کاش معین سال ٨٤ به نفع کروبی کنار می رفت؛

محمدرضا خاتمی: در انتخابات ۸۸ هشت میلیون رای به صندوق‌ها اضافه شد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 16116
 | 
تاریخ انتشار: 14 آبان 1397 - 11:55
‍‍‍محمد رضا خاتمی دبیرکل سابق حزب مشارکت "به نقل از منابع مطلع" مدعی شد؛ در انتخابات سال ۱۳۸۸ که اعتراض های گسترده ای را در پی داشت تقلب جدی صورت گرفت.
محمدرضا خاتمی: در انتخابات ۸۸ هشت میلیون رای به صندوق‌ها اضافه شد

به گزارش هدا پرس به نقل از فرارو؛ محمد رضا خاتمی دبیرکل سابق حزب مشارکت “به نقل از منابع مطلع” مدعی شد؛ در انتخابات سال ۱۳۸۸ که اعتراض های گسترده ای را در پی داشت تقلب جدی صورت گرفت.

او در گفتگویی با برنامه “رودر رو” که در شبکه ویدئویی آپارات قابل دسترسی است در مورد انتخابات ۱۳۸۸ که محمود احمدی نژاد در آن برنده انتخابات شد ادعا کرد در آن سال “کودتای انتخاباتی” صورت گرفت. خاتمی گفت: “در ستاد انتخاباتی وزارت کشور تقلب صورت گرفته است. هشت میلیون رای به صندوق ها اضافه شده است. تعرفه هم نمی خواست داشته باشد. آرا در می آید و گفته می شود در کشور ۳۹ میلیون نفر رای دادند، درحالی که آرای صندوق ها ۳۲ میلیون بوده، نیاز به تعرفه هم نبوده است.” دبیر کل سابق حزب مشارکت افزود: “اطلاعات ما از افراد مطلع هست از جناح مقابل که نمی خواهند نامشان گفته شود.” او همچنین گفت: “ما هنوز هم به روند انتخابات ۸۸ اعتراض جدی داریم و معتقد هستم انتخابات بسیار ناسالمی بود. در آن انتخابات حتما تقلب صورت گرفته است.

” خاتمی گفت: “اگر به حوادث سال ۸۸ بازگردیم معتقد هستم که نباید در انتخابات کاندیدا می داشتیم. معتقد هستم که امکان اینکه بگذارند یک نفر از اصلاح طلبان رئیس جمهور شود وجود نداشت.” او همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: “روز شنبه پس از انتخابات تمام نیروهای موثر سیاسی دستگیر شدند. احزاب موثر پلمپ شدند و بقیه هم به هر دلیلی تا مدت ها فعالیتی نداشتند. سازمان نمانده بود که بخواهد تظاهرات را سازماندهی کند. حزب مشارکتی نمانده بود که بخواهد کار بکند.” محمدرضا خاتمی درباره جنجال‌های دیدار محمد خاتمی با پادشاه عربستان هم گفت: “دیدار خصوصی برادرم با پادشاه عربستان صحت دارد، اما محتوای آن را طوری که سردار نقدی بیان کرد تکذیب می‌کنم. برادرم با حسنی مبارک و حتی جان کری هم دیدار کرده بود و بعدا گزارش این دیدار‌ها را به رهبری هم داده بود” خاتمی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: “نمی‌شود با منافقین و سلطنت طلب‌ها براندازی کرد و فکر کرد وضع بهتر می‌شود! تجربه تاریخی سلطنت را مگر فراموش کردیم؟ در برانداز‌ها هیچ کس نیست که سرش به تنش بیارزد، آینده ایران با براندازی را تاریک می‌بینم. ما اصلاح طلبان اعتراض‌های جدی به روند فعلی آزادی و دموکراسی داریم، اما راه اصلاح را بسته نمی‌دانیم، چون آستانه تحمل مخالف در نظام وجود دارد.”

گزیده‌ای از سخنان او را می‌خوانیم:

کاش معین سال ٨٤ به نفع کروبی کنار می رفت تسخیر سفارت امریکا باعث وحدت ملی شد و کشور را آرام کرد اینکه می گویند مشکلات ما از تسخیر سفارت امریکا شروع شد حرف درستی نیست مشکل امریکا با ایران ریشه ای است چون انقلاب اسلامی، ایران را از دست امریکا خارج کرد و به ما استقلال داد جناح چپ با آیت الله خامنه ای اختلاف نظر داشت اما از انتصاب ایشان به رهبری خوشحال هم شد نه تنها سال 68، امروز هم اگر دو دو تا چهارتا کنیم مگر فردی بهتر از ایشان برای رهبری وجود دارد؟ در همه جای دنیا چیزی به اسم ولی فقیه وجود دارد اما اسمش فرق می کند، مثلا اختیارات حقوقی رییس جمهور امریکا از ولی فقیه ما هم بیشتر است سال 84 می دانستیم که هر کسی با هاشمی به دور دوم انتخابات برود پیروز خواهد شد اما فکر نمی کردیم آن فرد احمدی نژاد باشد یک روزی منتقد هاشمی رفسنجانی بودیم اما بعدا متحد او شدیم، چون هم او عوض شد هم ما بزرگترین اشتباه اصلاح طلبان در سال 88 این بود که کاندیدا معرفی کردند، نباید این کار را می کردیم حوادث بعد از انتخابات سال 88 هیچ ارتباطی با اصلاح طلبان نداشت. سال 88 اصلاح طلبان خواستار ابطال انتخابات نبودند بعد از سخنان رهبری در 29 خرداد 88 هیچ کس از اصلاح طلبان مردم را به حضور خیابانی دعوت نکرد نمی دانم بیانیه های حزب مشارکت بعد از انتخابات سال 88 را چه کسی می نوشت، ما که نمی نوشتیم اگر نظارت استصوابی نبود اصلاح طلبان کاندیداهای بهتری داشتند اما نمی توانم اسم هیچ کدام از این کاندیداها را به شما بگویم سال 92 گزینه اصلاح طلبان (عارف) به نفع روحانی کنار رفت چون رای کمتری داشت. انتخاب روحانی کشور را نجات داد شاید 1400 به این نتیجه برسیم که اصلا کاندیدایی معرفی نکنیم اگر سال 92 عارف رییس جمهور می شد هماهنگی اش با اصلاح طلبان بیشتر بود اما نمی دانم بازهم وضع کشور و مردم با امروز تفاوتی می کرد یا نه؟ مردم به وضع موجود انتقاد دارند اما خواستار براندازی و انقلاب نیستند نمی شود با منافقین و سلطنت طلب ها براندازی کرد و فکر کرد وضع بهتر می شود! تجربه تاریخی سلطنت را مگر فراموش کردیم؟ در براندازها هیچ کس نیست که سرش به تنش بیارزد، آینده ایران با براندازی را تاریک می بینم ما اصلاح طلبان اعتراض های جدی به روند فعلی آزادی و دموکراسی داریم اما راه اصلاح را بسته نمی دانیم چون آستانه تحمل مخالف در نظام وجود دارد مخالف عبور از روحانی هستم، حمایت مان را از روحانی دریغ نمی کنیم، اما منتقد جدی وضع موجود هم هستیم قبول ندارم که اگر در سوریه با داعش نمی جنگیدیم ایران نا امن می شد، شما بگویید که چرا ایران نا امن می شد؟ دیدار خصوصی برادرم با پادشاه عربستان صحت دارد اما محتوای آن را طوری که سردار نقدی بیان کرد تکذیب می کنم برادرم با حسنی مبارک و حتی جان کری هم دیدار کرده بود و بعدا گزارش این دیدار ها را به رهبری هم داده بود نوبخت مدیری است که به درد یک کشور گل و بلبل می خورد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.