نابودی صنعت پوشاک به دست قاچاق؛

طرح ها و برنامه های بی نتیجه وزارت صنعت ادامه دارد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 2255
 | 
تاریخ انتشار: 22 خرداد 1396 - 12:46
در حالی صنعت پوشاک کشورمان با چالش‌های بزرگی همچون قاچاق دست و پنجه نرم می‌کند که مسئولان به جای حل کردن یک معضل به مسائلی ورود می‌کنند که جزو اولویت‌های بعدی برای حل مشکلات این صنعت به شمار می‌رود.
طرح ها و برنامه های بی نتیجه وزارت صنعت ادامه دارد
به گزارش هدا پرس به نقل از پارسینه؛ اخیرا وزارت صنعت در بخشنامه جدید خود اعلام کرده که اگر واردکنندگان معتبر پوشاک گواهی خود را تمدید نکنند تابلوهای آنها جمع‌آوری خواهد شد. براساس بخشنامه جدید وزارت صنعت کلیه دارندگان گواهی فعالیت معتبر پوشاک فقط یک ماه برای تمدید گواهی‌نامه خود فرصت دارند در غیر این صورت امکان واردات نخواهند داشت.
این اولتیماتوم در حالی به واردکنندگان داده می‌شود که هنوز یکی از معضلات اصلی صنعت پوشاک قاچاق بی حد و اندازه است. به عقیده کارشناسان اکنون باید باید روی مسائلی متمرکز شویم که اساسی‌تر به نظر می‌رسند. ضمن اینکه برای نتیجه‌بخش بودن قوانین، بخشنامه‌ها و مصوبه‌ها باید ابتدا یکی از آنها را عملی کرده و بعد به سراغ معضل بعدی رفت. کارشناسان اقتصادی می‌گویند؛ اگر به مسائل فقط در حد سرک‌کشیدن توجه کنیم، همه مشکلات به حال خود رها خواهند شد.
 به همین خاطر باید ابتدا مشکلات را طبقه بندی کرد و بعد بر اساس اولویت به آنها پرداخت تا اثر بخشی بهتری را شاهد باشیم. اکنون مسائلی همچون قاچاق گسترده و  همچنین قاچاق چمدانی باید حل و فصل شود و برای بازدارندگی از آنها قوانین شفافی در نظر گرفته شود. گفتنی است که در حال حاضر مهم ترین بحران صنعت پوشاک کشور قاچاق است.
متاسفانه هر روز طرح‌ جدیدی مطرح می‌شود بدون اینکه برنامه مشخص و مدونی برای آن وجود داشته باشد. گاهی حتی طرح‌ها عملی می‌شود اما نه تنها نتیجه ای ندارد که مشکلات جدیدی را نیز به بار می‌آورد.
 بدین ترتیب، آنطور که به نظر می‌رسد وزارت صنعت برای مبارزه با قاچاق کالا خصوصا پوشاک با برنامه پیش نمی‌رود، بنابراین نتیجه‌ای نیز از این بخشنامه‌ها و برنامه‌‌ها حاصل نخواهد شد. با این وجود، نمی توان آینده خوبی را پیش روی صنعت پوشاک کشور پیش‌بینی کرد.
قاچاق پوشاک به قدری افزایش پیدا کرده که هر روز خبر تازه ای از کشف محموله‌های قاچاق به گوش می‌رسد. روز گذشته بود که رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان کرمان از کشف یک میلیارد و۱۰۰ میلیون ریال پوشاک خارجی قاچاق و دستگیری یک متهم خبر داد.
با این وضعیت، اکنون صنعت پوشاک ایران حال و روز خوبی ندارد. به طوریکه بسیاری از تولیدی‌ها طی سال‌های گذشته تعطیل شده و بسیاری از کارگران نیز بیکار شده اند. بارها این موضوع توسط مسئولان و کارشناسان مطرح شده اما حتی بخشنامه‌ها، قوانین بازدارنده و سایر اقداماتی که در این خصوص صورت گرفته نتیجه بخش نبوده است. و به اعتقاد تولیدکنندگان مبارزه با قاچاق تنها بر روی کاغذ است.
یکی تولیدکنندگان پوشاک با انتقاد از اینکه در بدنه اجرایی کشور قدرتی برای برخورد با متخلفین و قاچاق وجود ندارد، می‌گوید: برندهای فاقد نمایندگی به راحتی ویترین عوض کرده و اجناس خارجی جدید خود را وارد کرده اند بدون آنکه هیچ برخوردی با آنها شود.
یک تولیدکننده پوشاک با انتقاد از اینکه در بدنه اجرایی کشور قدرتی برای برخورد با متخلفین و قاچاق وجود ندارد، گفت: برندهای فاقد نمایندگی به راحتی ویترین عوض کرده و اجناس خارجی جدید خود را وارد کرده‌اند بدون آنکه هیچ برخوردی با آنها شود.  به عنوان مثال قرار بود از اول فروردین ماه ثبت سفارش واردات پوشاک ممنوع شود اما برندهای فاقد نمایندگی به راحتی ویترین عوض کرده و اجناس جدید خود را وارد کرده‌اند حال سؤال اینجاست که اگر ثبت سفارش ممنوع بود آنها چگونه اجناس خود را وارد کرده اند؟
اگرچه برنامه‌هایی برای مقابله با قاچاق کالا در حوزه پوشاک تعریف شده است و براساس این برنامه ها که برروی کاغذ است کالاهای وارداتی و تولید داخل شناسنامه دار شده و امکان ورود کالاهای قاچاق به کشور فراهم نمی‌شود اما  اگر اجرایی می‌شد، تولیدکنندگان پوشاک امروز حال  و روز بهتری داشتند.
متاسفانه امروز پوشاک به صورت کیلویی با یک برگه سبز وارد کشور می شد، هرچند گمرک در این رابطه قول داده که کیلویی عمل نکرده و مانع ورود پوشاک قاچاق به کشور شود.
حتی اخیرا گمرک ایران مقررات جدید واردات پوشاک را اعلام کرد که بر اساس آن واردات پوشاک به‌صورت فردی ممنوع بوده و فقط شرکت‌های ثبت‌شده و نمایندگی‌های مجاز می‌توانند اقدام به این کار کنند.
اما چقدر این مقرارات جدید عملیاتی شود را باید در آینده نظاره گر بود. امروز وزارت صنعت یکی از بخش‌های بسیار اصلی برای مبارزه با قاچاق است این وزارتخانه دارای دو بدنه صنعت و بازرگانی است.
 اینک با عملکردی که از این وزارتخانه مشاهده می‌شود به نظر می‌رسد که یا توان مقابله با کالاهای قاچاق در این وزارتخانه وجود ندارد یا بعضی‌ها نمی‌خواهند این امر اجرایی شود. قرار بود طبق دستور العمل وزارت صنعت بحث واردات کالاهای پوشاک ضابطه مند شود اما برای قدم اول این اتفاق، چرا تاکنون کرکره مغازه هیچ کدام از متخلفین پایین نیامده است؟
موضوعی که همیشه مشهود بوده و بحران‌های بسیاری را در کشور و برای تولیدکنندگان داخلی و تولید ملی به وجود آورده این است که بدنه اجرایی کشور قدرتی برای برخورد با متخلفین وجود ندارد! امروز زمان به ضرر تولیدکننده داخلی در حال گذر است اما هنوز نظارت جدی بر بازار صورت نمی گیرد.
برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.