سالاری و سلیمی در نشست بررسی چالش های معماری و شهرسازی تهران عنوان کردند

لزوم تغییر رویکرد شهرداری از تراکم فروشی به ایجاد درآمد پایدار

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 18092
 | 
تاریخ انتشار: 15 اسفند 1397 - 19:29
روز سه شنبه عصر دفتر مرکزی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران شاهد برگزاری دورجدید از نشست های تخصصی نقد و بررسی عملکرد مدیریت شهری تهران با عنوان تهران؛ دیروز-امروز- فردا بود. اولین نشست با حضور محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر و سلیمی شهردار منطقه 3 تهران پیرامون چالش های معماری و شهرسازی تهران برگزار شد.
لزوم تغییر رویکرد شهرداری از تراکم فروشی به ایجاد درآمد پایدار

اولین جلسه از سلسله نشست‌های بررسی عملکرد شهری تهران در روز چهاردهم اسفند با حضور محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران و مصطفی سلیمی منطقه سه در دفتر حزب همبستگی دانش‌آموختگان ایران (هدا) برگزار شد.

در این نشست که با حضور حزب و تعداد زیادی از علاقمندان به مباحث مدیریت شهری برگزار شد  ابتدا علی سلیمانی عضو شورای مرکزی حزب هدا ابتدا مواردی از مشکلات و چالش‌های معماری و شهرسازی شهر تهران اعم از بافت فرسوده، بحران‌های زیست محیطی، کاهش تاب‌آوری شهر، تراکم فروشی را مطرح نموده و سپس اعضای پنل در مورد آسیب شناسی این مشکلات به ایراد سخنرانی پرداختند.

محمد سالاری در ابتدای نشست گفت: متاسفانه در سالیان گذشته معاونت شهرسازی و معماری شهرداری از مسیر اصلی خود منحرف شد و به جای دیدبانی برای اجرای صحیح طرح‌های جامع و تفصیلی مامور تامین درآمد شهر تهران شد. در این فرآیند بسیاری از چشم اندازها و اهداف این طرح‌ها از بین رفت. از طرفی دیگر طرح‌های جامع و تفصیلی با تقدم و تاخر بسیار ابلاغ شد. به نحوی که، طرح تفصیلی یازده سال پس از ابلاغ طرح جامع ابلاغ شد و به همین دلیل این طرح‌ها نتوانستند خود را به درستی انجام دهند و نتیجه این ناهماهنگی‌ها ابلاغ بخشنامه‌های متعدد بود به نحوی که تهران امروز با بخشنامه اداره می‌شود. از دیگر مواردی که مسکوت ماند طرح‌های موضعی و موضوعی شهر تهران بود که متاسفانه در این سال‌ها توجهی به آن نشد و مشکلات شهر تهران به همین دلایل رو به فزونی گذاشت.

وی ادامه داد: در شورای پنجم اقدامات موثری برای بازگشتن به مسیر و فرآیندهای انجام گرفت و در حال پی‌گیری است. از جمله این اقدامات لغو مصوبه برج‌باغها بود چرا که به دلیل اجرای این طرح ما یکصد و بیست و هشت هکتار از باغات ارزشمند شهر تهران را از دست دادیم و از طرف دیگر به دلیل مصوبه هشت بندی محمود احمدی نژاد دو میلیون نفر در دو ساعت به ظرفیت شهر تهران افزوده شد و باغهای به هم‌پیوسته کن، فرحزاد تبدیل به پهنه مسکونی R241 شد و بسیاری از این باغات اکولوژیک نیز متاسفانه از بین رفت. از دیگر اقدامات شورای پنجم در مورد بافت فرسوده و ناپایدار این بود که تعاریف بافت ناپایدار ارائه شده و مصوبه ای را که طبقات تشویقی به بافت‌های ناپایدار می‌داد ملغی شد. از طرفی دیگر در شورای پنجم بودجه‌های به سازی محیطی چندین برابر شده و ارتقای منزلت مکانی در دستور کار قرار گرفت. رویکرد امروز شورای شهر انسان محوری بر اساس گسترش حمل و نقل عمومی است. در شورای جدید طرح حیات شبانه شکل گرفت که حتی ارگان‌های امنیتی نیز از این طرح استقبال کردند و همچنین هوشمند سازی و نهادینه کردن نظارت عمومی از دیگر اقدامات شورای شهر پنجم است.

مصطفی سلیمی عضو دیگر پنل در مورد مشکلات شهر تهران گفت: متاسفانه در سالیان اول به دلیل جو انقلابی و شرایط جنگ و مشکلات پس از جنگ ما با پدیده ساخت و ساز گسترده بدون ضابطه مواجه شدیم که هیچ نظارتی بر روی آن اعمال نشد. البته ما امروزه نیز حتی در نقاط مرکزی شهر که کنترل بیشتری بر روی آن اعمال می‌شود با پدیده‌هایی چون ساخت و خرید و فروش‌های قولنامه‌ای و غیر استاندارد مواجه‌یم و این مشکلات بافت فرسوده و ناپایدار گسترده‌ای را در شهر تهران به‌وجود آورد. از طرفی دیگر همانطور که دولت برای اداره امور متکی به درآمدهای نفتی است، شهرداری نیز برای اداره شهر متکی به فروش تراکم است. این مشکل البته از قدیم وجود داشته به نحوی که در نوشته‌های افرادی چون دکتر شریعتی و دکتر مصدق در مورد این موضوع قلم‌فرسایی کرده‌اند. این اتکای شهرداری به فروش تراکم باعث شد که بخشنامه‌های متعددی بر روی طرح تفصیلی اعمال شده و این طرح توسط همین بخشنامه‌ها نقض گردد. مصداق این نقض نیز در منطقه بیست و دو قابل مشاهده است. منطقه‌ای که قرار بود الگوی شهرسازی در تهران باشد مبدل به منطقه‌ای شد که مشکلات آن بسیار گسترده و پیچیده است. ما در طول این سال‌ها به دلیل هزینه‌های بالای جاری شهر مانند ، پسماند و غیره شروع به تراکم فروشی و استقراض کردیم به نحوی که بدهی بانکی شهرداری امروز به ۲۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد که روز به روز نیز به دلیل سود روزانه در حال افزایش است. بنابراین بدهی‌های سنگین شهرداری و درآمدهای ناپایدار از جمله دلایل وضعیت امروز است و این انحرافات تاریخی را نیز نمی‌توان یک شبه حل کرد.

وی در بخش دیگر صحبتهای خود دخالت دولت در موضوع شهرسازی را نیز از جمله دلایل پیچیدگی وضع امروز مطرح کرد و گفت طرح‌هایی چون مسکن مهر و نوسازی بافت‌های فرسوده توسط دولت در بسیاری از موارد ناموفق بود. ما در اجرای چنین طرح‌هایی توسط دولت شاهدیم که به جز عدم وجود پیوست‌های اجتماعی آن حتی در ساده‌ترین نکاتی چون مقاوم‌سازی نیز موفق نبودیم؛ به طوری‌که، در بسیاری از سوانح طبیعی مانند زلزله دیده شده است، ساختمان‌های بنیاد مسکن قدیمی سالم مانده اما ساختمان‌های نوساز تخریب شده‌اند. این چنین مواردی شاهد این مدعا است که ما کنترل‌های فنی را به درستی انجام نداده و اصلاح این امور نیز نیاز به تغییر نگاه دارد. از دیگر مواردی که باید به آن اهتمام داشت جذب سرمایه‌های است که متاسفانه به دلایل و اجتماعی متعدد شاهد این موضوع هستیم که سرمایه‌های کلانی در این بخش از خارج شده و در کشورهای دیگر هزینه می‌شود. ما در جذب سرمایه‌های بخش خصوصی و جلب نظر فعالین این بخش نیز کارنامه موفقی نداشتیم.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.