نخستین جلسه دادگاه اخلالگران بازار ارز:

لطمه ۲۵۰۰ میلیارد تومانی ۱۹ متهم به نظام ارزی کشور/ خرید صوری ۲۱ میلیون دلار توسط دو پسر ۲۷ ساله/ سرنوشت ارز‌هایی که متهمان خریده‌اند مشخص نیست

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 14736
 | 
تاریخ انتشار: 06 شهریور 1397 - 12:07
افراد اصلی با در اختیار گرفتن کارت‌های ملی اشخاص متعدد و با ثبت ارز در سامانه سنا مبالغ هنگفت را به نام این متهمان ثبت کردند. اظهارات متهمان نشان از آن دارد صرافی‌هایی که با آنان همکاری داشتند با بانک تماس گرفته و مشخصات افراد را در سامانه سنا ثبت کرده‌اند و به حساب شرکت تضامنی صرافی واریز و مابقی نیز به حساب ...
لطمه ۲۵۰۰ میلیارد تومانی ۱۹ متهم به نظام ارزی کشور/ خرید صوری ۲۱ میلیون دلار توسط دو پسر ۲۷ ساله/ سرنوشت ارز‌هایی که متهمان خریده‌اند مشخص نیست

به گزارش هدا پرس به نقل از «تابناک»؛ دادگاه رسیدگی به جرایم ۱۹ نفر از اخلالگران ارز که آن را خارج از شبکه قانونی توزیع کردند در شعبه ۲ دادگاه ویژه دادگاه انقلاب اسلامی استان تهران به ریاست قاضی زرگر برگزار شد.

قاضی زرگر بیان داشت: این جلسه برای رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران و مفسدان ارزی در شعبه ۲ ویژه دادگاه در حال برگزاری است.

وی افزود: این جلسه در ارتباط با عزیزانی که در توزیع غیرمجاز ارز با شگرد‌هایی که حضار بهتر می‌دانند فعالیت داشته اند، تشکیل شده است. تعداد این متهمان ۱۹ نفر است و ارزش ریالی فعالیتی که باعث لطمه به نظام ارزی کشور شده ۲۵۰۰ میلیارد تومان است.

رئیس شعبه دو دادگاه ویژه دادگاه انقلاب اسلامی با بیان اینکه هر کدام از این افراد خبر از مشکلات مردم نداشتند، گفت: ارز‌هایی که باید برای بهداشت، آذوقه و معیشت مردم صرف می‌شد توسط افرادی که این متهمان برای آنان کار می‌کردند لطمه وارد کرد.

وی خطاب به متهمان بیان داشت: شما اقداماتی انجام داده اید که این اقدامات مشکلاتی برای مردم ایجاد کرد و از طرفی دشمن از این کار خشنود خواهد شد. امیدواریم خداوند توفیق عنایت فرماید تا با رعایت عدل و انصاف خسارت‌هایی که با اقدامات این افراد به کشور وارد شده پرونده را به نتیجه برسانیم و این مقدمه گفته شده به دلیل ایجاد آمادگی برای قرائت کیفرخواست است و از برادر عزیز خواستار قرائت کیفرخواست هستیم.

نوسانات بازار ارز باعث کاهش ارزش پول ملی و فشار بر اقشار کم‌درآمد شده است

حسینی، نماینده دادستان تهران در اولین جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۹ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی از طریق اخلال در توزیع ارز به قرائت کیفرخواست پرداخت. این پرونده نسبت به برخی از متهمان که شرکای جرم هستند و شامل چند صرافی است که متهمان حاضر با آن‌ها همکاری داشتند که در دادسرا مفتوح و تحقیقات آن در مراحل پایانی است.

وی افزود: نوسانات اخیر بازار ارز تاثیر منفی زیادی بر اقتصاد کشور داشته و موجب کاهش ارزش پول ملی و فشار بر اقشار کم‌درآمد شده است. اگرچه اعمال تحریم خارجی و ایجاد ناامنی روانی توسط برخی رسانه‌ها در افزایش ناامنی مؤثر بوده است، اما این عوامل از ابتدای پیروزی انقلاب هم وجود داشته و مسئله جدیدی نیست؛ اما به دنبال فعالیت خارجی، عده‌ای سودجو در داخل کشور به دنبال سود هنگفت بوده و با سوءاستفاده از خلاء‌های قانونی و عدم نظارت صحیح برخی مسئولان در تخفیف و تامین ارز و نحوه توزیع، تاثیر مهمی در افزایش قیمت نفت از طریق توزیع نادرست آن داشته‌اند.

نماینده دادستان تهران گفت: این اقدامات موجب کمبود منابع ارزی شده و زمینه‌ساز افزایش چشمگیر قیمت ارز در ماه‌های اخیر شده است. اعمال سیاست‌های نادرست و غیرکارشناسی در آشفتگی بازار ارز مؤثر بود، اما فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی باعث شد امکان استفاده بهینه از امکانات موجود فراهم نشود.

وی افزود: این افراد متهم هستد که از طریق مداخله کلان در معاملات ارزی به صورت صوری با سوءاستفاده از کارت‌های ملی متعدد و با همدستی تعدادی صراف موجب شدند که ارز توزیع شده بانک مرکزی به دست نیازمندان واقعی نرسد و به جای صرف شدن در راه خرید کالا‌های مورد نیاز و سفر‌های خارجی ضروری در گاو صندوق افرادی خاص ذخیره شوند.

نماینده دادستان تهران خاطرنشان کرد: فعالیت این افراد که بعضا خود اقدام به ذخیره‌سازی ارز‌های خارجی برای دستیابی به سود کرده‌اند باعث شده که به ارز به عنوان یک کالای سودآور نگاه شود و به این ترتیب ارزش پول ملی کاهش یافته و قیمت ارز افزایش نامتعارف پیدا کند. البته اختلال در نظام اقتصادی به شخص واحد ختم نمی‌شود و افراد متعددی در این بخش در ماه‌های اخیر فعال بودند اگرچه نقش آن‌ها یکسان نیست، اما عملکرد آن‌ها مجموعا موجب اختلال در نظام اقتصادی کشور شده است.

خرید صوری ۲۱ میلیون دلار توسط دو پسر ۲۷ ساله

نماینده دادستان تهران در ادامه رسیدگی به پرونده اخلالگران بازار ارز اسامی ۱۹ نفر از متهمان را به همراه اتهامات آن‌ها بدین شرح قرائت کرد:

۱- علی صارفی که در تاریخ ۱ مرداد ۹۷ بازداشت شده و متولد ۱۳۴۶ است. متهم به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۵۰ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد است.

۲- علیرضا حسن‌زاده – بازداشت از تاریخ ۳ مرداد ۹۷ – متولد ۱۳۷۰ – اهل ساری – ساکن تهران – فاقد سابقه – متاهل – دیپلم – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خرید و فروش غیرقانونی ۵۰ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۳- علیرضا لوینی – بازداشت ۱۰ مرداد ۹۷ – متولد ۱۳۷۸ – اهل تهران – متاهل – لیسانس – فاقد سابقه – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۴- علی راستگوی کواکی – بازداشت ۸ مرداد ۹۷ – متولد ۱۳۵۳ – اهل و ساکن تهران -دیپلم – متاهل – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۱۷ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۵- نوید فرشید ترکمانی – متولد ۱۳۷۱ – اهل و ساکن تهران – متاهل – کارشناسی – فاقد سابقه – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۱۵ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۶- علیرضا پرونده – بازداشت ۸ مرداد ۹۷ – متولد ۱۳۵۴ – اهل و ساکن تهران – متاهل – دیپلم – فاقد سابقه -متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۱۵ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۷- مجتبی نوروزی – بازداشت ۲ مرداد ۹۷ – متولد ۱۳۷۰ – اهل و ساکن تهران – مجرد – دیپلم – فاقد سابقه کیفری – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۱۱ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۸-نوید ظهره‌وند – بازداشت از تاریخ ۷ مرداد ۹۷ – متولد ۱۳۷۰ اهل و ساکن تهران – مجرد – کارشناسی – فاقد سابقه کیفری – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۱۰ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۹- محمد هاشمی – بازداشت از ۱۰ مرداد ۹۷ – متولد ۱۳۵۰ – دیپلم – فاقد سابقه کیفری – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۱۰ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۰- رحمت میرزایی آزاد – با قرار وثیقه – لیسانس – متاهل – فاقد سابقه – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۸ میلیون و ۵۱۶ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۱- محمد احمدی – بازداشت از تاریخ ۱۰ مرداد ۹۷ – متاهل – فاقد سابقه – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۸ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۲- حمید خسروی – بازداشت از تاریخ ۱۰ مرداد ۹۷ – اهل بروجرد – ساکن تهران – فاقد سابقه – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۷ میلیون و ۲۲۹ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۳- محمد کاظمی – متولد ۱۳۵۱ – متاهل – فوق دیپلم – فاقد سابقه – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی یک میلیون و ۹۰۰ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۴- مهدی علیپور – بازداشت ۸ مرداد ۹۷ – متولد ۱۳۶۹ – اهل و ساکن تهران – فوق دیپلم – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۴ میلیون و ۶۷۰ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۵- سعید کاظمی – بازداشت در تاریخ ۸ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۶۵ – اهل هشترود – ساکن تهران – متاهل – دیپلم – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۵ میلیون و ۵۹۳ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۶- شاهین بنی‌جمالی – بازداشت ۹ مرداد ۹۷ – متولد ۱۳۶۶ – اهل و ساکن تهران – فاقد سابقه کیفری – دیپلم – مجرد – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۴ میلیون و ۸۲۹ هزار دلار و بیش از یک میلیون یورو به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۷- غلامرضا حقیقت‌پژوه – بازداشت ۱ مرداد ۹۷ – متولد ۱۳۴۴ – اهل و ساکن تهران – دیپلم – مجرد – فاقد سابقه متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۸- احمد طاهری – بازداشت ۱۰ مرداد ۹۷ – متولد ۱۳۶۹ – اهل دامغان – ساکن تهران – متاهل فوق دیپلم – فاقد سابقه – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۴ میلیون و ۴۴۴ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۹- نریمان آرزومند – بازداشت از تاریخ ۷ مرداد ۹۷ – متولد ۱۳۷۰ – اهل و ساکن تهران – مجرد – فوق دیپلم – متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۳ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

در اختیار گرفتن کارت های ملی افراد با مبالغ ناچیز برای خرید ارز

در ادامه رسیدگی به پرونده حسینی نماینده دادستان تهران افزود: متعاقب استعلامات اولیه و همچنین استعلام از بانک مرکزی مبنی بر سوء استفاده برخی افراد از سامانه سنا که اقدام به خرید ارز دولتی کرده و از جایی که هزینه‌کرد‌ها مشخص نیست پرونده‌های متهمان تشکیل شده است.

وی افزود: اکثر افرادی که به عنوان متهم حضور دارند از اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه هستند که با دریافت مبلغ ناچیز کارت ملی خود را در اختیار افراد سودجو قرار دادند و آنان نیز با استفاده از این کارت شرایط را به اینجا رساندند. در حال حاضر سرنوشت ارز‌ها مشخص نیست که باید از طریق کارت‌های بانکی مشخص شود.

حسینی بیان داشت: افراد اصلی با در اختیار گرفتن کارت‌های ملی اشخاص متعدد و با ثبت ارز در سامانه سنا مبالغ هنگفت را به نام این متهمان ثبت کردند. اظهارات برخی از متهمان نشان از آن دارد صرافی‌هایی که با آنان همکاری داشتند با بانک تماس گرفته و مشخصات افراد را در سامانه سنا ثبت کرده‌اند و به حساب شرکت تضامنی صرافی واریز و مابقی نیز به حساب کارگران صرافی واریز و به شرکت صرافی باز می‌گشت.

وی در خصوص دستگیری این متهمان گفت: گزارش‌هایی از بانک مرکزی که نام ۱۰۲۸ نفر را در سامانه سنا عنوان کرد و همچنین گزارش‌های دیگری در خصوص خریداران ارز توسط معاونت مبارزه با جرائم اقتصادی عنوان شد. همچنین وزارت اطلاعات در خصوص دستگیری ۴۱ نفر که کارت ملی‌شان در اختیار افراد سودجو قرار داشت گزارش‌هایی ارائه کرد.

از طرفی دیگر مرجع انتظامی در تاریخ ۹۷.۵.۸ گزارش‌هایی از اقدامات مجرمانه متهمان با استفاده از کارت‌های ملی صوری که دست‌های پشت پرده در آن وجود داشت، دخالت داشتند ارائه کرد.

نماینده دادستان گفت: متهمان اقرار نمودند کارت‌های بانکی اشخاص متعدد اعم از بستگان را در اختیار داشته و از آن استفاده می‌کردند که در سامانه سنا ثبت شده است. همچنین اظهارات و عقاید متهمان دلالت بر آن دارد که این افراد با علم بر خلاف قانون بودن دریافت ارز دولتی برای امور کشور مبادرت به انجام معامله با افراد سودجو نموده‌اند.

سرنوشت ارز‌هایی که متهمان خریده‌اند مشخص نیست
حسینی در ادامه گفت: اتهامات متهمان به گونه‌ای است که به درخواست صرافی‌ها و با همکاری آنان این مسائل به وجود آمده است، ریاست محترم دادگاه با عنایت به مطالب ارائه شده و با توجه به قانون پولی-بانکی کشور به معاملاتی که مبلغ آنان از ۱۰ هزار دلار بیشتر باشد معاملات عمده تلقی شده و متهمان مشمول اخلال عمده می‌شوند.

وی افزود: اخلالگران در نظام پولی از طریق قاچاق ارز، سکه و اسکناس اعم از داخلی و خارجی اقدام به کسب درآمد کردند که با اقدامات انجام شده دستگیر شدند.

نماینده دادستان تهران با اشاره به این مطلب که متهمان با استفاده کارت‌های ملی اشخاص اقدامات مجرمانه انجام داده اند گفت: در حال حاضر سرنوشت ارز‌ها مشخص نیست که باید از طریق کارت‌های بانکی بررسی شود.
در پایان جلسه قاضی زرگر بیان داشت: مدارکی که تهیه شده است با استفاده از قانون قابل استفاده هستند.

وی خطاب به متهمان گفت: این کار شما لطمه به نظام وارد کرده و مشکلاتی برای مردم به وجود آورده است. من برای همه شما به صورت جداگانه دادگاه تشکیل می‌دهم و امیدوارم بتوانم برای دفاع این افراد که در دام افتاده‌اند تلاش کنم. واقعاً اگر به جایی برسیم که مطالب ارائه شده با اصل موضوع انطباق نداشته باشد مطمئناً اقدامات لازم را انجام خواهیم داد. از هفته آینده متهمان با حضور وکلای خود به دادگاه معرفی می‌شوند و به موضوعات آنان رسیدگی خواهد شد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.