ترکیب نمایندگان

مجلس به تسخیر اصولگرایان درآمد/ عارف جای خود را به زاهدی داد/ ریاست کمیسیون اقتصادی پس از چهار دوره به یک اصلاح‌طلب رسید

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 19032
 | 
تاریخ انتشار: 27 خرداد 1398 - 15:05
در این هفته‌ها، نمایندگان ترکیب هیأت رئیسه مجلس و برخی کمیسیون‌های تخصصی را مشخص کردند. نکته جالب اینکه در انتخابات امسال چرخش‌های معناداری در ترکیب اعضای هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون‌های تخصصی کاملاً مشهود است، به گونه ای که سهم اصولگرایان نسبت به سه سال گذشته، افزایش چشمگیری داشته است.
مجلس به تسخیر اصولگرایان درآمد/ عارف جای خود را به زاهدی داد/ ریاست کمیسیون اقتصادی پس از چهار دوره به یک اصلاح‌طلب رسید

به گزرش هداپرس به نقل از تابناک، چند هفته ای است که جو مجلس شورای اسلامی کاملاً انتخاباتی شده و نمایندگان مجلس در حال انتخاب اعضای هیأت‌رئیسه پارلمان و کمیسیون های تخصصی خود بودند.

در این هفته‌ها، نمایندگان ترکیب هیأت رئیسه مجلس و برخی کمیسیون‌های تخصصی را مشخص کردند. نکته جالب اینکه در انتخابات امسال چرخش‌های معناداری در ترکیب اعضای هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون‌های تخصصی کاملاً مشهود است، به گونه ای که سهم اصولگرایان نسبت به سه سال گذشته، افزایش چشمگیری داشته است.

در ترکیب هیأت رئیسه امسال، علی مطهری از لیست امید ـ که سه سال نایب رئیس مجلس بود ـ جای خود را به مصری از فراکسیون ولایی داد. در فراکسیون های دیگر نیز تقریباً وضعیت به همین منوال بوده و کم و بیش فراکسیون امید، کرسی‌های ریاست را در فراکسیون‌ها از دست ‌داده و به‌ جز چند موفقیت اندک، چیز زیادی عایدشان نشده است.

ترکیب فراکسیون‌های تخصصی مجلس

در انتخاباتی که در کمیسیون‌های صنایع و معادن، برنامه و بودجه و محاسبات، عمران، انرژی و کشاورزی، آب و منابع طبیعی، فرهنگی، بهداشت، اقتصادی حقوقی و قضایی، آموزش، شوراها و آیین نامه صورت گرفت، رئیس و اعضای هیأت رئیسه برای سال چهارم انتخاب شدند.

در انتخابات کمیسیون صنایع، عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ماند و فریدون احمدی و رضا علیزاده به ترتیب به نایب رئیسی اول و دوم این کمیسیون انتخاب شدند. عبدالله رضیان و سیدجواد حسینی کیا هم به عنوان دبیران اول و دوم تعیین شدند. سعید باستانی نیز به سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. رقیب اصلی ریاست در این کمیسیون، محمدرضا نجفی نماینده تهران بود.

در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات، غلامرضا تاجگردون، بار دیگر رئیس و جهانبخش محبی‌نیا نایب رئیس اول و هادی قوامی به عنوان نایب رئیس دوم انتخاب شدند.

در کمیسیون عمران نیز محمدرضا رضایی کوچی به عنوان رئیس، سید احسن علوی و ابوالفضل موسوی بیوکی به عنوان نواب اول و دوم رئیس تعیین شدند. علیم یار محمدی و حسین نیازآذری نیز به عنوان دبیران اول و دوم و صدیف بدری نیز به عنوان سخنگوی کمیسیون عمران انتخاب شدند.

در کمیسیون انرژی فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون ماند و امیری خامکانی و عادل هاشمی پور به ‌عنوان نواب اول و دوم رئیس، عبدالحمید خدری و کوروش کرم پور به عنوان دبیران اول و دوم کمیسیون و خانم سکینه الماسی به‌ عنوان سخنگوی کمیسیون انرژی برگزیده شدند.

در کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس احمدعلی کیخا به عنوان رئیس و عباس پاپی زاده بالنگان به عنوان نایب رئیس اول و رضا کریمی به عنوان نایب رئیس دوم انتخاب شدند. علی محمد شاعری نیز به عنوان دبیر اول و شمس الله شریعت نژاد به عنوان دبیر دوم و همچنین علی ابراهیمی سخنگوی کمیسیون کشاورزی انتخاب شدند.

در کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، غلامرضا کاتب مجددا به عنوان رئیس کمیسیون ابقا شد. همچنین عباس پاپی زاده بالنگان و مهرداد بائوج لاهوتی به ترتیب به عنوان نایب رئیس اول و دوم این کمیسیون برگزیده شدند. محمد عزیزی و علی اکبری (نماینده شیراز) نیز توانستند با کسب اکثریت آرا از اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس به عنوان دبیران اول و دوم این کمیسیون برای اجلاسیه چهارم مجلس دهم انتخاب شوند. همچنین عزت الله یوسفیان ملا سخنگوی این کمیسیون شد.

در کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها، محمدجواد کولیوند دوباره به ریاست کمیسیون ابقا شد. بیت الله عبداللهی و سیدحمیدرضا کاظمی نیز به ترتیب نایب رئیس اول و دوم این کمیسیون شدند.

پروانه مافی و سهراب گیلانی نیز توانستند با کسب اکثریت آرا از اعضای کمیسیون امور داخلی کشور به عنوان دبیران اول و دوم این کمیسیون برای اجلاسیه چهارم مجلس انتخاب شوند، همچنین اصغر سلیمی به عنوان سخنگوی این کمیسیون انتخاب شد.

اللهیار ملکشاهی به عنوان رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس انتخاب شد و یحیی کمالی‌پور و محمد کاظمی نیز به عنوان نواب اول و دوم رئیس تعیین شدند. همچنین حسین رضازاده و جلیل رحیمی جهان آبادی به عنوان دبیران اول و دوم و حسن نوروزی به عنوان سخنگوی این کمیسیون انتخاب شدند.

همچنین امروز تکلیف برخی کمیسیون های دیگر نیز مشخص شد و در جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون در اجلاسیه چهارم مجلس دهم برگزار شد و با رأی اکثریت اعضا، محمدمهدی زاهدی بر کرسی ریاست نشست و جای عارف را گرفت.

اما در کمیسیون بهداشت که رأی گیری آن به دلیل حضور نوبخت در آمریکا با تعویق برگزار شد، وی توانست رقیب خود شهریاری را شکست داده و کرسی ریاست را تصاحب کند. همچنین محمدحسین قربانی و سیدمرتضی خاتمی نیز به ترتیب به عنوان نواب اول و دوم این کمیسیون برگزیده شدند.

منوچهر جمالی سوسفی و احمد حمزه نیز توانستند با کسب اکثریت آرا از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به عنوان دبیران اول و دوم این کمیسیون برای اجلاسیه چهارم مجلس انتخاب شوند، همچنین اکبر ترکی سخنگوی این کمیسیون شد.

اما اتفاق عجیب امروز رسیدن کرسی ریاست به الیاس حضرتی در کمیسیون اقتصادی بود، کرسی ریاست این کمیسیون اقتصادی مجلس ـ که حدود چهار دوره مجلس در اختیار اصولگرایان قرار داشت ـ به یک اصلاح طلب رسید. در این انتخابات الیاس حضرتی به ریاست کمیسیون اقتصادی و نیز عامر کعبی و احمد انارکی محمدی به عنوان نواب اول و دوم رئیس تعیین شدند.

در این انتخابات سیدتقی کبیری و علی اسماعیلی به عنوان دبیران اول و دوم کمیسیون اقتصادی انتخاب شدند، همچنین سیدحسن حسینی شاهرودی به عنوان سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، انتخاب شد.

با این حال هنوز تکلیف تأثیرگذارترین و سیاسی ترین کمیسیون مجلس مشخص نشده و امروز که قرار بود تا انتخابات آن انجام شود، به دلیل عدم حضور اعضای آن از رسمیت خارج شد؛ بنابراین، انتخابات کمیسیون امنیت ملی ـ که با حاشیه هایی نیز همراه شده است ـ به یکشنبه آتی موکول شد.

نگاه اجمالی به لیست منتخبان، حکایت از این دارد که در اجلاسیه چهار نمایندگان اصلاح طلب نتوانسته اند آن گونه که باید به موفقیت برسند و بسیاری از کرسی های تأثیرگذار مجلس را از دست داده اند.c

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.