نظافتی:وزارت گردشگری عراق به ازای هر زائر 10 دلار می گیرد

سرگردانی زائران ایرانی در مرز شلمچه

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 648
 | 
تاریخ انتشار: 24 اسفند 1395 - 09:18
به گزارش خبرنگار هدا پرس;محسن نظافتی درباره سرگردانی زائران ایرانی در شلمچه گفت:این زائران مربوط به کاروانهای غيرمجازند و وزارت گردشگری عراق از ورود این زائران ممانعت می کند
سرگردانی زائران ایرانی در مرز شلمچه

 

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: این زائران مربوط به کاروان‌های غیرمجازند و وزارت گردشگری عراق به دلیل نبود تکفل شرکت عراقی از این کاروان‌ها مانع ورود ایرانی‌ها شده است.

نظافتی افزود:: یک سال قبل دولت عراق مصوب کرده بود که مانع از حضور کاروان‌هایی که یک شرکت عراقی تکفل آنها را نپذیرد، شود، اما این مصوبه تاکنون اجرا نشده بود.

وی اظهار خاطرنشان کرد: براساس این مصوبه، یک شرکت عراقی باید در قبال کاروان ایرانی اعزامی به عتبات، تعهد پذیرد و تحت تکفل یک شرکت عراقی باشد و این شرکت عراقی مسئولیت مدنی کاروان ایرانی را از لحظه ورود تا خروج این کشور برعهده پذیرد.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت تصریح کرد: این قاعده سالهاست که برای کاروان‌های سازمان حج و زیارت اجرایی می‌شود،‌ در حالی که براساس این قاعده قانونی طرف عراقی از 10 تا 12 روز قبل مانع ورود کاروان‌های غیرمجاز و خارج از سازمان حج و زیارت به عراق شده و طبیعتاً برای آنها مشکلاتی را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد:وزارت گردشگری عراق به ازای هر زائر 10 دلار از سازمان حج و زیارت برای حمایت این شرکت عراقی از کاروان مجاز ایرانی می‌گیرد. از نظر دولت ایران و سازمان حج و زیارت، کاروان‌های غیرمجاز که مجوز فعالیت در حوزه عتبات را ندارند، غیرقانونی بوده و فاقد مجوز لازم هستند.

نظافتی در پایان گفت: وزارت گردشگری عراق تنها شرکت‌هایی را در ایران و عراق براساس مصوبه اخیر خود اجازه ورود به خاک عراق را می‌دهد که از قبل آنها را تأیید کرده باشد.

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.