احمد شریف عنوان کرد:

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و سیاست گذاری اصلاح‌طلبان منحل می‌شود/ با نامزد ائتلافی وارد انتخابات 1400 نمی‌شویم

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 27147
 | 
تاریخ انتشار: 19 بهمن 1399 - 10:33
دبیرکل حزب هدا با اشاره به علت جایگزینی نهاد اجماع ساز با دو شورای اصلاح طلب، گفت: قرار بر این است که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان منحل شوند و نهاد اجماع ساز، جایگزین شود.
شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و سیاست گذاری اصلاح‌طلبان منحل می‌شود/ با نامزد ائتلافی وارد انتخابات 1400 نمی‌شویم

به گزارش هداپرس به نقل از دانشجو، احمد ، حزب همبستگی دانش آموختگان ایران و عضو جبهه در گفتگو با خبرنگار احزاب خبرگزاری دانشجو، با اشاره به روند تشکیل نهاد اجماع‌ساز اصلاح طلبان، گفت: در حال حاضر این نهاد در مرحله شروع به کار است و ظرف مدت این هفته، نامه تشکیل این نهاد به کمیسیون ماده 10 احزاب ارسال می­‌شود­ و طبق قانون احزاب، جبهه‌های جدیدی که تشکیل می­‌شوند باید به این کمیسیون اطلاع داده شود.

وی ادامه داد: همانطور که می‌­دانید کمیسیون ماده 10 در اواخر سال گذشته مصوبه­‌ای تصویب کرد و محدودیتی را مبنی بر اینکه هر حزبی باید در یک جبهه سیاسی عضو باشد، ایجاد کرد.

دبیرکل حزب همبستگی دانش آموختگان ایران با اشاره به علت جایگزینی نهاد اجماع ساز، اظهار کرد: با توجه به اینکه اکثر افراد اصلاح‌طلب قبل از این در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و هم در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان عضویت داشتند، قرار بر این است که این دو نهاد منحل شوند و نهاد اجماع ساز جایگزین شود.

شریف ادامه داد: آئین‌نامه­‌های این نهاد تا حدودی آماده شده است و همزمان با شروع به کار، کارگروه­‌های مختلف تشکیل می­‌شود و هیئت رئیسه هم انتخاب خواهد شد و آغاز کار برای 1400 کلید می­‌خورد.

عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با اشاره به ­‌ای که امروز برگزار می‌شود، بیان کرد: امروز ما جلسه شورای هماهنگی داریم و بلافاصله پس از اینکه نامه تشکیل این نهاد به وزارت کشور ارسال شود، تشکیل این نهاد اجماع ساز با جایگزینی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و شورای سیاست گذاری، همزمان خواهد شد.

شریف با بیان اینکه فعالیت نهاد اجماع ساز کاملاً در راستای استمرار فعالیت­‌های شورای هماهنگی است، گفت: صرفاً یک گروه 15 نفره به عنوان مشاور به احزاب عضو شورای هماهنگی اضافه شده‌­اند؛ این­ها در واقع یک نوع استمرار فعالیت­‌های شورای هماهنگی خواهد بود و خیلی انتظار اتفاقات جدیدی نداریم اما با این تفاوت که یک نگاه تشکیلاتی به انتخابات جمهوری سال 1400 دارد.

عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با تاکید بر هدف اصلی تشکیل این نهاد اجماع ساز، یادآور شد: در حال حاضر بیشتر اعضا نظرشان بر این است که این نهاد اجماع ساز باید هدف اصلی­‌اش سامان دادن جریان اصلاح طلب برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 1400 باشد؛ البته با شرایطی که در شورای هماهنگی تصویب شده است، یعنی شرایط انتخابات باید برای معرفی کاندیدای اصلاح‌طلب مهیا باشد تا امکان مشارکت احزاب عضو شورای هماهنگی ایجاد شود.

دبیرکل حزب همبستگی دانش آموختگان ایران در رابطه با راهبرد اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400، اذعان کرد: راهبرد اصلاح طلبان این است که صرفا با کاندیدای اصلاح طلب حضور پیدا کنند؛ پس این مسئله که بخواهند دست به با گروه­‌های دیگر بزنند، محتمل به نظر نمی‌­رسد.

عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در رابطه با مصداق کاندیداتوری نهاد اجماع ساز، گفت: تا به الان هیچ صحبتی برای مصداق کاندیداتوری نداشتیم و علت این است که ابتدا باید ساز و کار تعریف شود و بعد از آن هم باید مکانیزم نحوه انتخاب کاندیداها مشخص شود.

شریف با اشاره به نامه جمعی از اصلاح طلبان جوان در رابطه با این نهاد اجماع ساز، اظهار کرد: بنده نامه اصلاح طلبان جوان که خطاب به دبیران کل احزاب و آقای خاتمی نوشته بودند را مطالعه کردم؛ مفهوم این نامه بیشتر پیشنهاد بود تا یک .

وی ادامه داد: بالاخره این نهاد اجماع ساز باید به واقعیت‌­های کل جامعه نگاه کند و یک فراگیری هم در انجام تصمیمات خود مبنی بر اینکه استان‌­ها مشارکت بیشتری داده شوند، داشته باشد.

عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان به تشکیل پارلمان اصلاحات اشاره کرد و گفت: ما اگر بخواهیم به این پیشنهادات عمل کنیم، بهترین راهکار تشکیل پارلمان اصلاحات بود که متاسفانه تا به الان عملیاتی نشده است؛ البته طرح پارلمان آماده بود و از 24 ماده­ای که داشت، هشت ماده آن در شورای هماهنگی تصویب شد ولی بنابر دلایلی که می‌­توان علت اصلی آن را فرا رسیدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال 1398 دانست، نیمه کاره ماند.

وی ادامه داد: در پیش بینی شده بود که استان­‌ها در این پارلمان ­ایی را داشته باشند و همه استان­‌ها در تصمیم گیری­‌ها مشارکت داده شوند.

عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با تاکید بر حضور دبیران کل احزاب اصلاح طلب در این نهاد، گفت: در حال حاضر با این جمع محدود امکان اینکه در این نهاد اجماع ساز از استان­‌ها افرادی را داشته باشیم، سخت است؛ از طرف دیگر احزاب به صورت ملی فعالیت می­‌کنند و دبیران کل این احزاب در این نهاد حضور دارند.

شریف با اشاره به اینکه اما خیلی از این مسائل دست نهاد اجماع ساز و خود احزاب نیست، اظهار کرد: مسئله دیگری مطرح شده که احزاب به جایگاه کاری و واقعی خودشان برگردند و فعالیت­‌های بیشتری داشته باشند، اما خیلی از مسائل امکان پذیر نیست یعنی باید بستر لازم در جامعه آماده شود تا این اتفاقات بیفتد.

وی ادامه داد: پیشتر هم عرض کردم که این نامه بیشتر پیشنهاد و یک نقد دلسوزانه بود؛ فکر می­‌کنم خیلی از پیشنهادات درست و منطقی است و بعضی هم خارج از توان این نهاد اجماع ساز و احزاب است.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.