شهربانو امانی:

مشکلاتی که سر راه دولت روحانی و خاتمی بود، برای دولت سیزدهم وجود ندارد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 30603
 | 
تاریخ انتشار: 21 تیر 1400 - 12:07
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: طبیعتاً موانعی که سر راه آقای روحانی و آقای خاتمی بود، برای دولت سیزدهم نخواهد بود بنابراین فرصت بسیار مغتنمی برای کارآمد کردن دولت و تحقق شعارهای انتخاباتی است.
مشکلاتی که سر راه دولت روحانی و خاتمی بود، برای دولت سیزدهم وجود ندارد

به گزارش هداپرس به نقل از ایلنا، شهربانو امانی در خصوص کابینه دولت سیزدهم و ضرورت حضور بانوان در دولت، اظهار کرد: با توجه به مطالبات مردم به خصوص زنان و جمعیت جوان دانش آموخته کشور، بسیاری از این مطالبات را حتی مردان جوان و مردانی که دارای دختر هستند می‌دانند که حضور و سهم زنان در قدرت و دولت اجتناب‌ناپذیر است و تا به امروز رفتاری که دولت‌ها با توجه به شعارهایی که داده بودند و بر اساس توان و باورشان هر کدام از دولت‌ها سعی کردند که نشان دهند توجه‌شان به نیمی از جمعیت کشور جاری و ساری است. یا نیمی از جنعیت کشور را به رسمیت می شناسند و زنان جامعه در شعارهایشان نشان دادند که نگاه به زنان نباید نگاه ابزاری باشد و حتی اصولگرایان نیز در مناظرات بر این نکته تاکید می‌کردند.

وی افزود: برداشت جامعه اینگونه است که دولت سیزدهم در ارزیابی کاندیداهای هیأت وزیران و دولت طبیعتاً در بررسی کاندیداها، زن‌های فرهیخته و دانش آموخته و زنان مدیر و مدبر را مدنظر قرار خواهند گرفت.

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی به دیدار رئیسی و علمای قم اشاره کرد و گفت: طبیعتاً موانعی که سر راه آقای روحانی و آقای خاتمی بود، برای دولت سیزدهم نخواهد بود. دولت مردمی دولتی است که با کمک همه مردم اعم از زنان و مردان به جامعه خدمت کند.

شعارهای آقای رئیسی نیز جناحی و خطی نبود

وی ادامه داد: در مناظره‌ها نگاهی که به آقای رئیسی بود این بود که برخی تلاش کردند از وی در قالب کاندیدای پوششی حنایت کنند بر همین اساس ایشان وظیفه‌شان این است که شعار کاندیدای پوششی را نیز محقق کنند.

امانی بیان کرد: همه موانع دولت‌های گذشته، امروز همیار و یاور آقای رئیسی هستند که این فرصتی است که در اختیار رئیسی قرار دارد بنابراین آقای رئیسی با استفاده از تجربه دولت آقای روحانی می‌تواند از ظرفیت زنان در کابینه استفاده کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اضافه کرد: دولت آقای روحانی دولتی اعتدالی بود و شعارهای آقای رئیسی نیز جناحی و خطی نبود از آنجایی که امروز بیش از صد نفر از خانم‌ها تجربه مدیریت میانی نیز دارند، دست آقای رئیسی باز است و می‌تواند از ظرفیت زنان نهایت بهره ببرد.

وی با بیان اینکه دولت رئیسی برای گرفتن رأی اعتماد با مشکل مواجه نخواهد شد، افزود: هیچ مانعی سر راه آقای رئیسی برای تحقق وعده‌ها وجود ندارد و دو قوه دیگر نیز به ایشان کمک خواهند کرد امیدوارم آقای رئیسی با انتخاب زنان مدیر، مدبر، تحصیل کرده و توانمند در کابینه مشکلات عدیده و زیرساختی که در برنامه‌ریزی‌ها شاهد آن هستیم را رفع کند.

امانی اظهار کرد: در هر برنامه‌ریزی یک نگاه زنانه باید وجود داشته باشد بنابراین اگر زنان در جایگاهی قرار بگیرند که بتوانند به برنامه‌ریزی کمک کنند، این برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌ها می‌تواند بخش مهمی از مشکلات جامعه که کشور به آن مبتلاست را درمان کند.

زنان تحصیل کرده دو برابر مردان تحصیل کرده، بیکار هستند

این عضو شورای شهر تهران گفت: یکی از شعارهای محوری آقای رئیسی، حل معضل معیشت و مشکل بیکاری است و از آنجایی که آقای رئیسی در قوه قضاییه حضور داشتند، می‌دانند که فقر و اعتیاد در جامعه زنانه شده است و اگر به علت‌های اساسی بازگردیم، متوجه خواهیم شد که زنان نقش بسیار کمرنگی در تدوین برنامه و اجرای برنامه دارند در نتیجه خروجی آن زنانه شدن فقر و اعتیاد و همچنین بیکاری بیش از حد زنان است.

وی افزود: حضور زنان در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های دولت سیزدهم با توجه به اینکه هیچ مانعی بر سر راه آقای رئیسی وجود ندارد،‌ می‌تواند فرصت بسیار مغتنمی هم برای کارآمد کردن دولت و هم برای تحقق شعارهای انتخاباتی باشد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: هر مدیر آقا که از توان خانم‌ها در مدیریت دستگاه اجرایی استفاده کرده، توانمندی زنان را اذعان داشته که با سلامت، پاکدستی و اعتماد به نفس با دستاورد بهتری ایفای نقش کردند و زنان قابل اعتمادتر هستند.

امانی در پایان درباره بهره‌گیری ابراهیم رئیسی از زنان اصلاح‌طلب، خاطرنشان کرد: همه خانم‌ها در این دو گروه اصلاح‌طلب و اصولگرا نیستند. بسیاری از خانم‌ها هستند که کار حرفه‌ای انجام می‌دهند و گرایش سیاسی خاصی ندارند. زمانی که آقای رئیسی سامانه‌ای را معرفی کردند و با اصلاح‌طلبان به نام و منتقد تماس گرفته شد که نظرات و انتقادات را اعلام کنند،‌ به این صورت می‌توان استنباط کرد که نگاه آقای رئیسی استفاده از خانم‌های توانمند حتی با گرایش سیاسی اصلاح‌طلب است. این انتظار ایجاد شده که آقای رئیسی از همه گرایش‌های سیاسی برای کابینه استفاده کند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.