.

مروری بر ظهور اصلاح طلبان درکشور بمناسبت سالروز حماسه دوم خرداد 76

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 29368
 | 
تاریخ انتشار: 02 خرداد 1400 - 09:37
اصلاح طلبان در واقع همواره بدنبال تحقق شعارها و دستاورداصلی انقلاب بودند، اما باروش های علمی، عملگرایانه و تکنوکراتیک بر اساس تجربه کشورهای در حال توسعه.
مروری بر ظهور اصلاح طلبان درکشور بمناسبت سالروز حماسه دوم خرداد 76

هداپرس، فرهنگ اسکندری – برغم اصلاحات عمیقی که در دوره حکمرانی محمدرضا پهلوی در راستای اصلاحات ارضی و تقسیم زمین بین دهقانان، استقرار نهادهای مدرن، دادگستری مستقل و آموزش رایگان، بهداشت رایگان، سهیم شدن گارگران در سود کارخانجات ونوسازی کشورو همچنین دادن حق رأی به زنان وحضور آنان در مدیریت ستادی مانند وزارت و نمایندگی مجلس  انجام پذیرفت وموجب شد تا رشد اقتصادی در دهه پنجاه به بالای 14درصد که هنوز در دنیا کشوری تجربه نکرده است برسد.

اما آنچه بعنوان عامل اصلی درسال 57 موجب ظهورانقلاب در کشور گردیده است, استبداد کامل وشخصیت نارسیست (خودشیفتگی محض) محمدرضا پهلوی بوده است که همراه با مسایل دیگری ازجمله، وجود گفتمان چپ و انقلابی در فضای سیاسی آن دوره و.. بوده است. پس از استقرار دولت موقت در بعد پیروزی انقلاب وسپس استعفای آن در واقع مبارزه بین تکنوکراتهاو ایدئولوژیک محوران آغاز شد که بتدریج پس از فرار بنی صدر بعنوان نخستین رییس جمهور کشور,نیروهای ایدئولوژیک و انقلابی که قبلا حکومت داری را تجربه نکرده بودند برهبری آیت الله هاشمی رفسنجانی بقدرت دست یافتند.

اصلاح طلبان بدنبال تحقق دستاورد اصلی انقلاب بودند

درهمان دوره شکاف بین روحانیون پیشرو وسنتی به وقوع پیوست که به مجمع روحانیون مبارز معروف به جناح چپ وخط امامی وروحانیت مبارز ملقب به راستگرایان شکل گرفته است . سپس موضوع آغاز جنگ تحمیلی ودرگیری های قومی و دست به سلاح بردن وترورهای کور مجاهدین خلق باعث شد تا برخی از اصول انقلاب بر زمین نهاده شود از جمله فصل سوم قانون اساسی ایران بنام حقوق ملت و موضوع آزادی های سیاسی ومطبوعات مقوله شوراها و موضوع مردمسالاری که براستی مفغول مانده بود را در این باره می توان نام برد.

رفتن سید محمد خاتمی پس از استعفا از وزارت ارشاد که کارنامه شایسته ای ازخود بجای گذاشت به کتابخانه ملی این فرصت را برایش فراهم نموده‌ تا به چالش های فراروی تحقق شعارها واهداف انقلاب بپردازد. وی با تدوین تئوری جامعه مدنی بمنظور تحقق آرمانهای توسعه ملی و همه جانبه توانست آنرا در انتخابات رییس جمهوری سال76 در معرض افکار عمومی بگذارد که مورد اقبال بی نظیر و حماسی مردم واقع شد و در همان برهه بود که جنبش اصلاحات وجریان سیاسی اصلاح طلبان در کشور ظهور نموده‌است.

بنابراین اصلاح طلبان در واقع همواره بدنبال تحقق شعارها و دستاورد اصلی انقلاب بودند اما باروش های علمی عملگرایانه وتکنوکراتیک بر اساس تجربه کشورهای در حال توسعه.

محافظه کاران ایدئولوژیک رأی مردم را زینتی می دانند

اما محافظه کاران ایدئولوژیک محور هیچ اعتقادی در سیاست داخلی و خارجی به راهکارهای کارشناسانه علمی  به شیوه مردمسالاری در حکمرانی نداشته اند. رهبران فکری آنها رأی مردم را زینتی می دانستند.

که در این باره آیت الله مصباح یزدی وعلم الهدی و دولت مدنظر شان که مدعی هاله نور برسر بوده و آیت الله جنتی در باره اش گفته اطاعت از احمدی نژاد اطاعت از امام زمان عج است را می توان نام برد. دیدیم که در مدت حکمرانی اشان چه برسر شاخصهای اقتصادی بطور وحشتناکی آورده اند وموجبات فروپاشی آن را  فراهم نموده اند .

اصلاح طلبان اعتقاد دارند وقتی ساختار های اصلی نهادهای اداره کشور مانند، دولت، مجلس و سایر قوا استیبل( استقرار) یافته اند ,کشور باید بر اساس روش های علمی وتجربه کشورهای درحال توسعه اداره شود. دیگر نیاز به ایدئولوژی انقلابی نیست اتفاقی که در چین توسط تنگ شیائو پینگ رهبر اصلاحات چین افتاده‌است که با باز کردن کشور به روی سرمایه گذاران غربی توانستند امروز بعنوان بزرگترین اقتصاد جهانی شناخته شوند.

ویتنام که 12 سال با تجاوز نظامی آمریکا جنگیده امروز برای پیش برد منافع ملی اش براساس عرف دیپلماتیک ومسالمت آمیزباآمریکا رفتار می نماید. به گمان نگارنده اصلاح طلبان اعتقادی به روشهای ایدئولوژیک که انقلاب گران راست افراطی بدان می بالند ,ندارند. بلکه بدنبال تحقق اهداف محتوائی انقلاب بعبارتی تحقق آرمانهای توسعه ملی همه جانبه ودانایی محوربراساس نظام مردمسالار می باشند.

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.