.

فرجام نافرجام برجام

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 31822
 | 
تاریخ انتشار: 26 مهر 1400 - 11:59
گویی عده‌ای در جمهوری اسلامی دوام و بقای خود را در دشمنی و ستیزه جویی می دانند و تمام تلاش خود را در دشمن سازی و نفرت پراکنی و نفرت انگیزی می جویند، غافل از آنکه بر شاخه نشسته و بن می برند و کسی که بذر کینه و نفرت بکارد طوفان جنگ و ویرانی و عداوت درو خواهد کرد.
فرجام نافرجام برجام

هداپرس، سید سعید اندیکلایی  سرپرست حزب همبستگی دانش آموختگان ( استان مازندران) نوشت- دونالد ترامپ رئیس جمهوری تک دوره ای ایالات متحده که یکی از شعارها و وعده‌های کارزار انتخاباتی خود را خروج از برنامه‌ جامع اقدام مشترک یا همان برجام ، قرار داده بود در همان شروع طوفانی نابخردانه به وعده‌ خود عمل کرد و بهار برجام را به خزانی زودرس بدل نمود. رایزنی با پنج قدرت جهانی ماهها قبل از روی کار آمدن حسن روحانی در خلوت و جلوت در حال انجام بود.

حلقه‌ی تنگ کمند تحریم های فلج کننده چنان گلوی اقتصاد، سیاست خارجی و روابط بین الملل جمهوری اسلامی را فشرده بود که عن قریب بوی الرحمن آن به مشام خاص و عام می رسید و چاره ای جز آن نبود که تصمیم سازان و تصمیم گیران لایه های فوقانی قدرت، یکبار دیگر با چرخشی قهرمانانه عطای رسیدن به رویاهای هسته ای را به لقای حفظ نظام ببخشند، تجربه‌ای تلخ و نافرجام که در جریان گرونگانگيري سفارت آمریکا یا همان تسخیر لانه جاسوسی در سال 58 و پذیرش قطعنامه598 در بدترین شرایط سالهای جنگ نيز تکرار شده بود ولی هیچ کدام درس عبرتی برای خوابزدگان وادي حسرت و ندامت نگردیده بود.

باری، برجام که با تلاش های طاقت فرسا و جانکاه دکتر محمد جواد ظریف و تیم حرفه ای و سياستدان او به سرانجام رسيده بود با موشک پراني افراطیون داخلی و جنگ افروزان خارجی به رهبری بنیامین نتانیاهو و بن سلمان به کاغذ پاره ای تبدیل شد که آخرین برگش را نمایندگان خواب زده مجلس شورای اسلامی در سال ۹۷ به شعله های بی رحم آتش سپردند تا با این عمل غیر حرفه ای و ناشیانه اوج جهالت، نابخردي و فرصت سوزی خود را به همگان به اثبات برسانند.

به گمان نویسنده حرکت ناشایست نمایندگان مجلس یازدهم چیزی کمتر از خروج غیر دیپلماتیک و یک جانبه ترامپ از برجام نداشت. ایرانیان در درازناي تاریخ تمدن ساز خود به مسالمت جویی، مدارا، دوراندیشی و صلح طلبی شهره جهانیان بوده اند. به گفته حافظ ؛ آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است / با دوستان مروت با دشمنان مدارا.

ولی گویی عده‌ای در جمهوری اسلامی دوام و بقای خود را در دشمنی و ستیزه جویی می دانند و تمام تلاش خود را در دشمن سازی و نفرت پراکنی و نفرت انگیزی می جویند، غافل از آنکه بر شاخه نشسته و بن می برند و کسی که بذر کینه و نفرت بکارد طوفان جنگ و ویرانی و عداوت درو خواهد کرد.

برجام در عمر کوتاه و مستجعل خود ، عواید و فواید فراوانی نصیب جمهوری اسلامی کرده بود.مبالغ کلانی از دارایی های بلوکه شده آزاد شده بود، صادرات نفت و گاز و،،،،، به دوران پیش از تحریم های اقتصاد سوز رسیده بود و مبادلات بانکی به مراتب آسانتر گردیده و نرخ ارزهای خارجی ثابت مانده بود.

البته لازم به تذکار است که آتش به اختیاران و برجام سوزان و مخالفان آن خود و آقازاده های ژن برترشان ، علاوه بر گرین کارت و اقامت در ینگه دنیا و دیگر بلاد کفر ، به چنان ثروت های افسانه‌ای دست یافته اند که طوفان ارزی و ارضی و جنگ های ویرانگر احتمالی ذره ای بر دنیا و آخرت ! آنها تاثیر سو نخواهد داشت.

از این نویسنده بیشتر بخوانید:

خاتمی و آشتی ملی

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.