باهنر:

ضرورتی برای تصویب “پالرمو” و “سی اف تی” در مجمع دیده نمی شود

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 21220
 | 
تاریخ انتشار: 10 شهریور 1398 - 19:27
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم اکنون ضرورتی بر تصویب لوایح "پالرمو" و "سی اف تی" دیده نمی‌شود و ضرب‌الأجل‌های چهار ماهه "اف ای تی اف" اهمیتی برای ما ندارد.
ضرورتی برای تصویب “پالرمو” و “سی اف تی” در مجمع دیده نمی شود

به گزارش هداپرس به نفل از ایلنا، “محمدرضا باهنر” رور یکشنبه در نشست خبری ضمن تسلیت فر ارسیدن ماه محرم، گفت: انقلاب ما یکی از ثمرات عاشوراست و خداوند توفیق دهد که این انقلاب همچنان به‌عنوان اسوه بی بدیل در مقاومت برابر ظالمان ایستادگی کند تا اینکه به صاحب اصلی‌اش، حضرت مهدی(عج) برسد.
در این نشست که در خبرگزاری تسنیم برگزار شد، دبیرکل جامعه اسلامی در ادامه به شهادت شهیدان رجایی، باهنر، دستجردی و سایر شهدای دهه اول شهریور اشاره کرد و افزود: شهیدان رجایی و باهنر در نهضت انقلاب اسوه‌هایی بودند، با آنکه دوران خدمت‌شان بعد از پیروزی انقلاب دوران کوتاهی بود، اما آثار به یاد ماندنی برجا گذاشتند، آنها مردمی زندگی کردند و خدمتگزاری را بزرگترین افتخار خود می‌دانستند فارغ از منصب ها و پست ها و اسم های عرفی و غیرعرفی آرزومند بودند که بتوانند خدمتگراز باشند.
وی ادامه داد: از مرحوم شهید رجایی بارها نقل شده که پس از انتخاب شدن به عنوان رییس ‌جمهوری پرسیدند چه حال و حسی داری؟ می گفت بزرگترین دغدغه‌ام این است که باید در پیشگاه خداوند جواب کسانی که به من رأی داده‌اند بدهم، نمی دانم از پس این کار بر می آیم یا نه؟
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: وقتی شهید باهنر زمان نخست‌وزیری شهید رجایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش معرفی شد و از مجلس رای اعتماد گرفت، بعد از اخذ رأی اعتماد خبرنگاری از او پرسید که چه حسی دارید، گفت من قبل از رأی اعتماد ۴ فرزند داشتم و از این بعد حسم این است که میلیون ها فرزند دارم و باید پاسخگوی مطالبات به حق اولیاء و دانش آموزان باشم نمی دانم که می توانم پاسخگو باشم یا نه؟
وی افزود: دغدغه این بزرگواران این مسائل و خدمت بود بر این اساس حس و امیدمان این است که این طور بزرگوارانی باید اسوه مدیران اجرایی باشند و تصمیم گیر کشور باشند.

دولت در میدان اجراست و همه باید حمایت کنند
باهنر با اشاره به هفته دولت، گفت: دولت تلاش می‌کند فعالیت‌هایی را که انجام داده به مردم گزارش دهد و امسال به دلیل بحث های دیگر ملاقات دولت و هیات وزیران با رهبر معظم انقلاب قبل از هفته دولت انجام شد، و بیانات رهبری هم به سمع و نظر ملت ایران رسیده است.
وی افزود: دولت در میدان اجراست، همه نهادها باید از دولت حمایت و کمک کنند و البته دولت نیز باید تحمل خود را برابر انتقادات بالا ببرد.

رئیس جبهه پیروان خط امام (ره) و رهبری ادامه داد: نکته دومی که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید داشتند این بود که گفتند درست است که دو سال از عمر دولت دوازدهم باقیمانده، اما این دوسال وقت خیلی مغتنمی است که باید روی مسائل کشور با همت و شادابی کار شود؛ مخصوصا درباره مساله اقتصاد و فرهنگ تأکید کردند که کارها باید بایسته و شایسته انجام شود و از این فرصت باید استفاده شود و فکر نکنید که چون دو سال آخر دولت است، نمی‌شود کاری کرد.

جنگ طلب نیستیم ولی هر دستی که به ایران تجاوز کند قطع می کنیم

باهنر در ادامه به سامانه ایرانی باور ۳۷۳ اشاره کرد و گفت: این سامانه زمین به هوا یکی از آن برگ‌های برنده‌ای بود که نظام جمهوری اسلامی، محققان، دانشمندان و نیروهای مسلح توانستند زمین بزنندتا چشم حسود بترکد و چشم دشمن کور شود، این از برگ‌هایی است که البته حالا حالاها از این برگ ها وجود دارد که یکی پس از دیگری زمین می خورد.
وی افزود: روی سینه لباس بچه های پاسدار به آیه مبارکه «وَأَعِدُّوا لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّهٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ» مزین شده است یعنی آیه شریفه قرآن نمی گوید خودتان را قوی کنید که دشمن را بکشید برای این است که دشمن را بترسانید.
این فعال اصولگرا ادامه داد: این رفتارها و برگ های “آسی” که نظام مقدس جمهوری اسلامی با پشتوانه محققان پرتوان و جهادگر دارد یکی پس از دیگری رو می کند، دقیقا همان مصداق این آیه مبارکه است، دشمنان هم خیلی دلشان می خواهد که نشان بدهند که خبری نیست اما نمی توانند. رفتار، گفتار و افکار و تصمیم گیری ها آنها نشان می دهند که تحت تأثیر هستند و ما همین را می خواهیم، می‌گوییم جنگ‌طلب نیستیم اما هر دستی که به تجاوز به سمت ایران دراز شود حتما قطع خواهد شد.

در شورای وحدت حضور دارم

باهنر در پاسخ به اینکه گفته می شود در جلسات شورای وحدت اصولگرایان شرکت نمی‌کنید، گفت: ما در غیبت سه تا چهار حزب فراگیر قدرتمند و پاسخگو در کشور معمولا این مشکلات را داریم، هر دوره‌ای که به انتخابات نزدیک می‌شویم، از یک تا دوسال قبل آن باید همه ظرفیت خود را برای وحدت درون تشکیلاتی بگذاریم.
وی افزود: هر دوره‌ هم دوستان با یک نام ظاهر می شوند یک روز شورای وحدت، روز دیگر شورای وفاق و یا جمنا است اما ماهیت آن یکی است و این دوره هم مثل گذشته این اتفاق افتاده است. وقتی حزب قدرتمند نداشته باشیم ممکن است جناح‌های سیاسی اختلافاتی داشته باشند، اما باید این اختلافات را کاهش دهند و به وحدت برسند، البته این تلاش از یکسال قبل شروع شده و الان هم به عنوان شورای ائتلاف اصولگرایان کلید خورده و چشم‌انداز ما وحدت صددرصدی است اما مشخص نیست که به همه آن آرزوی مان برسیم.
نایب رئیس مجلس نهم ادامه داد: در دوره‌های گذشته هم این گونه بوده که به وحدت صددرصد نرسیدیم، اما سعی خواهیم کرد. این که گفته می شود در آن جلسه حضور نداشتم، حضور داشتم و شرکت می‌کنم؛ البته طبیعی است که نقدهایی هم وجود دارد، باید تلاش کنیم جریان فراگیر اصولگرایی شکل بگیرد. بعضی دوستان می گویند اگر کسی یک مقدار دوز اصولگرایی آن پایین آمد آن نباید در این مجموعه باشد اما تجربه یکی دو دوره گذشته نشان داده که به وحدت می‌رسیم و کار پیش می‌رود و زمینه خوبی خواهد داشت.
باهنر تصریح کرد: البته هنوز خروجی ندارد اما ما بیشتر تاسیس ساختارها هستیم که در استان ها چگونه ساختارها شکل بگیرد. اصولا مدتهاست اعتقادی به دخالت در کار استانها نداریم که بریم بگوییم چه کسی باشد یا نباشد و از چه فردی حمایت شود یا حمایت نشود. ولی یکسری خدمات است که انجام می دهیم، مثلا از میان نامزدها نظرسنجی ها را شروع می کنیم. البته الان نظرسنجی ها بیشتر گرایشی است که چه فکر و جریان و شعاری را مردم می پسندند. به هر صورت یکی از عوامل تعیین کننده نامزدهای نهایی ما نتایج نظرسنجی ها است.

استراتژی دمیدن بر نارضایتی و بزرگ نمایی نقاط ضعف برای کسب رای اشتباه است
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: باید همه دست به دست هم دهیم تا انتخابات تبدیل صحنه به امید و شادابی و طراوت شود. حس می‌کنیم عده‌ای برای اینکه رأی بیاورند بر موج نارضایتی می‌دمند و نقاط ضعف‌ها را بزرگنمایی می‌کنند به این امید تا بتوانند رأی بیاورند که این یک استراتژی اشتباه است.

ضرورتی برای تصویب پالرمو و سی اف تی در مجمع تشخیص دیده نمی شود

باهنر درباره سرنوشت پالرمو (مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی) و سی اف تی (مقابله با تأمین مالی تروریسم) در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: در ارتباط با مساله کنوانسیون‌های مرتبط با “اف ای تی اف” اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به این نتیجه رسیده‌اند که ابتدا بازخورد تعهدات قبلی ایران در مفاد “اف ای تی اف” ‌از سوی این نهاد مشخص شود که آیا تاکنون از اجرای مفاد مشخص شده در این کارگروه منتفع شده‌ایم یا خیر، سپس به تصویب بندهای باقی مانده از جمله پالرمو و “سی اف تی” بپردازیم.

وی افزود: همچنین منتظر هستیم که ببینیم آیا اروپایی‌ها همانطور که می‌گویند اراده‌ای برای اجرای تعهدات برجامی خود دارند یا خیر. هم‌اکنون ضرورتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر تصویب لوایح پالرمو و “سی اف تی” دیده نمی‌شود. همچنین باید به این مساله نیز تاکید کنیم که ضرب‌الأجل‌های چهار ماهه “اف ای تی اف” اهمیتی برای ما ندارد. منتظر می مانیم آقایان برای تعهدات و قطعنامه ها و در راس آن برجام حاضرند چه هزینه ای پرداخت کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در بحث برجام یکسری تعهداتی برای برداشتن تحریم ها داده بودیم و به آن عمل کردیم. اما در اردیبهشت سال ۹۷ آمریکا به شکل یکجانبه و غیرمستدل و معقول از برجام خود را کنار کشید.
باهنر اضافه کرد: اروپایی‌ها در این یک سال و خرده ای که آمریکا از برجام خارج شده اقدام موثری نکردند و کاری جز اظهار نگرانی، دلسوزی، غصه و تاسف انجام ندادند بنابراین ما به این جمع بندی رسیدیم که در چارچوب برجام تعهدات ذیل این توافقنامه را کاهش دهیم.
دبیرکل جامعه مهندسین گفت: تا کنون دو مرحله کاهش تعهدات خود در برجام را اعلام کردیم و مرحله سوم را نیز به آنها اعلام کردیم و ۱۵ شهریور فرصت تمام می شود. با توجه به روندی که اروپایی‌ها در هفته‌ها و ماه‌های اخیر در قبال برجام اتخاذ کرده‌اند به نظر نمی‌رسد که تا این زمان کاری انجام دهند که نظام جمهوری اسلامی را برای برداشتن گام سوم منصرف کند. جزو تصمیم گیران نیستم اما تحلیل من این است که گام سوم را ایران قطعا برخواهد داشت.

مذاکره هدف نیست وسیله است

باهنر درباره تلاش‌های فرانسه برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا برای برقراری دور جدید مذاکرات، گفت: مذاکره صرفا هدف نیست بلکه وسیله‌ای برای نزدیک شدن به اهداف است و باید این امید و روزنه مثبت و چشم انداز وجود داشته باشد که مذاکره می‌تواند کشور را به سمت اهداف مشترک ببرد.
وی افزود: متاسفانه به دلایل غیرمستدل و غیرمعقول آمریکا با رفتار خودش روی مذاکره خط بطلان کشیده و برای ما و بسیاری از کشورهای دنیا این مساله ثابت و مسجل شده که مذاکره با آمریکا غیرقابل اطمینان است و دولت آمریکا هر لحظه ممکن است زیر تعهدات خود بزند.
این فعال اصولگرا افزود: از آنجا که مذاکره برای ما اصل نیست و یک وسیله برای رسیدن به هدف است بنابراین تا امیدی به اینکه مذاکره ما را به اهداف نزدیک می‌کند وجود نداشته باشد حتما مذاکره‌ای نخواهد بود. البته شاید طرف مقابل از مذاکره به دنبال گرفتن عکس یادگاری باشد و خود مذاکره برایش هدف باشد ولی ما قاعدتا در زمین دشمن بازی نمی کنیم و آنقدر توان، قدرت و جسارت داریم و فهم تحلیل داریم که اگر قرار باشد برای بعضی ها اصل مذاکره هدف باشد برای ما هدف نیست.
باهنر تاکید کرد: مذاکره زمانی می تواند ادامه پیدا کند که آمریکا به تمام تعهدات برجامی خود برگردد در آن صورت می توانیم فکر کنیم که آیا مذاکره می تواند کار ما را جلو ببرد یا خیر. اما الان تکلیف مشخص است. البته نه فقط آمریکا همه آنهایی هم که تحت تاثیر آمریکا در اقدامات ضد بشری و تحریم ها شرکت کردند باید به تعهدات برجامی برگردند و آن زمان می شود فکر کرد که اصلا مذاکره می تواند ما را به اهداف نزدیک کند و البته فقط مذاکره برای برجام و برای بحث موشکی و مسائل منطقه ای اصلا مذاکره ای نداریم.

مجلس دهم قوی نبود چون اکثریت نداشت

باهنر درباره این که گفته می شود اصولگرایان برای پیروزی در انتخابات مجلس به دنبال مشارکت پایین مردم هستند گفت: ما همواره در همه انتخابات رسما اعلام کردیم که یکی از اهداف اصلی شرکت ما در انتخابات و دعوت برای حضور حداکثری مردم است. اینها جزو تحلیل هایی است که رقبا مطرح می کنند و یا می خواهند برای شکست احتمالی خودشان دلیلی بتراشند و این را نباید فرافکنی کنند.
وی افزود: اگر این تحلیل درست باشد باید آمار حضور مردم در انتخابات‌ دوره‌های قبلی را با هم مقایسه کنیم که این تحلیل قطعا رد می‌شود. اصولا چه مجلس و دولت هایی که با ائتلاف می خواهند بالا بیایند نمی توانند قوی باشند بنابراین یکی از دلایلی که مجلس دهم قوی ظاهر نشد این بود که فراکسیون اکثریت نداشت. این مسائل فرار به جلو است و این که از قبل دارند دلایل شکست احتمالی خود را جمع می کنند.

به پیروزی در انتخابت مجلس اطمینان نداشته باشیم
باهنر ادامه داد: از آن طرف هم توصیه ما به خودمان و اصولگرایان این است که به برد اطمینان نداشته باشند اطمینان به پیروزی در انتخابات مجلس می تواند یک نقطه ضعف باشد.
وی اضافه کرد: بالاخره حوادث انتخابات، اتفاقات دقیقی است باید عادلانه و عالمانه دیده و رصد شود و یک رقابت سالم میان ما و رقبا وجود داشته باشد و طبیعی است که امیدوار باشیم که می بریم اما پشت مان گرم نباشد بدانند که باید شعار محوری و هم روی گفتمان کار کنند و هم بتوانند مصادیق قابل قبولی در جامعه جهت نامزدی معرفی کنند که بتوانند به نتیجه برسند. این تحلیل های حاشیه ای عموما تاریخ مصرف و مورد مصرف شان برای استدلال های شکست احتمالی است که در آینده دوستان پیش بینی می کنند.

با احمدی نژاد اصولا مذاکره ای نداریم
وی درباره رابطه با قالیباف و جبهه پایداری هم گفت: الان در شورای وحدت عموما همه شرکت می کنند. قالیباف و دوستان دیگر حضور دارند. آنها قصد جدایی و جداسازی و انشعاب ندارند. البته پایداری هنوز به صورت رسمی نماینده اش را نفرستاده است و با شورای ائتلاف بعضا رسانه ای صحبت می کند. توصیه ما این است که رسانه ای با هم صحبت نکنند و بنشینند با هم گپ بزنند و گفت و گو کنند و از طرف هم عده ای معتقد هستند که طیف هایی مثل علی لاریجانی و امثال آنها که به این شورا دعوت نشده اند یکی از اشکالات شورا است که باید اصلاح شود.
وی درباره این که با طیف احمدی نژاد مذاکره ای داشته اید گفت: ما اصولا مذاکره ای با او نداریم.

این فعال اصولگرا ادامه داد: ما هر سال ماه مبارک رمضان افطاری می دهیم و دوستان و اصولگرایان را جمع می کنیم. اما از چند نهاد به شکل عمومی دعوت می کنیم. معمولا نمایندگان مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام را فارغ از گرایش های سیاسی دعوت می کنیم و این دفعه هم همه را از جمله احمدی نژاد را هم دعوت کرده بودیم که آمدند بعضی ها این را جنجال کرده بودند که اینها باهم در ارتباط هستند. اما این که جریان اصولگرایی با جریان احمدی نژاد مذاکره ای داشته باشد این منتفی است.
باهنر درباره مدل‌هایی جمعیت رهپویان و جبهه پایداری برای شایسته‌گزینی در انتخابات مجلس، گفت:‌ اینکه یک‌سری معیار را وسط بگذاریم، کار خوبی است، اما مشکل این است که ترازوی دقیقی برای سنجش این معیارها وجود ندارد و اتفاقی که در عمل رخ می‌دهد این است که طبق گرایش احزاب عمل می‌شود.
وی ادامه داد: سهم‌خواهی چیزی است که همه از آن بدشان می‌آید و من هم آن را دوست ندارم، امّا واقعیت این است که در عمل همان دوستانی که می‌گویند نباید سهم‌خواهی در بستن لیست مؤثر باشد، اگر کل لیست ۳۰ نفره تهران از آن‌ها باشد، خوشحال می‌شوند و می‌گویند اعضای تشکل ما بر اثر فضیلت، توانسته‌ به مجلس راه پیدا کنند.
باهنر درباره مدل ایده‌آل خود برای رسیدن به لیست واحد اصول‌گرایان در انتخابات مجلس گفت: به‌نظر من ابتدا باید یک نظرسنجی کیفی، نسبت به لیستی که قرار است منتشر و مشخص شود که جامعه بیشتر خواهان حضور چه چهره هایی در لیست هستند اقتصادی یا فرهنگی. مشخص شود که جامعه تا چه میزان تمایل دارد که بانوان در لیست حضور داشته باشند و نیز اینکه آیا چهره‌های قدیمی‌ و با تجربه حضور داشته باشند یا جوان ترها.
وی افزود: بعد از اینکه کیفیت ترکیب لیست بر اساس ذائقه جامعه مشخص شد و مثلاً به این نتیجه رسیدیم که لیست اصول‌گرایان ظرفیت حضور ۱۰ تن از بانوان را دارد، در مرحله بعد نظرسنجی انجام شود که از بین بانوانی که در عرصه هستند، نسبت به کدام یک، اقبال بیشتری وجود دارد و همان افراد در لیست نهایی قرار گیرند.
باهنر ادامه داد: البته این نظرسنجی‌ها بر اساس اصول و در چارچوب اصولی خواهد بود و اینطور نیست که هر فردی که مورد اقبال باشد، در لیست قرار گیرد، بلکه افرادی در نظرسنجی قرار خواهند گرفت که در دایره گفتمان انقلاب جای گیرند.
رئیس جبهه پیروان امام و رهبری گفت: تاکنون حدود ۳۰۰ اسم به‌عنوان نامزدهای احتمالی به شورای ائتلاف رسیده است که در مرحله بررسی آنها قرار داریم.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.