نود و پنج سال از زمانی می‌گذرد که ریال واحد پولی ملی ایران شد؛

زلزله ای به نام “تومان” در راه است!

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 3781
 | 
تاریخ انتشار: 03 مرداد 1396 - 12:14
با توجه به آثار تورمی در اقتصاد در سال گذشته، پیشنهاد کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی این بود که ۴ صفر از پول ملی حذف و پول‌مان سبک‌تر شود، البته در محاسبات اقتصادی در بخش واقعی اقتصاد، چه یک صفر و چه ۴ صفر حذف شود، در قدرت خرید مردم تأثیری نمی‌گذارد.اما این تمام ماجرا نیست....
زلزله ای به نام “تومان” در راه است!
به گزارش هدا پرس به نقل از پارسینه؛  تصویب دولت مبنی بر تبدیل واحد پولی کشور از “ریال” به “تومان” اگرچه از نظر مسوولان یک اقدام بنا بر نگاه پولی مردم و همراهی با این روال است اما از نظر کارشناسان خرج زیادی بر دست کشور خواهد گذاشت. شاید برای همین باشد که برخی از کارشناسان اقتصادی پای خود را در یک کفش کرده اند که در شرایطی که باید هزینه زیادی صورت بگیرد پس حذف صفر از پول ملی نیز همزمان به اجرا در بیاید. اما بازهم همین نظریه مخالفان پروپاقرص خود را بالاخص در دولت دارد!
نود و پنج سال از زمانی می‌گذرد که ریال واحد پولی ملی ایران شد اما از همانزمان تا کنون نیز مردم هیچگاه ریال را به تومان ترجیح ندادند و همچنان تومان واحد عامه مردم ایران محسوب می‌شود! تا جاییکه علی طیب نیا دلیل تغییر واحد پول ملی در دولت یازدهم را تطبیق قانون با رفتار مردم می‌داند.
براساس اظهارات علی طیب نیا، با این لایحه تغییر درشرایط پولی کشور ایجادنمی شود و تنها تطبیق قانون با رفتارهای مردم است چون مردم با تومان فکر می کنند،محاسبه می کنند وملاک رفتارهای پولیشان تومان است، پس ماهم تصمیم گرفتیم قانون را مطابق با رفتارعامه مردم تغییر دهیم.
از سویی دیگر نیز علی دیواندری رئیس پژوهشکده پولی وبانکی هم معتقد است این تغییر در عمل تاثیری در شاخص های پولی کشور نخواهد داشت.
به اذعان او، تغییر واحد پولی به معنای حذف صفر از پول کشور نیست و عملا نه در نرخ تورم ، نه در نقدینگی و نه در دیگر شاخص های کلان اقتصادی تاثیر نخواهد داشت.
با اینحال کارشناسان نظری دیگر دارند. برخی چون رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقدند تغییر واحد پول ملی در خوشبینانه ترین حالت سه هزار میلیارد تومان خرج روی دست دولت می گذارد.
بنابر گفته های پورابراهیمی هزینه تغییر اسکناس های موجود و تطابق عددها با رقم های موجود، تغییر سیستم های حسابداری ، ارائه اموزش های لازم و فراهم کردن زیرساخت های مناسب برای اجرای این طرح هزینه های بسیار سنگینی خواهد داشت.
دراین بین به گفته سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، تغییر واحد پولی از ریال به تومان کاری اسمی و کم فایده است.چراکه  هدف از حذف صفر از واحد پولی اصلاح ساختار اقتصادی است و اصلاح این ساختار با حذف یک صفر انجام نمی شود.
براساس اظهارات رحیم زارع، برای اصلاح ساختار اقتصادی باید بیش از سه صفر از واحد پولی حذف شود و آن نیز به دلیل حفظ ارزشی پولی یا تورم شدید است. این کار در بعد اجتماعی تاثیری ندارد و در بعد تورمی نیز ممکن است برخی قیمت های زیر هزار تومان تغییر کند اما با توجه به وجود ۵۰ هزار میلیارد تومان پول کاغذی در کشور هزینه تغییر این اسکناس ها سه هزار میلیارد تومان است.
از این رو برخی کارشناسان بانکی معتقدند، حالا که دولت قراراست به این هزینه ها تن دهد، بهتر است طرح حذف چند صفر از پول ملی را پیگیری کند.
این درحالی است که طرح حذف صفر و تغییرواحد پولی ازحدود ۲۴ سال پیش مطرح شد اما هر بار به دلایلی مسکوت مانده است. با اینحال این روزها بسیاری از کارشناسان معتقدند لایحه دولت برای تغییر واحد پولی آن هم بدون حذف صفر، کارشناسی شده نیست و اگر قراراست تغییر ایجادشود بهتر است ، این تغییر با حذف صفر همراه باشد.
بنابراین در حال حاضر اجرایی شدن تغییرواحد پولی ایران منوط به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان است.
حال باید منتظر ماند و دید درتبدیل این لایحه به قانون آیا فقط به تغییر واحد پولی توجه می شود، یا با حذف چند صفر از پول ملی همراه خواهد بود.
آنطور که خبرها حکایت دارند  کمیسیون اقتصادی مجلس هفته آینده در پنج روز کاری این موضوع را در مشهد بررسی می کند که باید دید سرانجام طرحی به نام مردم بالاخره به کجا ختم می‌شود؟
برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.