.

ضرورت حضور دکتر روحانی در قدرت اجرایی کشور با توجه به شرایط کنونی جهان

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 1674
 | 
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1396 - 12:21
در چنین وضعیت حساسی حضور رییس جمهوری خردورز و عملگرای میانه رو دارای مواضع اصلاح طلبانه چون دکتر روحانی بسیار ضروری واجتناب ناپذیر است.
ضرورت حضور دکتر روحانی در قدرت اجرایی کشور با توجه به شرایط کنونی جهان

تجربه تاریخی پوپولیسم (عوام گرایی) احمدی نژادی در ایران به ما آموخت که اداره کشور ازطریق اجرای سیاست های ایدئولوژیک و روی آوردن به رفتارهای شووینیست (احساسگرایی محض) درشت گویانانه با توجیه های ایده آلیستی ضمن افزایش تنش در روابط بین الملل وانزوای جهانی آسیب های جبران ناپذیری را به منافع ملی وارد خواهد ساخت و عاقبت به گسترانیدن سایه شوم جنگ خانمانسوزی برسر کشور نیزخواهد انجامید .
باید اذعان داشت؛ در کشورما تصمیم های بدون مطالعه و غیر کارشناسانه از طریق رفتار های غیرقابل پیش بینی که جزو ابعاد شخصیتی وروان شناختی همه پوپولیست های عالم می باشد به فجایع دهشتناکی در سیاست های داخلی به ویژه نابودی تمام دستاوردهای ساختاری در حوزه اقتصادی که با تلاش خستگی ناپذیر دولتمردان اصلاح طلب بعد از دوم خرداد 76رقم خورده بود منجر شده است.
اما در حقیقت آنچه موجب شد تا در آن دوره از درگیری مستقیم با قدرت های جهانی به رهبری ایالات متحده آمریکا با توجه به تحریکات وتنش زایی های ایدئولوژیک محور احمدی نژادیستی ها دورشویم. علاوه بر اقتدار تاریخی ملت ایران حضور عملگراهای حزب دموکرات در هژمونی آمریکا به ویژه فردی چون  اوبامای منتقد سیاست های جنگ طلبانه بوش جمهوری خواه که تلاش کرد سربازان آمریکایی را از عراق و افغانستان بیرون بکشد و موفق به دریافت جایزه صلح نوبل نیز شده است را می توان نام برد.
وجود چنین شرایط هژمونیک در آمریکا موجبات نوعی توازن وتعادل در افزایش تنش بین دو کشور را فراهم ساخته بود .تصور شود اگر به جای باراک اوباما, دونالدترامپ دردوره اقتدار پوپولیست ها در قوه مجریه کشور ما در آمریکا برسر قدرت می بود با چه اتفاقات خطرناکی ممکن بود روبرو شویم؟!
ترامپی که با تماشای اخبار وحادثه انفجار مواد شیمیایی اخیر در سوریه بدون در نظرگرفتن راهبرد تعیین شده قبل از راه یافتن خود به کاخ سفید (تبلیغات انتخاباتی اش) یعنی دوری ازهر نوع درگیری مستقیم نظامی در دنیا بویژه درسوریه و تنها در کنار روسیه با داعش خواهد جنگید؟… به یاد نوه اش می افتد و در یک تصمیم کاملا احساسی و بدون پیش بینی ، فرمان حمله موشکی به پایگاه هوایی سوریه، بدون مجوز از سازمان ملل در یک اقدام غیر قانونی و غیرحقوقی  را صادر می کند.
فردی که تا دیروز خود را  هوادار پروپاقرص نوع رهبری پوتین در روسیه می دانست در یک چرخش 180 درجه ایی روسیه و ایران را به تحریم‌های جدید اقتصادی تهدید می‌کند؟!
بنابراین در چنین وضعیت حساسی حضور رییس جمهوری خردورز و عملگرای میانه رو دارای مواضع اصلاح طلبانه چون دکتر روحانی را با اتخاذ سیاست های دیپلماتیک وواقع گرایانه در روابط بین الملل به منظور توازن ودفع پیامدهای جنگ طلبانه وغیرقابل کنترل و … چون دونالد ترامپ در رأس قوه مجریه کشور بسیار ضروری واجتناب ناپذیر  می سازد.

فرهنگ اسکندری
عضو دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.