نماینده اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت:

مشکلات کشور جز با درنظر گرفتن جمهوریت حل نخواهد شد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 18929
 | 
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1398 - 18:54
یکی از آرمان‌های اصلی نظام مقدس اسلامی ما که از ابتدا همراه انقلاب پویا بوده جمهوریت است، جمهوریت شامل دو بخش حق مردم و نقش مردم درحکومت است و متأسفانه اکنون نقش مردم در جمهوریت به صرف حضور در راهپیمایی و شرکت در انتخابات تقلیل یافته است.
مشکلات کشور جز با درنظر گرفتن جمهوریت حل نخواهد شد

به گزارش هدا پرس به نقل از ایرنا،علی اسکندری در پیش‌خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران گفت: یکی از آرمان‌های اصلی نظام مقدس اسلامی ما که از ابتدا همراه انقلاب پویا بوده جمهوریت است، جمهوریت شامل دو بخش حق مردم و نقش مردم درحکومت است و متأسفانه اکنون نقش مردم در جمهوریت به صرف حضور در راهپیمایی و شرکت در انتخابات تقلیل یافته است.

وی افزود: البته ما منکر اهمیت این دو موضوع نیستیم اما دایره جمهوریت را گسترده‌تر از این می‌بینیم و معتقدیم مشکلات کشور حل نخواهد شد مگر با در نظر گرفتن جمهوریت با تمام و ابعاد و گستردگی آن.

اسکندری گفت: مهم‌ترین ابزار در گفتمان مقاومت که رهبری فرمودند؛ نقش دادن به مردم است، همان طور که مقاومت در عرصه‌های خارجی تلاش دشمنان را بی‌اثر کرد باعث می‌شود مفسدین داخلی هم قدم از قدم برندارند.

عده‌ای پس از انقلاب به دنبال این بودند که تمامی مسئولیت‌ها را از دوش مردم بردارند و مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها را به اقل ممکن برسانند تا مردم دیگر خود را در مقابل نظام، مسئول نبینند.

این تفکر همیشه به دنبال آن است که مردم را با چیزهای بی‌اهمیت سرگرم کند تا جایی که عملاً صدا وسیما را به رسانه‌ای برای بسط اهداف خودش تبدیل کرده و با سرگرم کردن مردم به سلبریتی‌های ساختگی و برنامه‌های سرگرمی حتی بعضاً تقلیدی از ماهواره، برای مردم، زایمان فلان بازیگر یا اشتباه داوری فلان مسابقه فوتبال را مهم‌تر از مسائل اصلی کشور نشان می‌دهد.

 

وی افزود: اما در برابر آن عده که به دنبال محدود کردن نقش مردم بودند امام و رهبری به‌دنبال این بودند که نقش مردم را در تمام عرصه‌ها گسترش دهند. آن عده می‌خواستند بازی‌های سیاسی را به‌جای جمهوریت جا بزنند و فرهنگ انقلاب را نادیده بگیرند و قطعاً در نگاه اصیل، فرهنگ بر سیاست تقدم دارد اما فرهنگ یعنی چه؟ یعنی همین جمهوریت، یعنی تقدم اراده مردم و آدم‌ها بر ساختارها و کارگزاران حتی از نوع فاسدش. جمهوریت یعنی حکومت همه با هم؛ در صورت احیای این جمهوریت هیچ آدم و جریان سیاسی نمی‌تواند جلوی حرکت مردم را بگیرد.

بنی‌صدر که دست‌نشانده اعظم غرب و سیاست بود و پدر جد همه بچه بنی‌صدرها و غرب‌زده‌های فعلی، را همین مردم بیرون کردند، همچنین شاه و صدام و مابقی خائنین را. دیگر این چهار تا تازه به دوران رسیده و اشرافِ خسته که جای خود دارد! اما شرطش همان پیاده شدن جمهوریت است.

نماینده اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: قسط یعنی تلاش برای احقاق حق دیگران و این متفاوت است با اینکه هر کسی به دنبال حق خود باشد. عده‌ای خیال می‌کنند فساد کل کشور را گرفته و دیگر نمی‌شود کاری کرد در صورتیکه قطعاً این فکر اشتباه است و ذره‌ای با واقعیت تطابق ندارد و بیشتر بازی رسانه‌ای و القای کسانی است که می‌خواهند از این وضعیت نفع خودشان را ببرند. ما در مبارزه با فساد رشد کردیم و فساد کمتر شده و اصلاً قابل مقایسه نیست با فساد قبل از انقلاب و حتی در مبارزه با فساد نیز در همین چند سال اخیر. اما آیا به وضعیت مطلوب رسیدیم؟ قطعاً جواب خیر است.

 

اسکندری گفت: مشخصاً نسبت به وضعیت آرمانی بسیار عقب هستیم. عده‌ای معتقدند در این زمینه باید سکوت کرد اما به نظر ما تعریف این کسانی که این‌گونه حرف از امید می‌زنند غیرواقعی است، امید واقعی آن است که مردم ببینند فساد را و در مقابل آن اهتمام نظام بر مبارزه با فساد را ببینند.

 

وی افزود: در کنار این تعریف از امید و ناامیدی رهبری نیز دوگانه‌ای تحت عنوان امید صادق و کاذب را مطرح می‌کنند که به حق در نشان دادن پیشرفت‌هایمان بسیار عقبیم. برای این امر اما از صداوسیمایی که همه دغدغه‌اش اثبات یا رد خطای داوری در فلان مسابقه فوتبال است توقعی نمی‌رود اما قطعاً از ستاد نماز جمعه توقع است که این تریبون را به جای آنکه یا تبدیل به روابط عمومی ارگان‌ها و نهادهای مختلف کند یا محلی برای اصحاب همیشه صاحبِ تریبون؛ چهار نفر از اساتید موفق رشته‌های مختلف را بیاورد تا مردم را با پیشرفت‌های نظام آشنا کنند.

 

وی گفت: یک بخش از این امید و پیشرفت در مورد مسائل کمّی و پیشرفت‌های موشکی و کشاورزی و نانو و بسیاری موارد دیگر است اما پیشرفت اصلی آن است که توانسته این جوانان و مردم را فعال کند.پیشرفت اصلی آن کارمند گمرکی است که می‌تواند جلوی بی ادبی یک نماینده بایستد و فلان فسادی است که با پیگیری چهار تا دانشجو جلویش گرفته می‌شود. اینها پیشرفت‌های اصلی نظام است.

 

اسکندری ادامه داد: راه حل ما برای مقابله با فساد این است که تا موقعی که به مردم نقش واقعی ندهیم در راه مبارزه با فساد هیچ پیشرفت ملموسی نخواهیم کرد و تا موقعی که مردم بازیگر اصلی نباشند همه ستادها و کمیسیون‌ها و مابقی فعالیت‌ها محکوم به شکست هستند. ما به یک سازمان مردمی مبارزه با فساد که هم بازوی پژوهشی دارد و هم حقوقی و مالی و رسانه‌ای، نیاز داریم، تنها راه مبارزه با فساد احیای جدی امر به معروف و نهی از منکر اجتماعی است.

 

وی خطاب به رئیس قوه قضائیه گفت: شما در صحبت‌هایتان مردم بسیار اهمیت دارند باید در عمل هم همینطور باشد برای مثال در آئین‌نامه نظارت بر اموال مسئولان که جدیداً رئیس محترم قوه قضائیه ابلاغ کرده باز مردم در آن نادیده گرفته شده است، البته مشکل از قانونی است که مجمع تشخیص تصویب کرده ولی توقع می‌رود رئیس محترم قوه قضائیه پیگیری کند و بند مردمی بودن را به آن اضافه کند. مگر مردم نامحرم‌اند؟ چرا مردم نباید بدانند مسئولانشان چقدر مال و اموال دارند و این اموال را از کجا آورده‌اند؟ اصلاً اگر مردم را نادیده بگیرید این آئین‌نامه هم تبدیل به سرنوشت همان ستادها و کمیسیون‌های فعلی دچار می‌شود.

 

اسکندری ادامه داد: همه مردم باید بازرس باشند همه باید به فکر محله و شهر و کشور و جهان خود باشند یک مسلمان وظیفه‌اش همین است که از همسایه‌اش تا دورترین نقطه دنیا، کسی به کسی ظلم نکند و بدترین ظلم‌ها ظلم به نظام اسلامی است و این فسادها و اتفاقات ضربه به وجهه نظام اسلامی می‌زند. در سیاست هم همین طور است اگر آرمان‌ها و اصولمان مردمی شد آن موقع در سیاست هم پیروز می‌شویم.

وی افزود: الان این هشدار را می‌دهیم اینکه رهبری انقلاب گفتند مذاکره نمی‌کنیم کافی نیست باید تمامی امت انقلابی باید صدای رهبرمان را با ادله محکم و قاطع به تک تک افراد جامعه برسانیم. هر مسجد و هر پایگاه بسیج بشود یک پایگاه مبارزه با فساد یک پایگاه تبیین چرایی عدم مذاکره با آمریکا و عدم خوشبینی به اروپا باشد. تا وقتی مطالبه رهبری تبدیل به مطالبه عمومی و مردمی نشود نمی‌توانیم از عزت و استقلال و آرمان‌هایمان دفاع کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: همه قوا و مسئولان باید راه را برای ورود مردم به عرصه‌های مختلف باز کنند و این هم باید از همه قوا و مسئولین مطالبه عمومی شود.

 

مرجعی که قاتل فرزندش را بخشید

 

حجت الاسلام سید حسن معین شیرازی نیز به عنوان دیگر سخنران قبل از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران در نهمین قسمت از تبیین سبک زندگی دانشمندان اسلامی به جنبه‌های آموزنده زندگی آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی فقیه و مرجع تقلید قرن چهاردهم قمری پرداخت و گفت: زمانی که فرزند این فقیه در نماز جماعت و پشت سرش به قتل رسید، نامه‌ای از امام زمان دریافت کرد که آن حضرت به وی سفارش کرده بودند تا نیازهای مردم را برآورده کند و از طرف دیگر فرمود که «ما تو را یاری می‌کنیم.»

 

این کارشناس دینی افزود: فرزند سیدابوالحسن اصفهانی در صحن حرم امیرمومنان علی (ع) و به دست شخصی به نام شیخ علی قمی به قتل رسید که این شخص کنترل خود را از دست داده بود و تصور می‌کرد فرزند سید ابوالحسن که واسطه کمک به نیازمندان بوده، در حق او کوتاهی کرده است.

 

وی افزود: شیخ علی قمی بلافاصله خود را به پلیس معرفی کرد و اصفهانی نیز او را بخشید و حتی موجبات آزادی او را فراهم کرد و پولی برای او فرستاد تا بتواند زندگی خود را سر و سامان دهد.

 

معین شیرازی افزود: شیخ علی قمی نامه‌ای به اصفهانی نوشت که می‌خواهد در نجف به تحصیل علم بپردازد و اصفهانی به او پیغام داد که در عراق امنیت ندارد و سفارش کرد در ایران به صورت گمنام زندگی کند.

 

وی اضافه کرد: مردم عراق به قدری از قتل فرزند سید ابوالحسن اصفهانی خشمگین شده بودند که اگر طلبه‌ای را می‌دیدند او را سرزنش کرده و گاهی کسانی که عمامه سفید داشتند را اذیت می‌کردند که خبر به اصفهانی رسید.

 

معین شیرازی افزود: این مرجع تقلید در مجلس بزرگداشت فرزندش گفت که «یکی از فرزندان من، فرزند دیگر مرا کشته است. شما چرا سایر فرزندانم را اذیت می‌کنید؟ همه طلاب فرزند من هستند» و بعد از این سخنان بود که رفتار مردم تغییر کرد و طلاب در امنیت نسبی قرار گرفتند.

 

تجلیل از راننده آمر به معروف

 

در مراسم امروز نماز جمعه تهران همچنین از سعید عابد راننده آمر به معروف تجلیل شد که وی ضمن تشکر از مسئولان برگزاری نماز جمعه خواستار تجلیل نهادهایی شد که از حرکت وی در امر به معروف و نهی از منکر حمایت کردند.

 

در متن این تقدیر نامه که به امضای رئیس ستاد نماز جمعه تهران رسیده، خطاب به عابد آمده است: اکنون که در اجرای امر به معروف و نهی از منکر به تکلیف خود در ارشاد یکی از شهروندان عمل کردید و احساس مسئولیت شما مورد اقبال مؤمنان قرار گرفت، مراتب تقدیر و تشکر خود را نسبت به این اقدام ارزشمند اعلام می‌داریم.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.