عضو کمیسیون فرهنگی:

سانسور شدید در شبکه نمایش خانگی منجر به کوچ افراد به شبکه های ماهواره ای می‌شود

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 30639
 | 
تاریخ انتشار: 22 تیر 1400 - 11:35
نشست با ساترا در دستور کار کمیسیون فرهنگی مجلس قرار دارد.
سانسور شدید در شبکه نمایش خانگی منجر به کوچ افراد به شبکه های ماهواره ای می‌شود

سیدعلی یزدی‌خواه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با عصر ایران  درباره تصمیمات سلیقه‌ای ساترا برای سانسور و حذف نسبت به تولیدات فرهنگی در بستر شبکه نمایش خانگی واکنش نشان داد و با بیان این نکته که این سانسورهای زیاد سبب کوچ مخاطبان به شبکه‌های ماهواره‌ای میشود از این موضوع انتقاد کرد و از نشست مجلس با مجموعه عوامل ساترا با این موضوع خبر داد، مشروح این گفتگو در ادامه آمده است:

* باتوجه به سانسورهای سلیقه‌ای درباره تولیدات شبکه نمایش خانگی در حالی که مردم نسبت به تولیدات رسانه ملی فاصله گرفتند و این موضوع سبب افزایش مخاطبان ماهواره می شود، ارزیابی شما چیست؟

فرهنگ یک مقوله نرم‌افزاری است که با مقوله غلیظ و شدید قابل حل نیست و این مسئله بسیار روشن است اما کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند باید الزامات و چارچوب های اخلاقی و هنجارهای اجتماعی را نیز بپذیرند.

* به عنوان یک سیاست گذار فرهنگی در کشور آیا قبول دارید که سانسورهای بیش از اندازه و سخت گیری در این زمینه می‌تواند مردم را به سمت ماهواره سوق دهد؟

بله قبول دارم اما شما فرض را بر این بگیرید که اگر فیلم ها به هیچ عنوان سانسور نشود چه اتفاقی خواهد افتاد جز اینکه این فیلم ها مانند فیلم های ترکیه ای و امثال آن پیش برود.

این موضوع در هر صورت در چارچوب خاصی انجام می‌شود اما این موضوع با سانسور حداکثری متفاوت است، این در حالی است که رقابت با سایر رسانه‌های خارجی هم بسیار بالاست.

من این نکته را قبول دارم و صحبت شما را نقض نمی کنم اما در عین حال می‌گویم قابل پذیرش نیست که این فرآیند بدون هیچ گونه نظارت و کنترل مجوزی باشد.

* قطعاً سانسور و کنترل باید وجود داشته باشد اما قبول دارید که این موضوع نباید به اصل محتوا ضربه بزند؟

بله من معتقدم باید دیدگاه ها را به یکدیگر نزدیک کنیم، در حال حاضر قانون گذار بحث نظارت را از ارشاد گرفته و به ساترا داده و آنها باید اعمال مدیریت کنند؛ من قبول دارم که اگر سانسور شدید باشد منجر به کوچ افراد به شبکه های ماهوارهای خواهد شد اما در عین حال بدون ضابطه هم نمی توان به سمت تولید رفت.

قطعاً بدون ضوابط نیست اما به نظر می‌رسد در حال حاضر دچار محدودیت ها و اعمال مدیریت سلیقه ای شده ایم.

در حال حاضر این موضوعات را باید به گفت و گو و بحث گذاشت چراکه این موضوع مانند فضای مجازی است که قطعاً باید دارای چارچوب مشخصی باشد و در آن چارچوب افراد فعالیت کنند و این نکته در هر کشوری پذیرفته شده است، لذا ما از ترس اینکه مبادا مردم به سمت تولیدات زیر زمینی یا خارج از کشور بروند نمی توانیم بر تولیدات شبکه نمایش خانگی نیز هیچ نظارت و کنترلی نداشته باشیم.

* با توجه به حجم سانسور های گسترده و نارضایتی فیلمسازان در این زمینه مجلس قصد دارد که در این زمینه ورود کرده و ضوابط مشخص و غیر سلیقه‌ای را به تصویب برساند؟

بله قطعاً، همچنین ما با ساترا بسیار کار داریم کما اینکه در حال حاضر نیز انتقادات بسیاری به ساترا در پلتفرم های مختلف وارد می‌دانیم لذا نشست با ساترا در دستور کار کمیسیون فرهنگی مجلس قرار دارد.

لینک کوتاهhttps://hodapress.ir/

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.