رئیس دانشگاه امیرکبیر خبر داد

فعالیت‌ سیاسی- اجتماعی دانشجویان رو به کاهش است

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 18877
 | 
تاریخ انتشار: 04 خرداد 1398 - 16:46
رئیس دانشگاه امیرکبیر با تاکید بر این‌که در زمینه جذب دانشجویان برای حضور در فعالیت‌های سیاسی اجتماعی تشکل‌های دانشجویی موفق نبوده‌ایم، گفت: لازم است تشکل‌های دانشجویی در روند، نوع و شیوه فعالیت‌های خود بازنگری اساسی داشته باشند.
فعالیت‌ سیاسی- اجتماعی دانشجویان رو به کاهش است

به گزارش هداپرس دکتر سید احمد معتمدی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب و با اشاره به دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و سخنان اخیر ایشان در جمع دانشجویان، با تاکید بر این‌که مسئولیت برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها بر عهده دانشجویان است و دانشگاه‌ها باید در صدور مجوز برگزاری این کرسی‌ها هماهنگی‌های لازم را اعمال کنند، اظهار کرد: من صحبت‌های اخیر مقام معظم رهبری در نشست با دانشجویان و انتقاد از کندی برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی را شنیدم. اما این نکته را باید عنوان کرد که این کرسی‌ها توسط دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی برگزار می‌شود و رؤسای دانشگاه‌ها مسئول برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی نیستند. اما باید در ا ین زمینه هماهنگی‌های لازم را به عمل آورند و شرایط را فراهم کنند. خوشبختانه این همکاری و هماهنگی در دانشگاه امیرکبیر وجود دارد و تاکنون با برگزاری هیچ برنامه‌ای از سوی تشکل‌های دانشجویی مخالفت صورت نگرفته است به گونه‌ای که هر ترم حدود سه کرسی آزاد اندیشی با موضوعات مختلف برگزار می‌شود.

 

وی در ادامه با بیان این‌که تشکل‌های دانشجویی باید در رویکرد فعالیت‌های خود بازنگری داشته باشند، تصریح کرد: متأسفانه گزارش‌های فعلی از فعالیت‌های دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها بیانگر این است که فعالیت آنها در همه موارد از جمله برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی رو به کاهش است. به همین جهت لازم است که تشکل‌های دانشجویی در نوع فعالیت، موضوعات انتخابی و شیوه‌های برگزاری برنامه‌های خود بازنگری انجام دهند، اما به‌طور کلی از دیدگاه ما مبتنی بر ضرورت فعالیت دانشجویان در عرصه برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی به عنوان یک فعالیت مثبت است و این نوع فعالیت‌ها باید تقویت شود.

 

رئیس دانشگاه امیرکبیر خاطرنشان کرد: بهتر است موضوعات انتخابی کرسی‌های آزاد اندیشی مورد بازنگری قرار بگیرند، ضمن این‌که فضای فیزیکی مورد تقاضا از سوی تشکل‌های دانشجویی برای برگزاری این کرسی‌ها بیش از توان و ظرفیت دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه امیرکبیر است و ما فضای گسترده‌ای در اختیار نداریم و این امر گاه موجب اعتراض دانشجویان قرار می‌گیرد اما به عنوان مسئول دانشگاه از برگزاری این کرسی‌ها استقبال می‌کنم.

 

دکتر معتمدی تاکید کرد: موضوعاتی که دانشجویان برای برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی انتخاب می‌کنند در هیأت نظارت دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد اما به‌طور کلی دانشجویان در انتخاب موضوعات آزاد هستند و اغلب مخالفتی در نوع موضوع صورت نمی‌گیرد.

 

دکتر معتمدی گفت: در حال حاضر مجوزهایی که برای برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی صادر می‌شود از لحاظ کمی زیاد است اما به لحاظ جذب دانشجو برای حضور در این کرسی‌ها و سایر فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی، موفق نبوده‌ایم و این روند در مقایسه با گذشته رو به کاهش است به همین جهت باید یک بازنگری اساسی از سوی تشکل‌های دانشجویی برای رونق این فعالیت‌ها صورت بگیرد.

 

وی در خصوص آزادی بعد از بیان اندیشه دانشجویان در کشور نیز تاکید کرد: وضعیت دانشگاه‌ها از این جهت بسیار بهتر از بیرون دانشگاه است اما طبیعتاً محدودیت‌هایی در این زمینه وجود دارد.

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.