شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹

فعال اصلاح طلب:

لیست اصولگرایان با دادوستد بسته شد نه بر پایه مشترکات

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 23203
 | 
تاریخ انتشار: 10 اسفند 1398 - 17:44
عضو شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان گفت: فهرست اصولگرایان در تهران، بیش از آنکه حاصل تمرکز بر روی مشترکات فکری و گروهی باشد، به نوعی حاصل دادوستدهای سیاسی میان احزاب و گروه‌های سیاسی اصولگرا است.
لیست اصولگرایان با دادوستد بسته شد نه بر پایه مشترکات

به گزارش هدا پرس«حسن رسولی» روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا درباره ترکیب مجلس یازدهم، گفت: اظهار نظر دقیق در مورد ترکیب و آرایش سیاسی مجلس یازدهم باید به زمان پس از رسیدگی به اعتبارنامه‌ها، تشکیل کمیسیون‌ها و روشن تر شدن صف بندی‌های پیدا و پنهان آن مجلس موکول کنیم، زیرا ترکیبی که در انتخابات اخیر موفق به کسب رای اکثریت شدند، ترکیب کمتر همگون، همفکر و هم نظری است.

 

رییس ستاد انتخابات شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان افزود: لیست ۳۰ نفره اصولگرایان در حوزه انتخابیه تهران با توجه به مواضع منتخبان به نظر می‌رسد بیش از آنکه حاصل تمرکز بر روی مشترکات فکری و گروهی باشد، به نوعی حاصل دادوستدهای سیاسی میان احزاب و گروه‌های سیاسی اصولگرا است. این ترکیب در بطن و متن خود تعارضات بسیار جدی دارد، که می توان آنرا در تضادهای فکری نفر اول این لیست، محمدباقر قالیباف و نفر سوم یعنی مرتضی آقاتهرانی مشاهده کرد.

 

رسولی یادآور شد: بر این اساس به نظر می‌رسد قبل از پایان موعد تبلیغات، این جریان اقدام تاکتیکی مهمی انجام داده‌ است. به ویژه که دو عامل شانس ورود آنها به مجلس را بیشتر کرد. عامل نخست، مصوبه مجلس نهم بود که حد نصاب ورود به مجلس را که پیش از آن حداقل  کسب ۲۵ درصد از آرا حوزه انتخابیه بود را به ۲۰ درصد کاهش داد.

 

وی ادامه داد: اتفاق دومی که اتفاقا اصولگرایان پیشتر  هم از آن بهره بردند،  کاهش بی‌سابقه مشارکت مشخصا در تهران و غیبت قریب به ۷۸ درصد واجدین بود، که طبیعتاً در چنین شرایطی آراء اخذ شده به سبد آنها رفت.

 

عضو شورای شهر تهران گفت: نمی توان به درستی مواضع راهبردی مجلس یازدهم را پیش بینی کرد، زیرا باید صبر کنیم تا روابط گروه ها و افرادی که وارد مجلس شدند روشن‌تر شود و ببینیم که نهایتا این مجلس چه سمت و سویی انتخاب خواهد کرد. فقط امیدوارم که این یکدستی نسبی به دست آمده در مجلس یازدهم آغازگر دوره هشت ساله ۸۴ تا ۹۲ برای کشور نباشد.

 

رسولی در مورد علل و عوامل کاهش مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم، خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است میان میزان رضایت عمومی از مدیریت کشور و میل و رغبت مردم  به شرکت در انتخابات رابطه مستقیم وجود دارد. به یاد داریم در انتخابات سال ۹۶ ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا، مردم تا هفت ساعت هم در صف‌های رای‌گیری معطل شدند و منتظر بودند که رای خود را به صندوق بیندازند که به لیست ۲۱ نفره تمام اصلاح‌طلب شورای شهر تهران رای بدهند. نهایتا میانگین رای همه منتخبان یک میلیون و ۲۰۰ هزار رای و نفر اول با یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر وارد شورا شد.

 

وی افزود: آن زمان تحت تاثیر امید به بهبود شرایط، تغییرات وعده‌داده شده و امید به گشایش گره‌های بین المللی، احساس رضایت مردم بالا بود. ولی در این دوره مشارکت مردم تحت تاثیر وقایع دی ماه ۹۶، آبان ماه ۹۸، نحوه اطلاع رسانی سقوط هواپیمای اوکراینی و رخدادهایی چون شیوع ویروس کرونا قرار گرفت و تاثیر خود را در افت نرخ مشارکت نشان داد.

 

این فعال اصلاح طلب با بیان اینکه هر یک از موارد ذکر شده در پایین آمدن نرخ مشارکت نقش داشتند، اظهار کرد: رویگردانی بیش از دو سوم مردم پایتخت از صندوق‌های رای باید در فرصت مناسب توسط کارشناسان سیاسی مورد بررسی قرار گیرد.

 

رسولی در ادامه به راهبرد اصلاح طلبان پس از ناکامی در انتخابات مجلس پرداخت و خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان مانند دوره‌های موفق قبلی با دقت نقاط قوت، ضعف و عملکرد خود را با استفاده از ظرفیت‌ها، مورد تجزیه، تحلیل و آسیب‌شناسی قرار خواهند داد و برای تعیین استراتژی سیاست ورزی آینده‌ خود، برای انتخابات ۱۴۰۰ راهبرد جدیدی را اتخاذ خواهند کرد

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.