ایران نیز نظری موافق و همسو با دیگر اعضای اوپک را رسما اعلام کرده است

زنگنه با چه سیاستی وارد وین می‌شود؟

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 1954
 | 
تاریخ انتشار: 03 خرداد 1396 - 11:38
امروز زنگنه در حالی عازم وین میشود تا در نشست ۱۷۲ اوپک شرکت کند که به اذعان آژانس بین المللی انرژی بیشترین سود از تصمیم این سازمان درخصوص کاهش تولید نفت اعضا طی ماه های گذشته به جیب ایرانیان رفته است.
زنگنه با چه سیاستی وارد وین می‌شود؟
به گزارش هدا پرس به نقل از پارسینه ،وزیرنفت درحالی قدم به ساختمان اوپک میگذارد که درحال حاضر صادرات نفت ایران به اصلی ترین خریدارانش چون کره جنوبی، هند و چین کاهش یافته است. هرچند که برای هر یک از این کاهش ها دلیلی مطرح میشود اما به هرحال همین امر باعث کاهش درآمد ایران طی دو ماه گذشته شده است.
دراین بین قراراست فردا اعضای اوپک باردیگر در خصوص کاهش تولید نفت این سازمان و تثبیت آن تا ۹ ماه دیگر تصمیم بگیرند مساله ای که صراحتا ایران از آن حمایت نکرده است و تصمیمی است که عربستان و روسیه در نشست دو جانبه خود گرفته اند.
هرچند که پیش ازاین زنگنه تاکید کرده بود با تثبیت کاهش تولید نفت اوپک موافق است اما در خصوص مدت زمان اجرای آن هیچ اظهارنظری صورت نگرفته است.
با اینحال حضور ایران در نشست ۱۷۲ اوپک که قراراست فردا در وین برگزار گردد علاوه بر تصمیم گیری در خصوص تثبیت کاهش تولید نفت میتواند باردیگر تصویری از قدرت نفت ایرانی را به رخ بکشد. چراکه در نشست آذرماه اوپک که تصمیم بر کاهش تولید گرفته شد به اذعان دبیرکل این سازمان نقش ایران در تعیین سروشت بازار و کاهش تولید بسیار موثربوده و همین امر قدرت از دست رفته کشور در این سازمان را باردیگر احیاء کرد.
بنابراین سیاست اجرایی دولتمردان ایرانی در نشست فردا باردیگر میتواند به تثبیت این قدرت در اوپک منجر گردد.
این درحالی است که آنطور که خبرها حکایت دارد اخیرا وزرای نفت عربستان و روسیه به یک توافق دست یافته اند. براساس توافق این دو کشور عظیم صادرکننده نفت دنیا قراراست این توافق ۹ ماه دیگر تمدید گردد تا شاید از این طریق بتوان بازار نفت را مدیریت کرد. چراکه پیش بینی میشود قیمت نفت در صورت عدم توافق اعضای اوپک و کشورهای غیر عضو به زیر ۴۰ دلار کاهش یابد که این خود میتواند خطر جدی را برای اقتصاد جهانی و بالاخص صادرکنندگان نفت رقم زند.
براساس این گزارش، وزیر انرژی عربستان و همتای او در روسیه، آلکساندر نواک، اعلام کردند که تصمیم گرفته اند توافق جهانی کاهش تولید اوپک را تا ماه مارس تمدید کنند.
وزیران یاد شده وعده دادند که همه تلاش خود را برای پایین آوردن سطح ذخیره سازی نفت جهان به میانگین پنج ساله، به کار گیرند و ابراز خوشبینی کردند که از حمایت دیگر امضا کنندگان توافق کنونی نیز برخوردار خواهند بود.
به اذعان فالح کاهشی قابل توجه در سطح ذخیره سازی نفت جهان مشاهده شده، اما ما هنوز به هدف مطلوب خود، یعنی رسیدن به میانگین پنج ساله، دست نیافته ایم.
عراق نیز در پی نزدیک شدن به نشست اوپک تاکید کرده است نخست وزیر عراق اعلام کرد که این کشور از تمدید توافق اوپک برای کاهش عرضه نفت، حمایت می‌کند.
حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، اعلام کرده است که این کشور به کاهش تولید نفت در چهارچوب توافق سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پایبند است و همسو با تصمیم این سازمان، از تمدید توافق یاد شده حمایت می کند.
براساس اظهارات عبادی، عراق موافق ادامه کاهش تولید نفت از سوی کشورهای عضو اوپک است و در این جهت، تلاش می کنند.
درهمین راستا ایران نیز نظری موافق و همسو با دیگر اعضای اوپک را رسما اعلام کرده است اما هنوز مشخص نیست مدت زمان کاهش تولید نفت همان توافق عربستان و روسیه یعنی ۹ ماه خواهد بود و یا تصمیمی دیگر دراین خصوص گرفته خواهد شد.
بنابراین به نظر میرسد تصمیم ایران در نشست فردای اوپک در سرنوشت بازار نفت تاثیرگذارخواهد بود و باید دید نظر ژنرال نفتی ایران در این نشست چه خواهد بود؟
برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.