اسکندری:

سرمایه داری دولتی وفساد سیستماتیک

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 20992
 | 
تاریخ انتشار: 02 شهریور 1398 - 09:59
فساد سیستماتیک موجود که در تاریخ معاصر کشور مابسیار بی بدیل رخ نموده است و (هردم از این باغ بری میرسد) را در راستای ظهور سرمایه داری دولتی از نوع لمپن و رانتجو ( بورژوازی کمپرادور) که حاصل هشت سال حکمرانی پوپولیست های بومی هاله ای نور برسر ( احمدی نژادیسم) این معجزه هزاره سوم می باشد ,باید ارزیابی نمود.
سرمایه داری دولتی وفساد سیستماتیک

در حال حاضر نمایندگان سیاسی أنها ( راست افراطی) و بقول دکتر روحانی رسانه میلی و کیهان نشین ها و… هم سمپات تمام عیار أنها محسوب می شوند. بنابراین هم پول دارند وهم رسانه وهم قدرت و بشدت سرمایه داری ملی کشور که قبل از انقلاب پهلوی دوم ( محمدرضا شاه) از مستی باده دلارهاودر آمد سرشار نفتی آنرا بجای تزریق در اقتصاد ملی و تولیدمحور به سمت خدمات و واردات سوق داد و در نتیجه با ظهور بورژوازی دلال, نفس های سرمایه داری ملی تولیدی به شماره افتاده بود را به حاشیه راند. بعد انقلاب بخاطر باور داشتن به نگاه چپ شبه سوسیالیستی, سرمایه داری ملی رو به ضعف نهاد ونحیف ترشده و هر روز شاهد فربه شدن نوعی سرمایه داری دولتی (شما بخوانید همان لمپن سرمایه داران رانتی) بوده ایم.

باید اذعان داشت, کوشش های آیت الله رئیسی در برخورد قضایی با عوامل فساد کافی نیست, اما خوشبختانه بسیار جدی بنظر می رسد. زیرا این طبقه نوظهور با زندگی سوپر لاکچری اش در شرایط فقر وحشتناک کشور پا را بیش از حد از گلیمشان خارج کرده و دچار نوعی لجام گسیختگی شدند که با سرنوشت نظام گره خورده است. در شرایط کنونی این جریان رادیکال توانستند با توجه به عدم به روز شدن گفتمان و تشکیلات اصلاح طلبی و استحاله شدن بخشی از منفعت طلبان بظاهر اصلاح طلب دولتی در قدرت بویژه عملی نشدن وعدهای دکتر روحانی در دور دوم, ضربه محکمی به سرمایه اجتماعی جنبش اصلاحات وارد کنند و دوصد تأسف همسو و همصدا شدن برخی از دوستان و هواداران در بدنه اصلاحات در این بازی سیاسی که راست افراطی در سپهر سیاست راه انداخته, موجبات شادمانی مضاعف أنها که أنرا علنا مطرح می نمایند وبرای پیروزی انتخابات پیش رو نیز خیز برداشته , فرآهم نموده اند.

این موضوع به ناکارآمدی تشکیلاتی اصلاح طلبان برمی گردد که پروپاگاندای های حرفه ای أنها در صحنه سیاست امروز غایب هستند وموجبات سردر گمی هواداران را فرآهم نموده اند. بدین ترتیب ۸۴ ریزه نمودن انتخابات ۹۸ کلید خورده و با ادامه چنین فرآیندی دور بعد باید شاهد حضور نمایندگان حداد عادل و حسن عباسی در مجلس یازدهم باشیم و آنگاه بسرعت به سمت ونزوئلا شدن سوق داده خواهیم شد.

در دولت کنونی اما به رغم تحریم‌های ظالمانه و به اصطلاح‌ خودشان شدید وفلج کننده ترامپ رییس جمهور پوپولیست افراطی و سرشار از مواضع پرتناقض ایالات متحده آمریکا, با حضور شخصیتی همانند بیژن زنگنه وزیر پاکدست نفت , موفق به صادرات بنزین و تولیدات پتروشیمی و وجود تکنوکراتی کارآمد مانند همتی رییس بانک مرکزی شاهد أرامشی نسبی و نیم بند در بازار هستیم وهمچنین راهبری دستگاه دیپلماسی کشور در اختیار دیپلمات ورزیده ای چون دکتر ظریف قرار دارد که باخروج ترامپ از توافق جهانی برجام هیچ گونه اتحاد جهانی علیه کشور ما شکل نگرفته وشاهد شکاف ایالات متحده با متحدین اصلی اروپایی خود و انزوای هرچه بیشتر آمریکایی ها در مجامع بین المللی برابر ایران می باشیم.
(( فرهنگ اسکندری))

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.