تقسیم بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان:

سبد رای احمدی‌نژاد به کدام کاندیدا می‌رسد؟

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 28681
 | 
تاریخ انتشار: 09 اردیبهشت 1400 - 09:50
فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا به پیش‌بینی درباره سبد رای احمدی‌نژاد پرداختند.
سبد رای احمدی‌نژاد به کدام کاندیدا می‌رسد؟

به گزارش هداپرس به نقل از فردا – محمود احمدی‌نژاد این روزها به هر دری می‌زند تا خودش را در سرخط اخبار نگاه‌ داشته و در مهم‌ترین رویداد سیاسی کشور یعنی انتخابات ریاست جمهوری ایفای نقش کند. یک روز سفر می‌ورد، یک روز با رسانه بیگانه مصاحبه می‌کند، یک روز نامه نگاری می‌کند، یک روز تهدید به افشاگری. یک روز مدعی می‌شود که در خطر ترور قرار دارد و روز دیگر هم مدعی امکان مهندسی انتخابات!

همه این‌ها برای آن است که نامزد ریاست جمهوری شود و به قدرت برگردد. امکان تایید صلاحیت او اما به قدری اندک است که خودش و هوادارانش هم می‌دانند. برای همین هم سناریو دوم یعنی حمایت از یک نامزد خاص را نوشته‌اند. اینکه نامزد مورد نظر وی کدام یک از همکاران سابقش که صف طویلی در این انتخابات تشکیل‌ داده‌اند، باشد معلوم نیست. حتی از گزینه‌های دیگری مثل هاشمی ثمره که هنوز اعلام کاندیداتوری نکرده هم نام برده‌ می‌شود.

نکته قابل تامل اینجاست که برخی سیاسیون معتقدند، احمدی‌نژاد حتی اگر نامزد نشود، نامزد شده و رد صلاحیت شود یا حتی نامزد مورد حمایت هم نداشته باشد؛ در این انتخابات اثر گذار است. دلیلش نیز این است که خوشمان بیاید یا نیاید، او پایگاه اجتماعی دارد که قرار است پای صندوق آمده و در کنار دیگر بخش‌های جامعه رئیس جمهور بعدی را انتخاب کنند.

از همین رو است که رسانه‌های مختلف درپی گمانه‌زنی و پیش‌بینی درباره سرنوشت سبد رای احمدی‌نژاد در این انتخابات هستند. مثلا «نامه نیوز» در گفت‌وگو با برخی فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا در این باره پرسش کرده است.

*تقسیم بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان

ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا می‌گوید: همه سبد رای احمدی نژاد به سبد اصولگرایان نمی‌ریزد. مواضع اخیر او بیشتر به اصلاح طلبان نزدیک است بنابراین بخشی از رای او به سبد اصلاح‌طلبان خواهد ریخت. آن بخش دیگر به سوی اصولگرایان می‌آید نیز حتما تقسیم خواهد شد. به خصوص که احمدی‌نژاد کسی نیست که بتواند بدنه رای خود را هدایت کند. به نظر من اگر آقای رئیسی نامزد باشد بخشی از این احمدی‌نژاد را جذب می‌کند. آقای جلیلی هم همین‌طور. آقای قالیباف البته اگر کاندید باشد هم بخش کمتری از رای احمدی‌نژاد را دریافت خواهد کرد.

*رستم قاسمی یا نیکزاد

ناصر قوامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، می‌گوید: به نظر من در کشور ما آن گروه رای دهند فقط به خاطر همان کسی که به او رای می‌دهند، پای صندوق می‌آیند. یعنی این طور نیست که بدنه رای احمدی نژاد در صورت نیامدن یا رد صلاحیت او به سوی فرد دیگری برود. به خصوص که حامیان او بخشی از توده مردم هستند که با توجه به گفتمان پوپولیستی وی تصور می‌کنند او قرار است پول نفت را بدهد و …. . البته اگر او رسما و جدی در حمایت از برخی همکاران سابق خود مثل رستم قاسمی و نیکزاد و … فعالیت کند و این تصور ایجاد شود که آن فرد رای آورد، احمدی نژاد هم معاون خواهد شد؛ شاید رای او به سبد دیگری بریزد.

*یکی از بین قاسمی، نیکزاد و ضرغامی

منصور حقیقت‌پور، فعال سیاسی اصولگرا می‌گوید: از آنجایی که در کشور ما رفتارها حزبی نیست انتقال رای کامل یک نفر به سبد دیگری متصور نیست. اما درصدی احتمال هم وجود دارد. او با سه نفر یعنی رستم قاسمی، ضرغامی و نیکزاد کار خود را جلو می‌برد. به نظر من می‌رسد که در آستانه انتخاباتی یکی از این سه نفر باقی ماند و احمدی نژاد هم از او حمایت می‌کند. یعنی اگر او بخواهد به عنوان کارگردان در این انتخابات ایفای نقش کند از یکی از این سه نفر حمایت کرد و آن دو نفر دیگر هم به سود فرد انتخاب شده، کنار می‌روند.

*رای عاریه دادنی نیست

امیررضا واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا می‌گوید: احمدی‌نژاد و هر فرد دیگری در هر جریانی رای خود را دارد . این که ادعا کنند می‌توانند رای خود را به دیگری عاریه دهند و از کسی حمایت کنند، درست نیست. او اگر رای داشته باشد و بنا باشد به فرد خاصی سرایت کند، بسیار محدود خواهد بود.

*گزینه مورد حمایت

سیدمصطفی هاشمی‌طبا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید: سوال سختی است، نمی‌دانم. شاید خود احمدی‌نژاد اعلام کند که از چه کسی حمایت می‌کند و رای او به سبد آن فرد واریز مشود. من البته فکر نمی‌کنم خیلی پایگاه اجتماعی جدی داشته باشد. او بخشی از پایگاه اجتماعی خود را از دست داده است.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.