انتخابات پارلمانی سوئد منجر به پیروزی ائتلاف چپ میانه شد؛

عبور سوئد از خطر راست های افراطی

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 15014
 | 
تاریخ انتشار: 20 شهریور 1397 - 12:14
برخی پیش بینی ها حاکی از رای 25 درصدی حزب راست افراطی "دموکرات های سوئد" بود اما این حزب توانست تنها 17.6 درصد آرا را به دست آورد.
عبور سوئد از خطر راست های افراطی

‍‍به گزارش هدا پرس به نقل از عصرایران؛ با وجودی که حزب سوسیال دموکرات حاکم بر سوئد به رهبری” استفان لوفون” نخست وزیر این کشور، توانست با کسب 28 درصد آرا بدون کسب برتری در پارلمان بیشترین آرا را کسب کند، اما این حزب برای کسب اکثریت پارلمانی به احتمال زیاد مجبور به ائتلاف با دیگر احزاب از جمله با رقیب سنتی خود ائتلاف راست میانه خواهد بود. این ضعیف ترین نتیجه برای حزب سوسیال دموکرات سوئد در یک قرن گذشته بوده است.

ائتلاف راست میانه – متشکل ار 4 حزب میانه روهای محافظه‌کار، دموکرات‌های مسیحی ها ، لیبرال‌ها و حزب مرکزی) با 1 درصد اختلاف توانست 27 درصد آرا را به دست آورد.

در این میان افزایش آرای حزب ملی گرا و راست افراطی” دموکرات‌های سوئد” از دیگر اتفاقات این دوره از انتخابات بود. این حزب توانست با کسب 18 درصد آرا، 5 درصد بیشتر از انتخابات سال 2014 به سبد رای خود اضافه کند و این مساله نگرانی جامعه سیاسی سوئد را سبب شده است. به خاطر این دستاورد سیاسی، ” جیمی آکسون” رهبر جوان این حزب حتی در شب پایان انتخابات (یکشنبه شب) با حضور در جمع حامیان این حزب در استکهلم جشن گرفت و به هوا پرید!

حزب دموکرات‌های سوئد دیدگاه به شدت منفی نسبت به سیاست مهاجرپذیری سوئد دارد و مهاجران را باعث برهم خوردن توازن فرهنگی و اجتماعی جامعه سوئد می‌داند و خواستار قطع پذیرش مهاجر از سوی سوئد است.

در سال‌های گذشته رشد گرایش‌های ملی گرایانه و ضد مهاجرتی همزمان با هجوم موج بزرگی از مهاجران خاورمیانه‌ای به اروپا، در بیشتر کشورهای اروپایی تشدید شده است و این مساله تبدیل به دردسری بزرگ برای بیشتر دولت‌های اروپایی شده است.

دو بلوک سیاسی عمده سوئد اما نگرانی مشترکی درباره رشد گرایش‌های راست افراطی دارند و پیش از انتخابات هر دو بلوک سیاسی عمده سوئد درباره خطر راست گرایان افراطی به رای دهندگان سوئدی هشدار داده بودند.

به نظر می‌رسد حتی برای جلوگیری از نفوذ بیشتر گرایش‌های ملی گرایانه افراطی به دولت و تصمیم گیری‌های دولتی، دو بلوک عمده سیاسی سوئد حتی مایل و قادر به ائتلاف با یکدیگر باشند؛ امری که احتمال دارد برای تشکیل دولت جدید در همین مرحله هم اتفاق بیفتد.

با وجودی که تحلیل و تفسیرهای زیادی درباره نتایج این دوره از انتخابات سراسری سوئد و موقعیت حزب افراطی” دموکرات های سوئد” انجام می شود اما برخی تحلیلگران معتقدند جامعه چند فرهنگی سوئد توانست این حزب را شکست دهد. برخی دیگر نیز با اشاره به افزایش 5 درصدی آرای این حزب در مقایسه با انتخابات 4 سال پیش، از این اتفاق به عنوان یک پیروزی و دستاورد سیاسی مهم برای این حزب یاد می کنند.

با وجود همه تحلیل‌ها و تفسیرها و با توجه به اینکه رای حزب دموکرات‌های سوئد آن گونه که برخی پیش‌بینی می‌کردند به بالای 20 درصد نرسید – برخی نظر سنجی‌ها حتی آرای این حزب را تا 25 درصد پیش بینی می‌کرد – ، می‌توان گفت خطر راست‌های افراطی در این دوره از انتخابات “از بیخ گوش سوئد گذشت”؛ چون به نظر نمی‌رسد هیچ یک از دو بلوک عمده سیاسی در سوئد حاضر و مایل به ائتلاف با این حزب باشند و هر دو ائتلاف راست و چپ میانه نسبت به خطر این حزب افراطی هشدار داده‌اند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.