حد خودش یک سری پروژها انجام داده که کارنامه او در حال تقدیر است مثل شبکه های حمل و نقل درون شهری که جهش خوبی داشته و تاسیس سرای محله ها در مناطق مختلف تهران که باعت مشارکت جمعی شهروندان شده است.در شرایط رکود توانسته شهر تهران را خوب اداره کند.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت های فرهنگی شهر مناسبت محور است تا نتیجه محور.آثار خروجی عملی این بودجه های کلان را در حوزه های اجتماعی و فرهنگی نمی بینیم. با توجه به مسولیتی که در کمیته میراث فرهنگی شورای شهر دارم شهرداری تهران در حفظ بناهای تاریخی عملکرد نسبتا خوبی داشته است.

رئیس فراکسیون اصلاح طلبان شورای شهر تهران اظهار کرد: دلیلی برای رای ندادن به قالیباف داشته ام،  در سال 91 ایشان نقطه کفایت خودش را تمام کرد بخاطر اینکه قصد کاندیدا شدن ریاست جمهوری را داشت و با ابن برنامه ها قصد نشان دادن صلاحیت اداره کشور را دارند.در سال 92 قالیباف اعلام کردندمتفاوت خواهند بود و مدیریت جدیدی دارند اما در طی این چهار سال برنامه خاص و قابل قبولی از ایشان ندیدیم و همچنین در قانون ذکر شده شهردار دو دوره بیشتر نمی تواند شهردار باشد.

وضعیت شهر تهران در سطح آبرومندی است

ناصحی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا از رای دادن خود به قالیباف رضایت دارید؟ تصریح کرد: بله، اگر دوباره کاندیدا شود رای خواهم داد، زیرا ایشان را یک مدیر توانمند و لایق می دانم. ایشان کارهای متفاوت و گستره ایی در شهر تهران انجام داده اند وضعیت شهر تهران در سطح آبرومندی وجود دارد.

مشاور اسبق شهردار تهران ادامه داد: تمامی اعضای شورای شهر تهران افراد توانمندی هستند و همه طیف های برای مسائل فرهنگی تلاش خودشان را خواهند کرد و با توجه به امکانات و بودجه ایی که در اختیار داشتند از 20 در کل نمره 16 را می دهم.

ناصحی اظهار کرد: در طول ده سال مدیریت شهرداری با توجه به درآمدهای شهرداری در سالهای مختلف عملکرد خوبی در شبکه های حمل و نقل درون شهری، فضای سبز و همچنین در مساجد و فرهنگسراها توجه ویژه ای در حوزه مسائل بحت های فرهنگی اجتماعی و دینی داشته اند که باعت شده شهرداری از یک نهاد خدماتی به یک نهاد فرهنگی اجتماعی تبدیل شود.

وی در خصوص نقاط ضعف شهردار تهران افزود: یکی از ضعف های تهران عدم سبک معماری ایرانی اسلامی در ساختار شهر تهران است که در حال حاضر  تفاوتی با شهرهای اروپایی و آمریکایی ندارد.

انتخابات ریاست جمهوری سایه بر انتخابات شورای شهر دارد

ناصحی با تکذیب مترادف شدن انتخابات شورا با ریاست جمهوری باعت ورورد افرد سیاسی به شورای شهر می شود، افزود: بنده در این خصوص مصاحبه ایی انجام نداده ام. عرض کرده ام مشترک شدن انتخابات ریاست جمهوری و اعضای شورای شهر دو مقوله جدایی است.انتخابات ریاست جمهوری یک نوع سیاسی و انتخابات شورای شهر یک نوع نهاد مردمی است. در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سایه بر انتخابات شورای شهر دارد.

عضو شورای شهر تهران یادآور شد: هر کسی که قصد کاندیدا شدن ریاست جمهوری را دارد باید در یک جایی توانمندی و مدیریت خود را نشان دهد.  به طور مثال یک جایی که می شود امتحان خود را نشان داد شهرداری است با توجه به وظایف کلانی که در حوزه ای مختلف دارد میتواند با رضایت مردم از عملکرد خود برای مراحل بالاتر خودی نشان داد.

نهاد انتخاباتی ایران باید اصلاح شود

حکیمی پور افزود: نهاد انتخابات کلا کارکرد سیاسی دارد و شورای شهر با توجه به قانون باید پاسخگو باشد و کسانی که کاندیدا شورای شهر میشوند باید از یک کانال سیاسی عبور کنند و در کشورهای پیشرفته از افراد حزب که شایستگی دارند انتخاب می شوند. نهاد انتخاباتی ایران باید اصلاح شود. یک شهردار میتواند ریاست جمهور شود به شرطی که شهردار مستقیما با رای مردم انتخابات شده باشد نه با رای شورای شهر که یک نهاد سیاسی هست به طور مثال در کشور ترکیه اردوغان که با رای مردم شهرداراستانبول شد و با توجه به عملکرد او رییس جمهور شد. قالیباف با توجه به کاندیدا شدند در انتخابات ریاست جمهوری باعت شد شهرداری و شورای شهر به سمت سیاسی و رانت خواری پیش برود.

دخل و خرج مدیریت شهری همخوانی ندارد

حکیمی پور افزود: یکی از نقدهای بنده به مدیریت شهری، هزینه ها با خروجی ها همخوانی ندارد. در طول مدیریت شهری شهرداری تهران آقایان کرباسی با سابقه 9 سال و قالیباف با سابقه 12 سال بهم نزیک هستند.براساس مقایسه هزینه-فایده کرباسی 1500 میلیارد و قالیباف 150 هزار میلیارد درآمد و هزینه داشته اند که با توجه به این مبلغ باید بیشتر از این کار میشد. مدیریتی موفق است که با هزینه و زمان کمتر، کار باکیفیت تر انجام دهد. پروژه های مقیاس بزرگ شهرداری به لحاظ کیفیت خیلی پایین است و زمان اجرایی و هزینه های آنها زیاد است. به طور مثال شهر آفتاب که بالای1200 میلیارد هزینه داشته است برآورد اولیه آن 400 میلیارد بود این تفاوت چشمگیر برای چیست؟

دبیر کل حزب اراده ملت افزود: مسائل مدیریتی کمیت پذیر نیست تا بخواهیم نمره بدهیم. در بعد مصوبات شورا مصوبات خوبی داشته اما در مورد اثربخشی و پیگیری مصوبات وضعیت مطلوبی نداشته است. به جای مصوبات جدید باید پیگیر مصوبات گذشته می شدیم که از 20 نمره زیر 10 در این مورد به شورای شهر می دهم.

اگر املاک نجومی طبق قانون انجام شده باشد ایراد قانونی ندارد

ناصحی یادآور شد: برای یک پروژه عظیم یک هزینه ایی در سال نخست تعیین می شود با توجه به زمان طولانی آن و تغییر تورم در هر سال هزینه های آن در سال های مختلف افزایش پیدا کند.اعضای شورا در حد توان بر این پروژه ها نظارت دارند.

مشاور اسبق شهردار عنوان کرد: شرکت توسعه فضا فرهنگی پروژه های فرهنگی را به عهده می گیرد. شهردای در مرحله اول درآمدی ندارد تا کل مبلغ قرارداد را بصورت نقد به پیمانکاران پرداخت کند.در مراحل کار پیمانکار فعلی نمیتواند به تنهایی این پروژه را به اتمام برساند در نتیجه شهرداری مجبور میشود ادامه کار را به یک پیمانکار دیگر واگذار کند. در حال حاضر پروژه های در دست اقدام شهرداری در حدود 150 تا هستند و با توجه به کمبود درآمد شهرداری، شورای شهر تصمیم گرفته اند پروژه هایی که زیر 50% پیشرفت داشته اند رها شوند و این باعت می شود در سال های آینده هزینه های شهرداری بالا برود.

وی عنوان کرد: املاک و حقوق نجومی کار درستی نیست و بدن شک تاثیر منفی روی افکار مردم میگذارد و باعث سلب اعتماد نسبت به مسولین می شود. اگر املاک نجومی طبق قانون و براساس تعاونی انجام شده باشد ایراد قانونی ندارد و قابل اجرا است اما در غیراینصورت به قوه قضاییه ارجاع می شود و باید پاسخگو باشند.

مبارزه با فساد نباید براساس طیف بندی سیاسی پیگیری شود

حکیمی پور عنوان کرد: مبارزه با فساد نباید براساس طیف بندی سیاسی پیگیری شود زیرا نتیجه مثبتی ندارد. آدم رانت خوار در تمام طیف ها وجود دارد. اگر در شهرداری به مسائل درست ورود شود فقط موضوع املاک نیست، فساد سیستمی شده و فقط مربوط به یک نفر نیست در نتیجه باید مبارزه سیستمی در شهرداری انجام شود نه موردی.

دبیر کل حزب اراده ملت در خصوص تعداد کودکان کار یادآور شد: آمار دقیقی وجود ندارد اما متاسفانه در سالهای اخیر تعدادشان خیلی زیاد شده است و شورا شهر و شهرداری در این رابطه مسولیتی ندارد و ورود شهرداری به این مسئله را کار درستی نمی بینم. شورای شهر باید از نهادهای مربوطه درخواست همکاری برای رفع این معضل داشته باشد.

وی با اشاره به تبصره ب ماده مصوبه شورای عالی اداره کشور  مبنی بر مبارزه با تکدی گری، جمع آوری و شناسایی و تعیین تکلبف افراد بی سرپرست، در راه مانده ، گمشده، متواری و موارد مشابه صراحت دارد شهرداری مسولیت بخش عمده آسیب های اجتماعی را برطرف کند و طبق بند 5 تبصره 4 ماده 55 وظایف شهرداری تصریح کرد: جلوگیری از گدایی و واداشتن گدایان به کار و توسعه و آموزش عمومی در این چارچوب به عهده شهرداری است

نماینده اسبق مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: شهرداری جمع آوری میکند و به بهزیستی تحویل میدهد اما بهزیستی وظایف خود را به درستی انجام نمی دهد.

شورای شهر بارها به خاطر هزینه های گزاف به شهرداری تذکر داده است

ناصحی خاطرنشان کرد: شهرداری گامهای بلندی برای رفع این مشکل برداشته اما به تنهایی نتوانسته این مشکل را برطرف کند. باید نیروی انتظامی,قوه قضاییه و بهزیستی همکاری لازم را با شهرداری داشته باشند. شهرداری و شورای شهر مراکزی را برا تحصیلات و کارآفرینی کودکان کار قرار داده است.

این عضو شورای شهر در پاسخ به هزینه های گزاف شهرداری به منظور گرامیداشت بزرگان عنوان کرد: اعضای شورای شهر بارها بخاطر این مسئله به شهرداری تذکر داده است و با این کار مخالف است.

مشاور اسبق شهردار تهران در رابطه با بنرهای مجهول الهویه در سطح شهر اظهار کرد: اعضای شورای شهر تهران به سازمان زیباسازی شهرداری تهران اعتراض کرده اند و موافق نیستیم شهرداری وارد این گونه مسائل سیاسی شود.

ناصحی در رابطه با افزایش کمیسیون های شورای شهر یادآور شد: در دوره گذشته تعداد اعضای شورای شهر16 نفر بودند که در دوره چهارم به 31 نفر رسید و بخاطر جایگاه و تخصص اعضا تعداد کمیسیونها هم افزایش پیدا کرد. در قانون جدید مجلس تعداد اعضای شورای شهر تهران رابه 21 نفر کاهش داده که با توجه به کلان شهر تهران این تصمیم مجلس کار درستی نیست، زیرا شورای شهر به درستی نمی توتند وظایف خود را انجام دهد.

شهرداری خود را وارد کشمکش های سیاسی کرده است

حکیمی پور یادآور شد: در سه دوره گذشته تعداد اعضای شورای تهران 15 نفر بودند که در دوره چهارم 31 نفر شدند و در حال حاضر مجلس دوباره این تعداد را کاهش داد که با توجه به تعداد جمعیت تهران این تعداد کارساز نیست و یک آسیب جدی برای شورا هست.

وی تصریح کرد: یک درصدی از بنرها و بیلبوردهای سطح شهر در اختیار برخی دستگاههایی است که کار فرهنگی انجام می دهند، با وجود اعتراض برخی از اعضای شورای شهر به شهرداری اما باز شهرداری خود را وارد کشمکش های سیاسی کرده است.

طبق قانون اساسی هر کسی می تواند کاندیدا شورای شهر شود

دبیر کل حزب اراده ملت در خصوص تخصص اعضای شورای شهر یادآور شد: یک عضو شورا باید به این اصول پایبند باشد.قانون گرایی، کارآمدی ,پاکدستی,تعهد به الزامات کار جمعی ,برنامه محور و پاسخگویی که اگر یک متخصص به این اصول پایبند نباشد نمیتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. اعضای شورا در هر کمیته ایی که هستند با متخخصان در ارتباط هستند. در حال حاضر بحث توسعه انسانی تهران مطرح است نه توسعه کاربردی .

حکیمی پور تصریح کرد: هر کدام از اعضا باید کارنامه خود را براساس مسولیتی که در هر کمیته داشته اند ، ارائه بدهند تا مردم خودشان بسنجند و این کارنامه در آینده جز سوابق بماند.

وی در خصوص حضور هنرمندان,ورزشکاران و.. به عنوان عضو شورای شهر عنوان کرد: زمانی بحث لیست است که معیارها سنجیده می شود و طبق قانون اساسی هر کسی می تواند کاندیدا شود و انتخاب اعضای شورا با مردم است ورود این افراد از نوع گرایش و تخصصی برای شهر لازم است.

ایجاد سرای محلات نوع موازی کاری در کنار فرهنگسراها بود.

حکیمی پور در رابطه با ایجاد 375 سرای محله در تهران عنوان کرد: سرای محلات یک نوع نگاه به ریاست جمهوری  بود به نوعی یک نوع موازی کاری در کنار فرهنگسراها بود. خروجی و کارکردهای هر سرا با هم فرق می کند. از فلسفه شکل گیری جدا شده است و بخاطر نگاه ابزاری و استفاده سیاسی از این ها  است. باید این سرای محله ها تحویل شورایاری می شد و به اکثر آنها نقد جدی داریم زیرا استفاده بهینه از آنها نمی شود.

حکیمی پور در رابطه با فعالیت های شاخص کمیسیون فرهنگی شورای شهر عنوان کرد:  کمیسیون فرهنگی و گردشگری و بافت های تهران از لحاظ مطالبه گری و نظارت اجتماعی به نتیجه مطلوب رسید. تهران که پتانسیل بالای گردشگری دارد روی مسئله گردشگری کار کردیم با توجه به تسهیلات و اقدامات فرهنگی صورت گرفته اماکنی همچون برج میلاد و تفریجگاهای دیگر مهمان پذیر شدند.

وی ادامه داد: در حوزه میراث و آثار تاریخی بناهای ارزشمند تهران را شناسایی کردیم و بخاطر حفظ آنها به حافظان این میراث یادبود اهدا کردیم با NGOها  میرات فرهنگی ارتباط گرفتیم تا بناهای تاریخی را نگهداری و احیا کنیم.

قالیباف افراد پیشنهادی ما را در در بلک لیست قرار داد

دبیر کل حزب اراده ملت در رابطه با مطالبه از شهرداری یادآور شد: اولویت شهر بیشتر با پیاده روها، دو چرخه و بعد خیابان است اما متاسفانه شارع های عمومی به نفع ماشین ها مصادره شده است. در بعضی مناطق به خاطر هزینه های بالای عقب نشینی نمی توان کاری کرد.در منطقه 22 تهران با توجه به ظرفیت و فضای آن قرار بود با توجه به استاندارهای شهری ساخته شود که متاسفانه جولانگاه سوداگران ساخت و ساز قرار گرفت و فقط برای رقابت با هم برج های آسمان خراش می سازند.

در سال نخست شورا بنده و چند نفر دیگر نزد قالیباف رفتیم گفتیم درست است به شما رای ندادیم اما بخاط مردم یکسری برنامه ها رو همراه با لیست 72 نفره که همه ازافراد کارآمد شهرداری بودند خدمت ایشان دادیم که در همان لحظه استقبال کردند اما فردای همان روز به معاون خود دستور داده بود افراد این لیست در بلک لیست قرار بگیرند که باعث گلایه مندی این افراد شد زیرا خود این افراد از این موضوع خبر نداشتند.

خبرنگار: کلثوم فتحی

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.