طی تحلیلی:

علامت سئوال در ابقای چریک پیر اصلاح طلب

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 33362
 | 
تاریخ انتشار: 17 اسفند 1400 - 11:08
بهزاد نبوی در حالی بر کرسی ریاست جبهه اصلاحات ابقا شد که عملکرد ضعیف ناسا در انتخابات 1400 سوال های زیادی را برای بدنه اردوگاه اصلاح طلبی به وجود آورده است.
علامت سئوال در ابقای چریک پیر اصلاح طلب

اصلاح طلبان که با غیبت خود در انتخابات اسفند 98 مجلس دچار یک انزوا و آشفتگی سیاسی شده بودند، سه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری 1400، سناریوی جدیدی را تدارک دیده و از نهادی جدید به عنوان «ناسا»، نهاد اجماع ساز اصلاحات رونمایی کردند و بهزاد نبوی چریک پیر اصلاح طلب را به عنوان رئیس آن برگزیدند. نهادی که در ابتدا با ترکیب «10+10+1» معرفی و پس از ایرادهای فراوانی که توسط فعالان و کارشناسان سیاسی اصلاح طلب به آن گرفته شد، دستخوش تغییر و تحولات زیادی قرار گرفت و در نهایت اولین جلسه آن در بهمن سال گذشته در جماران برگزار شد. اگرچه گفته می شود «ناسا» قرار است اصلاح‌طلبان را در رسیدن به وحدت حداکثری با انتخاب تشکیلات جبهه ای واحد و توجه به مشترکات یاری و گفتمان اصلاح‌طلبان را نوسازی و بازسازی کند اما رفته رفته این خیز مهم آن ها برای انسجام در بدنه اصلاحات با موانع و چالش های مختلفی همراه شد و در نهایت نتوانست در انتخابات ریاست جمهوری نقش بسزایی ایفا کند.

به نظر می رسد اصلاح طلبان اگر چه در اجماع سازی و وحدت گوی سبقت را از رقیب دیرینه خود یعنی اصولگرایان ربوده اند اما ناکارآمدی دولت دوازدهم که خواسته یا ناخواسته به پای اصلاحات هم گذاشته می شد و از سوی دیگر رد صلاحیت های گسترده شورای نگهبان در آن برهه، اصلاحات را با یک چالش جدی مواجه کرد. چالشی که در نهایت اصلاح طلبان را به همان نقطه ابتدایی برگرداند و جریان راست این اردوگاه که در انتخابات مجلس با فهرست یاران هاشمی حضور فعالی در عرصه انتخابات داشتند، در انتخابات ریاست جمهوری نیز برخلاف دیگر احزاب اصلاح طلب به انتخابات ورود و از عبدالناصر همتی حمایت کردند؛ اما فارغ از پیچ و خم هایی که اصلاحات در این مسیر از آن عبور کرد، نکته مهم ماجرا برخورد منفعلانه بهزاد نبوی با این اتفاقات بود.

رئیس ناسا نه تنها در کارزار انتخابات کنشگری لازم را نداشت بلکه در این که احزاب اصلاح طلب را به یک اجماع نسبی برساند و در نتیجه یک خروجی مشترک از چگونگی ورود اردوگاه اصلاح طلبی به انتخابات بگیرد، ناتوان بود؛ حزبی با انتخابات قهر کرد، حزبی در انتخابات شرکت کرد و گزینه ای رامعرفی نکرد، کارگزارانی ها هم به سراغ همتی رفتند و القصه هر حزبی ساز خود را در انتخابات 1400 زد. باید گفت بهزاد نبودی و ساختار مسّن ناسا در همان برهه تاسیس نیز منتقدانی جدی داشت، از محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان گرفته که تاکید کرد نهاد اجماع ساز همان شورای عالی اصلاح طلبی است و کارکرد دیگری ندارد تا صادق خرازی دبیرکل حزب ندای ایران که نقدهای صریحی به «ناسا» وارد و اظهار کرد جریان اصلاح طلبی دیگر از بطن جامعه نیست و مسیر خود را دموکراتیک پیش نمی برد: «نمی شود شما به آن دانشجو یا به آن کسی که قرار است صدای این جریان باشد بگویید تو فقط باید دنباله رو باشی.

این حرف شوخی است. در جامعه جوان و تحصیل کرده امروز ده ها هزار جوان داریم که قدرت تحلیل به مراتب قوی تر و دقیق تر و به روزتری از آقایانی دارند که از دهه60 در حال تصمیم گیری هستند و جایشان را به افراد جوان تر نمی دهند. اگر این افراد می توانستند تصمیمات درست بگیرند که جریان اصلاحات امروز در این وضعیت قرار نداشت.

زنان و جوانان حلقه مفقوده نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان هستند، درواقع ساز و کار تصمیم‌گیری «ناسا» از عقب مانده‌ترین شیوه‌های دنیاست.» بعدتر اگر چه شخصیت هایی همانند عطریانفر این انتقادات را غیر وارد دانستند اما عملکرد جبهه اصلاحات در انتخابات 1400 نشان داد که سخن منتقدان پر بیراه هم نیست.

موضوعی مهم که به نظر زیاد مورد توجه احزاب اصلاح طلبی قرار نگرفته و آن ها بدون تغییر در ساختار تصمیم گیری و سیاسی این جریان، در رای گیری یک شنبه شب این هفته خود به ابقای بهزاد نبوی برای ریاست این جبهه رای دادند. ابقایی که بی شک سوالات زیادی را برای فعالان سیاسی به ویژه بدنه جبهه اصلاحات ایجاد خواهد کرد و به نظر تا روزهای آینده شاهد موضع گیری های مختلفی در این باره خواهیم بود./ خراسان

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.